Yukarı Çık
‘Çocuklara afet bilinci kazandırılmalı’
10 Ekim 2021 Pazar 16:55:16
192 kez okundu.
Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, Afet Zararlarını Azaltma Günü temasının ‘Afet Risklerinin Azaltılması Okulda Başlar’ olarak belirlendiğini söyledi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, 13 Ekim Afet Zararlarını Azaltma Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Karaçam açıklamasında, “2021 yılı ülkemizde afet zararları azaltma ve eğitim yılı ilan edildi. Her Ekim ayının ikinci Çarşambası Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada Doğal Afetlerin Azaltılması Günü olarak belirlenmiştir. Bu yıl bu anlamlı gün 13 Ekim tarihine denk gelmektedir. 1989 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 10 yıl süre ile Ekim ayının ikinci Çarşambasının Uluslararası Doğal Afetlerin Azaltılması Günü olarak ilan etmiştir. 90’lı yıllar boyunca düzenli olarak devam eden bu uygulama daha sonra 2001 yılında Genel Kurul yeni bir kararla afet zararlarının önlenmesi, azaltılması ve afetlere hazırlık da dahil olmak üzere doğal afet azaltılması kültürünün yaratılması konusunda bir araç olmak üzere tüm üye ülkelerce izlenmesini istemiştir. 2021 yılında Afetlerin Azaltılması günü 13 Ekim tarihine rast gelmektedir. 2006-2007 döneminde tüm etkinliklerde ana tema Afet Risklerinin Azaltılması Okulda Başlar şeklinde belirlenmiştir” dedi.

‘Okullarda afet bilincine sahip öğrenciler’..

Afet bilinç eğitiminde çocukların önemli rol oynadığını söyleyen Karaçam, şunları söyledi: “Çocuklarımız doğal tehlikelerden kaynaklanan tehditler karşısında özellikle zarar görebilir konumdadır. Hazırlıklı olmayı, tehlike uyarılarını dikkate almayı, evlerinde, çevrelerinde riskleri azaltmayı bilen çocuklar, afetlerin azaltılması konusunda yapılan çalışmaların en etkin unsurları haline gelebilirler. Bu yıl da, geçen yıl olduğu gibi tüm etkinliklerde ana tema ‘Afet Risklerinin Azaltılması Okulda Başlar’ şeklinde belirlenmiştir. Birleşmiş Milletlerin bu temayı seçilmesinde iki temel neden bulunmaktadır. Diğer bir neden ise, çocuklar bu önemli konuda ciddi olumlu değişimlerin yaratıcısı olabilirler. Hazırlıklı olmayı, tehlike uyarılarına dikkate almayı, evlerinde çevrelerinde riskleri azaltmayı bilen çocuklar, afetlerin azaltılması konusunda yapılan çalışmaların en etkin unsurları haline gelebilirler. Bu nedenle, afet risklerinin azaltılması konusunun okul müfredatında yer alması ve çocukların çevre ve doğal tehlikelerin birbirleri ile nasıl ilgili olduğunu anlıyor olması zorunludur. Afetlerin zararlarını azaltmaya yönelik mücadelenin her aşamasında olduğu gibi, okullarda yapılacak çalışmalarda da devleti, milleti, sivil toplum örgütleri, basını ile topyekûn mücadele verilmelidir. Okullarımızın güvenli olması için resmi kurumların yapacaklarının yanı sıra toplumun bireyleri olarak bizlerin de katkısı olabilir. Çocuklarımıza kazandırılacak afet bilinci ile yarınlara daha hazırlıklı olmamız, olası afetleri azaltmamız mümkün olabilir. Mahalle Afet Gönüllüleri bu konuda faaliyet gösteren tüm kuruluşlarla işbirliği yapmaya ve yarattığı olanaklar çerçevesinde bu alanda yapılacak çalışmaları desteklemeye hazırdır. Bu, son yüz yılda yüz bin insanını afetlerde yitirmiş olan ülkemize karşı borcumuzdur. Herkesi, ülkemizin her tarafında güvenli okullar ve okullarda afet bilincine sahip öğrenciler görmek için ele ele vermeye çağırıyoruz.”

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı