Yukarı Çık

VENÜS PROJESİ

4 Ekim 2021 Pazartesi 14:57:26
714 kez okundu.

 

 

''Dünyada yanlış bir şeyler var'' düşüncesi çoğumuzun zihninden zaman zaman geçmiştir. Hatta, ''sadece bir şeyler mi, hemen hemen her şey yanlış'' diyenler de eminim vardır. Bu tür düşüncelerin sadece bugün değil, insan var olduğundan bu yana, atalarımızın zihinlerinde de dolaştığını tahmin edebiliriz. Bu düşünceler insanoğlunu, ''acaba nasıl olsa daha iyi bir dünya olur'' sorusuna, ondan sonra da böyle bir dünyayı tasarlama çabasına götürüyor. Bir önemli düşünür şöyle demiş, ''insanın aklına çözemeyeceği bir soru gelmez''. Yani her hangi bir soru aklımıza geliyorsa, bu soru ne kadar zor görünürse görünsün, soruyu çözebilecek noktaya önünde sonunda ulaşırız. Bu cümlenin doğruluğunu ispatlayabilecek tabii ki bir delil ileri sürebilmek mümkün değil, ancak doğru olduğuna dair benim de kuvvetli bir hissiyatım var…

''İyi bir dünya mümkündür, imkansız değildir, bu dünyada bir nevi cenneti yaşayabilmek için tüm koşullar mevcuttur'' diye düşünenler kitaplar yazdılar. Mesela Utopya (Thomas More), mesela Güneş Ülkesi (Campanella), mesela Yeni Atlantis (Francis Bacon), mesela El Medinet'ül Fazıl (Farabi) bu kitapların en bilinenleri. Bu kitaplar yardımıyla bir yerlere varabilmek henüz mümkün olmadı, ne yazık ki. Büyük kalkışmalar da yaşandı bu uğurda, bunların en büyükleri de Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi. Bu devrimler de bekleneni vermekten çok ama çok uzak kaldılar.

Sanıyorum tarihte bazı coğrafyalarda ve bazı dönemlerde ideale yaklaşabilen toplumlar oldu. Ben olduklarına inanıyorum ve sistemli şekilde tarih sayfalarından silindiklerine inanıyorum, insanlara güzel bir dünya üretebileceklerine dair kötü örnek (?!) olmasınlar diye.

*****

İnsanın eğer isterse çok güzel bir dünyada, üstelik hemen şimdi yaşamaya başlayabileceğini iddia eden ütopyalardan biri de JacqueFresco'nunVenüs Projesi. Fresco 1916-2017 yılları arasında ABD'de yaşamış ve kendi kendini eğitmiş bir yazar.

Fresco diyor ki, "2. Dünya Savaşı'nın başında ABD'nin elinde 600 kadar birinci sınıf savaş uçağı vardı. Bir sene içinde, 90,000 den fazla uçak yapılarak bu eksikliğin üstesinden gelindi. 2. Dünya Savaşının başında soru şuydu: Savaş için gereken donanımı üretmemizi sağlayacak yeterince finansal kaynağımız var mı? Cevap: Hayır'dı. Ne yeterince para ne de yeterince altın vardı; Ancak gereğinden fazla doğal kaynak vardı. Var olan kaynaklar sayesinde savaşı kazanmaya yetecek yüksek üretim ve etkinlik sağlandı. Maalesef bu sadece savaş zamanlarında dikkate alınıyor". 

Bu cümleyi herkes anlamıştır ama ben yine de başka kelimelerle cümleyi tekrarlamak istiyorum: ''İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilmek için finansal kaynaklara ihtiyaç yoktur, doğal kaynaklar çok çeşitli biçimlerde fazlasıyla vardır ve bunlar bize yeter''.

Venüs Projesi’nin temeli mevcut para ve kâr bazlı ekonomik sistemin ortadan kalkması ve yerine kaynak bazlı ekonomik sistemin gelmesidir. Yoksulluk, kıtlık, toplumdaki her türlü yozlaşma, suç ve savaşların nedeni JacqueFresco’ya göre kâr bazlı ekonomik sistemden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra Fresco, var olan sistemden dolayı teknolojik gelişmelerin de kasıtlı olarak yavaşlatıldığını belirtmektedir. ‘Eğer kullandığımız tüm araç ve gereçler, gerçekte var olan teknolojinin sunduğu en yüksek verimlilikte üretilseydi, üç ayda bir modası geçen elektronik cihazlara sahip olmazdık’ demektedir Fresco. 

Yani Fresco'ya göre, sürekli kar edebilmek için teknolojik gelişmeleri ağır ağır piyasaya sürme düşüncesi olmasa eğer, teknolojik gelişmeler o kadar hızlı bir şekilde yaşamımızın içine girecekler ki, kendimizi bir anda 3000'li yıllar için bile hayal edebileceğimizin çok ötesinde bir dünyada bulabileceğiz.

Paranın varlığının bir gerekçesi olmadığını savunan Fresco, ihtiyacımız olan şeyleri üretmek için yeterli bollukta kaynak ve teknolojiye sahip olduğumuzda hiçbir şeyi satmaya gerek olmayacağını ve insanların iş gücü olmamasını sağlayacak otomasyon ve makinelerin geliştirilebileceğini savunmaktadır. Ayrıca insanların daha uzun, sağlıklı ve anlamlı bir yaşama kavuşacağını, insanların gerçek potansiyellerini ortaya çıkaracağını ve toplumun hızla ilerleyeceğini belirtmektedir.

Fresco, günümüzde kullanılan kısıtlı kaynaklar yerine güneş ışığı ve okyanus akıntıları gibi doğal ve sınırsız kaynakları kullanmanın hem doğayı koruyacağını hem de mevcut küresel sorunları çözeceğini savunuyor. Elde edilen enerji sayesinde ise teknolojinin hızla gelişeceğini ve insanların çalışmak zorunda kalmayacaklarını belirtiyor. Tüm insanlara barınma, eğitim ve sağlık hizmeti, güvenli bir yaşam ve temiz bir çevre vaat eden proje; sınırların kalkacağı, tek bir hükümetin ve sınırsız kaynağın olacağı bir dünya inşa etme amacını taşıyor

Organizasyonun tasarladığı gelecekte; en dışta tarım alanlarının, tarım alanlarının etrafında su kanallarının, içe doğru gittikçe dinlenme alanlarının ve parklarının bulunduğu, küçük göletlerle çevrili evlerin yer aldığı çemberin sonrasında sosyalleşme alanları ve okul, hastane, kütüphane, konservatuvar, tiyatro, konferans salonu ve araştırma merkezlerinin bulunduğu iç içe geçmiş çemberlerden oluşan şehirler yer alıyor. Venüs Projesi, insanların ve evlerin ihtiyaçlarının merkezi bir sisteme bildirileceği, ihtiyaçların ücretsiz olarak dağıtılacağı ve hayatlarımızı gölgelemeyecek, dikte altına almayacak bir sistem kurulacağını savunuyor.
 

Fresco, ''Bizim kaynakları paylaştırma fikrimiz parasal hiç bir sisteme bağlı olmayacak ve piyasa ekonomisinin yarattığı ‘kısıtlı kaynak’ yalanını ortadan kaldıracak'' diyor.
 

Fresco'nun yardımcısı RoxanneMeadows,  ‘İnsan doğası diye bir şey yoktur; insanların davranışları vardır ve bu davranış şekilleri tarih boyunca sürekli değişmiştir’ diyor. Yani, 'insan bencildir, aç gözlüdür, ne yapsan bozar, o nedenle boşuna uğraşmayın' diyenlere böyle cevap veriyor...

*****

İnsanın bu kadar kötü bir dünyada yaşamak zorunda olmadığına, başka bir dünyanın mümkün olduğuna içtenlikle inanıyorum. Belki More'un, belki Farabi'nin, belki de Fresco'nun dediğine benzer bir yol tutturup, önünde sonunda gerçekten güzel bir dünya kurulacaktır. ''Belki derya tutuşa''... Evet, bir gün tutuşacak...

 

 


 


 

 


 


 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı