Yukarı Çık

Hikayenizi nasıl anlatırsınız?

22 Temmuz 2020 Çarşamba 13:50:01
39952 kez okundu.

 

 

Hayat boyu yaşadığınız olayları, deneyimleri ne şekilde değerlendirdiğiniz, kelimelere dökme şekliniz kendi hayatınız ve kendiniz ile ilgili nasıl hissettiğinizi doğrudan etkiler. Bir an kendinize hayatınızın nasıl olduğuyla ilgili bir soru sorduğunuzda, verdiğiniz cevap gün içinde sizi aşağı çeken ya da iyi hissettiren düşünce şekilleri konusunda ipuçları verir.

İlişkiler üzerinden bir örnek verirsek; eşinizin yapması gereken bir işi unuttuğunu düşünün. Bu iş faturaları ödemek, alışveriş yapmak ya da evdeki bir tamir işini halletmek olabilir. Genel anlamda tartışmaya sebep olabilecek bu tip durumlarda her iki tarafın da olayın yorumlama şekli farklı olur. Sitem eden taraf olarak anlatılan hikâye: ‘Her zaman yapması gereken işleri unutuyor, düşüncesiz, sorumsuz ve tembel. Benim sözlerime değer verseydi, beni sevseydi bu kadar umursamaz davranmazdı…’

Eşinizin davranışlarına yönelik anlattığınız bu hikâyeye paralel olarak, ilişkinize yönelik yeni bir hikâyenin de yolunu açarsınız.

‘Daha fazla katlanamayacağım, her işi kendim yapmak zorunda kalıyorum belki de yalnız olsam daha iyi. İnsanlar her gün boşanıyor zaten. Sürekli mutsuz hissetmek yerine boşansam daha iyi olurdu…’

İlişkiniz ve eşiniz ile ilgili hissettiğiniz öfke, üzüntü, kızgınlık ve umutsuzluk gibi duygular, içinde olduğunuz durumu ve kendinizle ilgili düşünceleri büyük ölçüde etkiler. Bu durum, geçerli bir mantığa oturmayan düşüncelerin artmasına neden olabilir.

‘Bunun olacağını tahmin etmeliydim. Neden kendi işimi kendim görmedim. Neden sürekli başka insanlara güveniyorum. İnsanlar beni rahatlıkla hayal kırıklığına uğratabileceklerini düşünüyorlar. Belki de çok fazla şey bekliyorum…’

Olumsuz duygular, kendi hikayenizi şekillendirme yönteminizle beslenir. Hikâyenin, gerçek, yararlı ya da olaylarla uyumlu olup olmadığının bir önemi yoktur. Hikayelerimiz mevcut durumları sadece kısmen yansıtır. Geçmiş deneyimler, oluşturduğunuz hikayelerde büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda, içinde yaşadığınız toplumun kuralları, benlik algınız ve başka insanlardan beklentileriniz bu hikayeleri besleyen diğer unsurlardandır. Bu kurallar ve beklentiler açık ve bilinçli olabilir veya yaşamlarımızı, davranışlarımızı, beklentilerimizi ve kendimize anlattığımız hikayeleri dikte ettikleri yollardan tamamen habersiz olabiliriz.

Hikayemizi değiştirebiliriz..

Bir kez kendinize anlattığınız bu hikayelerin size kendinizi nasıl hissettirdiğini fark ettiğiniz an, aslında bir seçim hakkınız olduğunu da anlayabilirsiniz. Bu farkındalık sayesinde, hayatınızla ilgili hikayeleri anlatırken kendinize karşı daha cömert bir tutum sergilemeniz gerektiği konusunda gerekli motivasyonu oluşturmanız gerekmektedir. Geçmiş deneyimlerinizin, şimdiki hayatınızı ve düşüncelerinizi ne şekilde etkilediğini keşfetmeniz bu motivasyonun oluşumu bakımından oldukça önemlidir.

Hikayenizi oluştururken, bunun size yararlı bir hikâye olup olmadığını sorgulamanız gerekir. Kişisel inançlarınız, kurallarınız ve beklentileriniz zaman içinde güncellenebilir, değişebilir, bitebilir veya yeniden şekillenebilir. Dolayısıyla, olayları değerlendirme yönteminize körü körüne bağlı olmamanız, bunun yerine kendinize daha yararlı olacak bir şekilde yeni bir yön vermenizde fayda vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı