BIST 100
11.783,45 -2,38%
DOLAR
49,5274 0,11%
EURO
55,7884 0,25%
GRAM ALTIN
6.643,70 0,13%
BITCOIN
81.820,00 -0,23%
FAİZ
39,52 0,20%
GÜMÜŞ GRAM
91,81 0,48%
GBP/TRY
66,1952 0,58%
EUR/USD
1,1255 0,31%
BRENT PETROL
103,93 -0,12%
ÇEYREK ALTIN
10.864,21 0,15%

YAPI ENVANTERİNDE ÇARPICI TABLO

WhatggggsApp Image 2026-10-16 at 15.02.44

7 BİN YAPI ÇEYREK ASIRDAN ESKİ

 Yalova’da merkez mahalleleri ve çevre yerleşimleri kapsayan yapı envanterinde, 7 bin 24 yapının 1999 öncesine ait olduğu görülüyor. Yapım yılı bilinen yapıların yüzde 41,1’ini oluşturan bu yapıların mahallelere göre dağılımında önemli farklılıklar bulunuyor..

  • 1999 öncesi yapı sayısında Bağlarbaşı ilk sırada yer alırken, mahalle içindeki oran bakımından Rüstempaşa öne çıkıyor. Rüstempaşa’daki yapıların yaklaşık dörtte üçü 1999 öncesine ait..

1999–2007 arasında yapılan yapıların payı yüzde 19, 2007 sonrasında yapılanların payı ise yüzde 39,9 olarak hesaplanıyor. Yapım yılı bilinmeyenler dahil tüm envanter dikkate alındığında, 1999 öncesi olarak kaydedilen yapıların oranı yüzde 37,9 oluyor..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Elde edilen verilere göre, Yalova’da merkez mahalleleri ile çevredeki yerleşimleri kapsayan envanterde toplam 18 bin 522 yapı bulunuyor. Bu yapıların 17 bin 84’ünün yapım yılı bilinirken, bin 438 yapının yapım yılına ilişkin bilgi bulunmuyor. Yapım tarihi bilinen yapıların 7 bin 24’ü 1999 öncesinde, 3 bin 252’si 1999–2007 arasında, 6 bin 808’i ise 2007 sonrasında inşa edildi.

HER 10 YAPIDAN YAKLAŞIK DÖRDÜ 1999 ÖNCESİ

Yapım yılı bilinen yapılar üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 1999 öncesinde inşa edilenlerin oranı yüzde 41,1. Bu oran, yapım tarihi belirlenmiş her 10 yapıdan yaklaşık dördünün 1999 öncesine ait olduğunu gösteriyor. 1999–2007 arasında yapılan yapıların payı yüzde 19, 2007 sonrasında yapılanların payı ise yüzde 39,9 olarak hesaplanıyor. Yapım yılı bilinmeyenler dahil tüm envanter dikkate alındığında, 1999 öncesi olarak kaydedilen yapıların oranı yüzde 37,9 oluyor.

BAĞLARBAŞI VE BAYRAKTEPE SAYI BAKIMINDAN ÖNE ÇIKIYOR

1999 öncesi yapıların sayıca en fazla olduğu mahalle, 860 yapıyla Bağlarbaşı oldu. Toplam bin 987 yapının bulunduğu mahalleyi, 743 yapıyla Bayraktepe izledi. 1999 öncesine ait yapı sayısı Mustafa Kemal Paşa’da 586, Bahçelievler’de 561, Dere’de 559, İsmetpaşa’da 541, Rüstempaşa’da 493, Süleymanbey’de 451, Fevzi Çakmak’ta 447 ve Gaziosmanpaşa’da 430 olarak kayıtlara geçti. Samanlı’da 240, Kazım Karabekir’de 218, Adnan Menderes’te 32, Seyrantepe’de 14 ve Paşakent’te 3 yapı, 1999 öncesi kategorisinde yer aldı.

RÜSTEMPAŞA’DA DÖRT YAPIDAN ÜÇÜ

1999 öncesi yapıların mahalledeki toplam yapı sayısına oranında ise Rüstempaşa ilk sırada bulunuyor. Mahalledeki 661 yapının 493’ü 1999 öncesine ait. Bu sayı, yüzde 74,6’lık bir orana karşılık geliyor. Fevzi Çakmak’ta bulunan 653 yapının 447’si 1999 öncesinde yapılırken, bu yapıların oranı yüzde 68,5 olarak hesaplanıyor. Süleymanbey’de 792 yapının 451’i, Bahçelievler’de bin 12 yapının 561’i, Bayraktepe’de ise bin 466 yapının 743’ü 1999 öncesinden kalma. 1999 öncesi yapıların oranı Süleymanbey’de yüzde 56,9, Bahçelievler’de yüzde 55,4, Bayraktepe’de yüzde 50,7’ye ulaşıyor. Böylece bu beş mahallede, kayıtlardaki yapıların yarısından fazlasını 1999 öncesinde inşa edilenler oluşturuyor.

ÇEVRE YERLEŞİMLERDEKİ DAĞILIM

Envanterde merkez mahallelerinin yanı sıra çevredeki yerleşimlere ait yapılar da bulunuyor. Bu yerleşimlerde 1999 öncesi yapı sayısı Elmalık’ta 234, Safran’da 192, Hacımehmet’te 126, Soğucak’ta 100 ve Kazımiye’de 76 olarak görülüyor. Esadiye’de 55, Kurtköy’de 45, Sugören’de 16 ve Güneyköy’de 2 yapı, 1999 öncesi kategorisinde yer alıyor. Merkez mahalleleri ve çevre yerleşimlerini kapsayan toplam 18 bin 522 kayıt, ‘yapı’ sayısını ifade ediyor.

BİN 438 YAPININ YILI BİLİNMİYOR

Toplam yapıların yüzde 92,2’sinin yapım yılına ilişkin bilgi bulunurken, bin 438 yapının yapım yılı bilinmiyor. Yapım yılı belirlenen kayıtların 8 bin 978’i tapu ve kadastro kayıtlarından eşleştirilen beyan yılı bilgilerine, 8 bin 106’sı ise Coğrafi Bilgi Sistemi kayıtlarına dayanıyor. Yapım yılı bilgisi bulunmayan yapılar, haberdeki dönemsel oranların hesaplanmasına dahil edilmedi.

RİSKLİ YAPI DAĞILIMINDA 75 KAYIT

Elde edilen verilerde, 6306 sayılı Kanun kapsamındaki riskli yapı dağılımında toplam 75 kayıt yer alıyor. Bayraktepe 33 yapıyla ilk sırada bulunurken, Gaziosmanpaşa’da 14 yapı kaydı görülüyor. Bahçelievler, Rüstempaşa ve Süleymanbey’de beşer; Fevzi Çakmak ve İsmetpaşa’da üçer; Dere ve Kazım Karabekir’de ikişer yapı bulunuyor. Elmalık köyü merkez mevkisi, Mustafa Kemal Paşa ve Samanlı köyü merkez mevkisinde ise birer yapı kaydı yer alıyor.

RUHSAT DAĞILIMINDA BAĞLARBAŞI VE SAFRAN

2025 yılı ruhsat dağılımında Bağlarbaşı 66, Safran 63 kayıtla ilk sıralarda yer alıyor. Bu yerleşimleri 29 ruhsat kaydıyla Kazım Karabekir izliyor. Adnan Menderes ve Samanlı’da 25’er, İsmetpaşa’da 21, Dere ve Mustafa Kemal Paşa’da 18’er ruhsat kaydı bulunuyor. Ruhsatların türü ve kapsadığı bağımsız bölüm sayıları ise elde edilen verilerde ayrıca belirtilmiyor.

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için kuralları kabul etmelisiniz.
Yeni bir yorum göndermek için 60 saniye beklemelisiniz.

Henüz bu içeriğe yorum yapılmamış.
İlk yorum yapan olmak ister misiniz?