Yukarı Çık
Duvar örtüleri büyük ilgi gördü
13 Ekim 2021 Çarşamba 16:09:07
187 kez okundu.
Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu, uluslararası fuarda kentimizi temsil etti

 

 

Haber / Esin KAYA

 

6-10 Ekim tarihleri arası İstanbul Yenikapı’da Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde Atis Fuarcılık tarafından düzenlenen Craft İstanbul El Sanatları Fuarı’na katılan Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu, beldesini ve kentimizi gurur ile temsil etti.

Zeki Gürsu, fuar ile ilgili yaptığı açıklamada, “El Sanatları Fuarı’nda geleneklerimizi korumak ve yaşatmak adına açtığımız sergimiz, standımız birçok kuruluş ve akademisyenler tarafından ziyaret edilip eserlerimize ilgi gösterildi. Birlikte projeler gerçekleştirme üzerinde söz birlikleri aldık. Ayrıca 24 Ekim’de yapılacak olan kivi festivaline de davetlerimizi yaptık” dedi.

Emekleri olan tüm büyüklerine ve serginin hazırlanması ile stantta görev alan grup üyelerine teşekkür eden Zeki Gürsu, “Duvar örtülerinin bizim için anlamını şu şekilde açıklayabilirim. İlk çağlardan beri insanlar, duygularını, düşüncelerini ifade etmek, yaşadıkları dünyayı anlamak ve ona bir anlam katabilmek, deneyimlerini aktarmak, doğayla olan ilişkilerini yansıtmak, inançlarını savunmak, yaratıcılıklarını ortaya koymak ve bu hedefler doğrultusunda ürettikleri her şeyi diğer insanlarla paylaşmak ve gelecek nesillere aktarmak adına birçok yapıta imza attılar. Mağara duvarlarına resimler çizdiler, taşları yontup kabartma figürler işlediler, mermer bloklardan heykeller çıkarttılar, ritim ve melodinin eşsiz uyumundan sözlü ya da sözsüz müzik icra ettiler, romanlar, öyküler, şiirler yazdılar, camlara, çinilere, porselenlere desenler çizdiler, dokumalara nakışlar işlediler.

Bu sergimizin konusu olan duvar örtüleri de tıpkı diğer çeyiz malzemelerinde olduğu gibi; hayattan, sevmek ve sevilmekten, evlilikten, çocuk sahibi olmaktan beklentilerini motifler ve renkler aracılığıyla dokumalara nakşederek kendilerini ifade eden genç kızların işleyip sandıklarına koydukları örtülerden bir demet.

Sergilediğimiz duvar örtüleri, 1935’te Romanya’dan (ama şu anda Bulgaristan sınırları içinde kalan topraklardan) göçerken yaşı henüz çok küçük olan ve gençlik dönemlerini Türkiye'de yaşamış, burada evlenmiş olan kadınların işledikleri örtülerdir. Büyüklerinden gördüklerini, onlardan miras kalanları, yaşadıkları dönemin malzemeleriyle yeniden üreterek onlar da bu kervana katılmışlar ve bizlere bu naif, zarif örnekleri bırakmışlar. Sergimizdeki 11 duvar örtüsü 50’li yılların başlarından 60’lı yılların sonlarına kadar işlenen örneklerden oluşuyor. Zaten daha sonraki yıllarda, duvar örtüleri şimdilerin deyimiyle ‘trend’ olmaktan çıkıyor, ev dekorasyonunda kullanılmaz oluyor ve sandıklara geri dönüyor.

Son söz olarak, sandıklarındaki duvar örtülerini sergilememize izin vererek sizlerle buluşmasını sağlayan büyüklerimize çok teşekkür ediyoruz ve sergimizi Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu’nun gerçek gönüllülerinden biri olan ve çok yakın bir tarihte kaybettiğimiz Hatice Özen arkadaşımıza ithaf ediyoruz. Ruhu şad olsun, huzur içinde uyusun” şeklinde konuştu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı