Yukarı Çık
‘Yalova her geçen gün ileriye gidiyor’
12 Ekim 2021 Salı 15:15:53
133 kez okundu.
AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nda sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle istişare toplantısına katıldı..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Yalova ziyareti kapsamında Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nın (YTSO) yeni hizmet binasında sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluştu. YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan’ın karşıladığı Kurtulmuş’a burada Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol da katıldı. Sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluşan Kurtulmuş, “Bizim başından beri söylediğimiz bir şey var bu da Türkiye’nin topyekûn kalkınmasıdır. Bazı bölgelerin az gelişmiş olması bazı bölgelerin çok gelişmiş olması değil, tüm illerimizin kent ekonomilerinin güçlü hale gelmesi, tüm illerimizin kalkınması ve böylece Türkiye’nin daha ileriye gitmesidir. Bunun için gayret gösteriyoruz. Yalova, gelişmiş olan Marmara Bölgesi’nin tam da merkezinde olan bir şehrimizdir. Birçok şehrimiz nüfus kaybı yaşarken Yalova’mız nüfus artışı yaşamakta, göç almaktadır. Üniversitesi, sanayisi, ulaşım altyapısı ve İstanbul’a yakınlığıyla Yalova’yı her geçen gün modern şehir olarak görmek ve her gün biraz daha ileriye gittiğini görmek oldukça sevindirici” dedi.

‘Bu süreci geride bırakacağız’..

Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye pandemi sürecinde ilgi çekici büyümeyi sağlayan ikinci ülke oldu. Dünya Bankası verilerine göre İngiltere’nin ardından ikinci ülke oldu. Türkiye’nin ihracatı çok şükür yıl boyuna yayıldığı zaman 220 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Hepsinden önemlisi üretim, tedarik ve talep zincirlerinde kırılma olmamıştır. Örneğin bu süreçte Asya ekonomilerinin önemli problemi talep meselesidir. Üretiyor fakat toplum o üretileni alacak konumda olmadığı için ekonomilerde daha kalıcı tahribatlar ortaya çıkmıştır. Avrupa ekonomisinde ise talep vardır ancak üretim sürecinde kırılmalar olmuştur. Türkiye üretimde de talepte de tedarikte de ciddi şekilde bu süreçleri en az hasarla atlatan ülkedir. Hemen hemen dünyanın her yerinde emtia fiyatlarında olağanüstü bir fiyat artışı ortaya çıkmıştır. Demir çelikten pamuğa kadar fiyat artışları olmuştur. Bunun Türkiye ekonomisi üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin farkındayız. Bunun da giderilmesi için gayretle mücadele ediyoruz. İyi gidişatın yanında bazı eksiklerin olduğunun, bir takım bu sürecin vermiş olduğu zorlukların olduğunun farkındayız. Vatandaşlarımızın bu zorluklarını yine giderecek olan bizleriz. Türkiye olarak, sizler sanayici ve işadamları olarak sizler de elini taşın altına koyarak inşallah bu süreci bütünüyle geride bırakacağız. Türkiye’nin sorunları olabilir ama sorunların farkında ve sorunların nasıl çözüleceğini bilen bir yönetim vasıtasıyla yönetiliyor.” Yapılan ziyaretlerle orada bulunan sivil toplum kuruluşlarına söz verdiklerini ve bu nedenle böyle bir toplantı düzenlendiğini de belirten Kurtulmuş, “Türkiye’nin bana sorarsanız en büyük gücü: Devlet-millet kaynaşmasının sağlanmasıdır. Devletle milletin bütün alanlarda yoğunlaşarak ortak noktaya doğru yürüyebilme becerisini kazanmış olmasıdır. O sebeple yaptığımız ziyaretlerde o şehrin kıymetli mensuplarına, sivil toplum kuruluşlarına söz veriyoruz çünkü şehrinizin sorunlarını bilen sizlersiniz. Sivil toplum adı üstünde sivil olsun istiyoruz. Ülkesine çevresine dair ne düşünüyorsa açıkça söylesin. Kamu kaynaklarıyla büyüyen palazlanan bir organ olmaktan ziyade sivil düşüncelerle doğrudan doğruya siyasete katkı sunacak, ülke yönetimine katkı sunacak bir yapıda olsun istiyoruz. Sivil toplum siyasetin gölgesinde dursun diye bir arzumuz yoktur. Devletin hükümetin görmediklerini kendi sivil bakış açınızla bize söyleyebilecek kişiler sizlersiniz” dedi.

‘Bakanlığın işlettiği tesislere YTSO olarak talibiz’..

Yalova’nın oldukça gelişeceğini söyleyen Becan, “Sayın Bakanımıza yoğun programlarında bizlere zaman ayırdıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Yalova, Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en küçük ili. Şu an 4-5 tane OSB’miz var.  Yalova Makine İhtisas OSB, Avrasya OSB, Çiçekçilik OSB gibi bunların çalışmaları devam ediyor. Tahminimizce Yalova 2-3 yıl sonra bu bölgenin katma değeri en yüksek illerinden biri olacak. 300-500 sanayicinin de geldiği bir bölge olacak. Yalova’nın bu gelişimine hepimizin hazırlıklı olması lazım. Osmangazi Köprüsü’nden sonra Yalova, İstanbul’un Asya ve Avrupa yakasından sonra 3. bir yakası oldu. Bu anlamda Yalova’da sanayicilerin de talebi çok. Arsaların değerleri artmış durumda. Yalova talep görüyor. Nüfus artış hısında da 6. iliz. Yalova’nın hem iş hacmi hem de nüfus hacmi artacak. O anlamda Yalova’nın geleceğini planlamamız lazım. Turizm anlamında da çalışmalarımız çok fazla. Termal’deki Sağlık Bakanlığı’nın işlettiği tesislere YTSO olarak talibiz. Orayı işletmek istiyoruz. Termal’in kimlik kazanmasında rol almak istiyoruz. Bu konuda dosyalarımız da hazır. Yalova Üniversite’mizin yanında bir de vakıf üniversitesi buraya kazandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı