Yukarı Çık

YALOVA’NIN DÖRT ETKİLİ SİYASETÇİSİ

10 Ekim 2021 Pazar 16:54:34
459 kez okundu.

 

Elbette şehrimizin hafızasına kazınan siyasetçilerimiz var.

Yaptıklarıyla ve kentimizin tanıtımına sağladıkları katkılarıyla daima hatırlanacaklardır.

Bu yazımda milletvekilliği yapmış ve yapan ama siyasi güçleriyle Yalova’ya katkı sağlayan politikacılarımıza değineceğim.

Şüphesiz söze rahmetli Cevdet Aydın’la başlamak gerekir. Yalova’ya ve Yalova insanlarına olan saygı ve sevgisi tartışma götürmez bir hakikattir. Çok kez duymuşumdur şu sözü: “Cevdet Bey, bakan değil ama bir bakan kadar sözü geçen milletvekilidir.”

Yalova’nın çok ihtiyacı olmasına rağmen bir dönem milletvekilliği yaptıktan sonra vefat etti. Yalova’ya katacağı çok hizmeti vardı. Allah rahmet etsin.

Bu eksikliği Yaşar Okuyan kısmen tamamladı. Etkili bir siyasetçi olarak hem ülkeye hem de Yalova’ya gerçekten önemli hizmetler yaptı.

“Yalova’nın Yaşar Okuyan’ı var” sözünü başka illerin insanlarından defalarca duyduk. Ve özellikle büyük depremin ardından ortaya koyduğu gayreti görmezden gelmek nankörlük olur. Siyasette hataları da olmuştur. Eleştirilebilir.  Lakin yaptıkları inkâr edilemez.

Ardından Muharrem İnce Yalova siyasetine renk kattı. Ve Yalova için kırılması güç bir rekora imza attı. Tam üst üstte beş dönem milletvekili seçildi. Yenilenen seçimi de sayarsak altı dönem. Bakalım bu rekoru kıran başka siyasetçi çıkacak mı? Partisinde grup başkanvekilliği görevi yaparak Yalova adını temsiliyette başarılı grafikler çizdi. Partisinin genel başkanlığı için aday oldu. Ve nihayet cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu. Bu başarı kendisi açısından çok önemli olduğu gibi Yalova adına da bir tanınırlılık getirdi. Tüm bu başarıları görmezden gelemeyiz.

Şimdilerde yeni bir siyasi hareket oluşturarak parti kurdu. Belki de yanlış adım attı. Kim bilir? 2023 seçimlerinden sonra ismiyle özdeşleştiği CHP’ye tekrar geri dönecektir. Daha genç ve siyasi tecrübesi oldukça fazla. Benim kanaatime göre CHP’de yaşanacak bir değişimin ardından CHP etiketinin baskısına direnemeyecek ve yuvasına geri dönecektir.

Kendi siyasi hayatı açısından yanlış adımlar atsa da kent siyasetimize katkıları gerçekten küçümsenemeyecek boyuttadır.

Yalova bu süreçlerin ardından belki de yeni rekorlar kıracak genç bir siyasetçisini tanıdı. Ahmet Büyükgümüş. Dikkatli söylemleri, kent insanlarına saygı ve sevgi dolu yaklaşımı her geçen gün yıldızını parlatıyor desem abartmış olmam. Mlletvekilliği göreviyle birlikte Ak Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı yapması siyasi tecrübesini artırdı. Şimdi hem milletvekili hem de Ak Parti MKYK üyesi. İktidar partisinin siyasi gücüne sahip bir milletvekilinin Yalova ilinden olması art niyet yoksa bütün kentlilerimizi gururlandırmalıdır.

Birçok yerde konuşmalarını büyük bir dikkatle izledim. Ezbere bir iki cümle konuşmak yerine ortama ve konuya uygun fikirler üretmesi bilgi birikiminin gücüne ve kendini iyi yetiştirdiğine işarettir.

Bu açıdan baktığımda sadece Yalovamız iyi bir siyasetçi kazandı diye sevinmiyorum. Ülkemiz açısından da önemli bir kazanç olduğunu düşünüyorum.

Ahmet Büyükgümüş, donanımlı ve Yalova’yı temsiliyette başarılı genç bir siyasetçimizdir. Yalovalıların özlemlediği ve hayalini kurduğu bir ortamın başarılı temsilcisidir. Elbette bizler de Yalovamızın bu genç değerine kamuoyu önünde katkılar sunmak zorundayız.

Kentimiz için hiçbir şey yapmayanların çok şeyler yapanları acımasızca eleştirmesine katılmıyorum.

Cevdet Aydın’ın, Yaşar Okuyan’ın ve Muharrem İnce’nin aynı siyasi görüşten olmasa bile Ankara’da ziyarete gelen hemşerilerini büyük bir sevgi ve muhabbetle karşıladıklarını iyi biliyorum. Ve nihayet Yalova’nın son zamanlarda siyasette en güçlü temsilcisi Ahmet Büyükgümüş de aynı çizgide kentimizin insanlarına saygı ve sevgi çerçevesinde hizmete devam ediyor.

İl olarak siyasi tarihimiz 1995 yılında başladı. Siyasette etkili makamlara çıkmak öyle kolay bir sıçrayış değildir. Sabır ister. Özveri ister. Mücadele ister. Ve daha önemlisi bu ağır yükün altından kalkacak bilgi, birikim ve fikir derinliğine sahip olmak gerekir.

Kentimizin yetiştirdiği önemli siyasetçilere süreç bittikten sonra değil sürecin içindeyken sahip çıkmalıyız. Eleştirmek, kırıp-dökmek kolay! Omuz vermek gerek.

Kentimizin dinamiklerini el birliğiyle yaşatmak zorundayız.

Hangi partiden olursa olsun.

Kentimizi hakkıyla temsil edene el uzatmak kentlilik bilinciyle birebir orantılıdır.

Kim bilir? Belki bir dahaki yazımda yerel yöneticiler üzerinden bir yazı kaleme alırım.

Daha düne kadar siyasette bu kadar enerjisi olduğunu bilmediğimiz Mustafa Tutuk’tan bahsederim.

Ya da ilçe belediyelerini de değerlendiririm.

Güzel işler yapanı takdir etmesini bilmek gerekir.

En önemlisi biz…

Yalova’yı düşünmek mecburiyetindeyiz.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı