Yukarı Çık

PTT'NİN SIRTINDAKİ YÜK

13 Mayıs 2020 Çarşamba 14:28:52
49447 kez okundu.

Bu pandemi sürecinde devletin ulaşım ağında en önemli kurumlarından biri olan PTT'ye çok yüklenildiğini düşünüyorum. Sosyal destek ödemeleri, devletin verdiği yardım paraları, kısa çalışma ödeneği, maskeler-dezenfektanlar gibi işlemler PTT yoluyla dağıtılıyor. Ee pandemi dolayısıyla da PTT şubelerini kapatmış. Sadece merkez şubeleri hizmet veriyor. Haliyle PTT Merkez Binası önünde uzun mu uzun kuyruklar oluyor. Düşünün ki bir ara kuyruk, Cumhuriyet Caddesi'ne kadar ulaştı. Türkiye'nin posta ve telgraf teşkilatı olan PTT'nin bu zorlu süreçte, çok iyi işler yaptığının kanaatindeyim. Bundan 5-6 yıl önce PTT'de işlem yapmak gerçekten zordu. Gönderilen kargo bir hafta 15 güne giderdi. Köklü bir değişim sürecine giren PTT'ye güven arttı. Zaman zaman eleman yetersizliğinden dolayı sıkıntılar oluyor. Bu çok normal. Bütün işlemler PTT yoluyla yapılmaya çalışıyor. Bana bu aralar PTT için de bir köşe yazısı yaz diyen çok oldu. Çünkü artık vatandaş da PTT'nin yaptığı işlerin farkında.

*****

Tabii madalyonun bir de arka yüzü var. Bu kadar işlemin PTT'den yapılmasından dolayı yığılma söz konusu. Yalova Merkez PTT önünde uzun kuyruklar oluşuyor vatandaşın da bekleme süresi çoğalıyor. Bekleme süresi çoğalınca da sabırsız olanlarla ufak-tefek sürtüşmeler olabiliyor. Bu pandemi sürecinde bazı şeyleri gözardı etmek gerek. İçeri 1'er ya da 2'şer kişi alınıyor. Herşey yine sizin sağlığınız için. Sabırlı olacağız. Bu kadar işlemin bir araya getirilip PTT yoluyla yapılması da tartışılır bir konu. Eleman sıkıntısının olduğu bir kurum da pandemi dolayısıyla kronik rahatsızlığı olanlar da evlerine gönderildi. Haliyle eleman sıkıntısı daha da artmış oldu.

*****

Bu ödemelerin ve işlemlerin daha çabuk vatandaşa ulaştırılması için emniyet güçleri de devreye girdi. Yalova'da çok kısa bir zamanda yardımlar ulaştırılmaya çalışıldı. Özel kargolar ile bir anlaşma yapılarak PTT'nin yükü de hafifletilebilirdi. Seçenek çoğaltılabilir tabii. Özel kargoların da iş yükü arttı. Dışarı çıkamayan vatandaş, internetten deterjan, sıvıyağ gibi malzemeleri sipariş etmeye başladı. Özel kargo çalışanları da haliyle bu duruma isyan eder hale gelmiş. İhtiyaç olan ürünleri ulaştırmada bu sirapişler yüzünden vakit kaybı yaşandığını beyan ettiler. Bu tür malzemeleri internet yerine evimizin yakınındaki marketten sosyal mesafe kurallarına uyarak alırsak, kargocuların da yükünü hafifletmiş ve aynı zamanda acil ihtiyaç ürünlerini daha çabuk ulaşmasına yardımcı olmuş oluruz. Çünkü biz bu pandemi sürecini el ele verirsek atlatırız. Bu size küçük bir ayrıntı olmuş olsun.

*****

Bu arada bahar aylarında kanımız kaynıyor doğru. Dışarı atmak istiyoruz kendimizi. Az daha sabır diyorum..

Güzel günler yakında..

Berberler ve kuaförler hazır, sıra vatandaşda

Koronavirüs sebebiyle uzun bir süredir kapalı olan berberler ve kuaförler bugün açılıyor. Cumhurbaşkanlığı talimatı ile bugün ülke genelindeki tüm berber ve kuaförler açıldı. Tabi belli şartlar altında. Belediyeler de berberler ve kuaförlerin temizliği için adeta yarışa girdi. Yalova'daki ilçe belediyeleri dahil, berberler ve kuaförlerin dezenfeksiyon işlemi yapıldı. Onun öncesinde de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından berberle ve kuaförlere koronavirüs testi yapıldı. Testi pozitif çıkan işletme sahipleri dükkanları açamayacak. Peki Yalova'daki berberler ve kuaförler için neler yapıldı? Söyleyeyim:

Cumhurbaşkanlığı tarafından berberle ve kuaförlerin 11 Mayıs'ta (bugün) açılacağının duyurulmasının ardından hemen hazırlıklara başlandı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Yalova'daki berberler korona testinden geçirildi. Bugün yeniden çalışmaya başlayacak olan berber esnafına Yalova'da Covid-19 testi uygulandı. Yalova Sağlık İl Müdürlüğü binasındaki birime gelen esnaflardan ağız ve burun sürüntüsü alınarak test edildi. Test sonuçları negatif çıkan esnafların çalışmalarına izin verilmedi ve karantina uygulandı.

Yalovalı berber ve kuaförlerin kendi rızası ile böyle bir testin kendilerine uygulanmasını istediklerini dile getiren Yalova Berberler ve Kuaförler Odası yetkilileri, "Ülke genelinde olduğu gibi Yalova'daki esnaflar da 2 aydır kapalıydı. Ancak devletimizin izni ile bugün dükkanlarımızı açtık. İnsanlarla çok iç içe olan bir esnaf grubu olduğumuzdan tüm esnafların bu testten geçirilmesi kararını aldık. Ben bu anlamda bize de destek veren Yalova Valisi Muammer Erol ve Sağlık İl Müdürümüze teşekkür ederim" dediler.

Yalova Belediyesi tarafından da Merkez'de bulunan 270 berber ve kuaför dükkanı dezenfekte edildi. Aynı zamanda hijyen açısından dükkanların girişine dezenfektan konuldu. Yalova'nın ilçelerinde de belediyeler tarafından hijyen açısından temizlik çalışması yapıldı. Berber ve kuaför esnafı da teste tabii tutuldu. Berberler ve kuaförler bu sürece iyi hazırlandı. Sıra sosyal mesafeye uymak zorunda olan vatandaşa geldi.

YUNAN MİTOLOJİSİ'NDEN ÇIKAN ANNELER GÜNÜ

Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gün olarak kabul edilir. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alınır. Peki, nereden çıktı bu anneler günü? Sizler için araştırdım ve şu sonuç çıktı:

"Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi."

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı