Yukarı Çık

KİTAP SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

6 Mayıs 2021 Perşembe 14:09:39
8079 kez okundu.

 

Kitap okuma alışkanlığı kazanmanın önündeki en büyük engellerden biri yanlış kitap tercihidir.  Kişi yaptığı hatalı tercih sonucunda okumayı sevmediği yanılgısına düşebilir. Bu yüzden doğru kitap tercihi yapmak okuma alışkanlığı kazanmanın ilk ve en önemli adımıdır. Şimdi doğru kitap tercini nasıl yapmamız gerektiği ile ilgili bazı başlıkları ele alalım.

Ne tür kitaplar okumaktan hoşlanırım?

Kişinin cevaplaması gereken en önemli sorulardan birincisi bu sorudur. Okumaktan hoşlandığımız tür roman türü mü, düşünce yazıları mı, deneme mi, yoksa şiir türlerine mi ait? Bu soruyu cevapladıktan sonra okumak istediğimiz türde alt başlık oluşturmamız gerekir. Örneğin roman türü okumaktan hoşlandığını söyleyen bir kişinin polisiye roman mı, felsefi roman mı yoksa tarihi roman mı sevdiğini bilmesi gerekir. Kişi sonrasında okumak istediği bölge ya da yazarla ilgili sınırlamalara giderek okumak istediği kitap türüne yaklaşmış olur.

Seçtiğim kitap yaşıma uygun mu?

Okurların en çok düştüğü hatalardan bir diğeri de yaşına uygun kitap tercih etmemektir. Kişi yaşının çok üzerinde ya da altında bir kitap tercih ederse, kitabı ya anlamakta zorlanır ya da ona basit geleceği için sıkılır. Bunun gibi sorunlar yaşamamak için seçeceğimiz kitabın hitap ettiği yaş kitlesine dikkat etmemiz gerekir.

Seçtiğim kitap Türk dili açısından yetkinliğe sahip mi?

Edebi bir eseri edebi eser yapan en önemli özellik yazarın dil kullanımıdır. Kişinin bağlanamadığı bir türlü bitiremediği kitaplardaki esas problem eserdeki dil problemidir. Çoğu okurun fark ettiği fakat bir türlü adını koyamadığı bozukluk dil kullanımından kaynaklanan bozukluklardır. Türkçe eser seçerken Türk dilinin doğru, anlaşılır, yalın ve sade olması gerekir. Yazım yanlışlarından uzak, dil kurallarına da uygun olması gerekir. Aradığımız bu şartlar çeviri eserler için de geçerlidir. Çeviri eser okurken okuduğumuz eserin çevirmenini iyi seçmemiz gerekir.

Kitap seçerken yayınevini gözden geçirmeli miyim?

Yayınevi bir kitabın edebi yönü ve okunabilirliği hakkında bizlere önemli fikirler verir. Yayınevi tarafından kabul edilen eserler editörlerden geçtiği için bir yayınevi seçmek bir editör seçmektir. Eser elemekteki titizliğine güvendiğimiz yayınları tercih etmek bizler için en basit ve en şaşmaz kitap tercihi olabilir.

Fatma BİLGİLİ

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı