Yukarı Çık
KİVİ BAHÇELERİNİN TESİSİNDE KULLANILACAK MALZEMELER DAĞITILDI
13 Ekim 2021 Çarşamba 16:13:16
213 kez okundu.
Kocadere-Şenköy Havzasında Kivi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi 2. etabı kapsamında tesis ekipmanları dağıtıldı.


 

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yoğun çalışmaları sonucu geçen yıl hayata geçirdiği Kocadere- Şenköy Havzasında Kivi Üretiminin Geliştirilmesi Projesi ’nin 2. etabı kapsamında kivi bahçelerinin tesisinde kurulacak malzemelerin dağıtımı yapıldı. Kocadere’de düzenlenen programda proje yararlanıcısı 16 yetiştiriciye 50 dekar kivi bahçesi kurulumunda kullanılacak 2 bin adet beton direk ve diğer askı sistemleri malzemelerinin dağıtımı yapıldı. Programa Vali Muammer Erol'un yanı sıra Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, Çınarcık Kaymakamı Cemil Aksak, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Osman Halis Özen, Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Hacı Ali Dinçer, Çınarcık İlçe Müdürü Hakan Demirhan, Kocadere Muhtarı Volkan Varol ve projeden yararlanacak çiftçiler katıldı.

2 bin 600 adet  malzeme..

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar Vali Muammer Erol'a uzun zamandır üzerinde çalıştıkları projenin geldiği nokta ve sağlayacakları yararlar hakkında bilgi verdikten sonra konuşmasının devamında, “Projenin 1. etabında 16 çiftçimize 65 dekar kivi bahçesi kurulumunda kullanılacak 2 bin 600 adet beton direk ve gerekli tel ve kurulum malzemeleri dağıtıldı. Çiftçiler kivi askı sistemini tesis ederek fidanları diktiler ve sulama sistemlerini de kurarak 65 dekar bahçe tesislerini tamamladılar. Projenin 1. etabında başvuru yaptığı halde hibe desteği alamayan çiftçilerin taleplerini 2. etap projemiz ile tamamlanıyor. Bu etapta da yine 16 çiftçimize 50 dekar alanda bahçe tesis etmek üzere 2 bin adet beton direk ve diğer askı sistemleri malzemeleri hibe desteği olarak verilmektedir. Destek ile kivi bahçe maliyetinin yaklaşık yüzde 50’si karşılanıyor. Böylece 2. etabın sonunda 115 dekar alanda yeni kivi bahçeleri kurulmuş olacak. 2016-2018 yıllarında uygulanan Genç Çiftçi Projelerimiz ile bölgede 22 genç çiftçimize 110 dekar alanda kivi bahçesi kurulmuştu. Böylece bugüne kadar Kocadere, Şenköy, Teşvikiye köylerimizde toplam 54 çiftçimize 225 dekar alanda kivi bahçe tesisi için hibe desteği sağlandı. Bu desteği 500 dekara tamamlamak için projenin bundan sonraki etapları için de Bakanlığımız Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımının Desteklenmesi 2022 proje programına 200 dekar alanda hibe desteği sağlanması için proje sunulmuştur. Proje alanında bugüne kadar yapılan çalışmalarla kivi üretim alanı 500 dekarı geçmiştir. Kivi bölge ekonomisine yıllık ortalama 18-20 milyon lira katkı sağlamaktadır” dedi. Suat Parıldar’ın konuşmasının ardından projeden yararlanacak 16 çiftçiye 50 dekar alanda kivi bahçesi tesis etmek üzere 2 bin adet beton direk ve diğer askı sistemleri malzemeleri dağıtıldı.  Vali Muammer Erol da malzemelerin kivi yetiştiricilerine hayırlı olmasını diledi.                                  

 Yalova ekonomisine katkı..

Bölgede kivi yetiştirmeye elverişli alanların azami ölçüde değerlendirilmesi ile kivi yetiştiriciliğini geliştirmek, belli bölgede üretimini yoğunlaştırarak üreticinin girdi alımlarında ve pazarlamada söz sahibi olması, danışmanlık ve hizmet alımlarının tek elden daha ucuza yapılabilmesi, pazara sürekli ve sürdürülebilir ürün arz etme imkanı bulunacak. Sektörle ilgili yatırımcıların (soğuk hava deposu, malzeme satıcıları vs.) bu bölgeye ilgileri artacak, ekonomik olarak yatırım yapma imkanı doğacak ve dolayısıyla Yalova ekonomisine çok önemli katkı sağlanmış olacak.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı