Yukarı Çık
YALOVA İSTİHDAMINA KATKI SAĞLAYACAK İKİ YENİ PROJE
17 Eylül 2021 Cuma 16:57:17
449 kez okundu.
Yalova’da 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programının (SOGEP) çağrısı kapsamında destek alan projelerin sözleşmeleri imzalandı.  

 

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından yürütülen 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programının (SOGEP) değerlendirme süreçlerini başarıyla geçerek destek almaya hak kazanan S.S. Armutlu Su Ürünleri Kooperatifi’nin sunmuş olduğu Armutlu, Esenköy ve Fıstıklı’da Balıkçılık Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün sunmuş olduğu Engelli ve Yaşlı Bakımı Eğitim Merkezi Projesi’ne ait sözleşmeler törenle imzalandı. Valilik makamında gerçekleştirilen imza törenine; Vali Muammer Erol, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ile Meliha Akyol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Çöpoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Abay, S.S. Armutlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Dönertaş, S.S.Esenköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Özmen ve S.S. Fıstıklı Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Barut katılım sağladı.

SOGEP çağrıda bulundu..

İllerde yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunları gidermek, değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamak, istihdam edilebilirliği artırmak, sosyal içermeyi, sosyal girişimciliği ve yenilikçiliği desteklemek ve sosyal sorumluluk uygulamalarını yaygınlaştırmak amaçlarına yönelik olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından SOGEP çağrısında bulunuldu.

8 kişiye istihdam sağlanacak..

2021 yılında çıkılan çağrıya S.S. Armutlu Su Ürünleri Kooperatifi’nin sunmuş olduğu Armutlu, Esenköy ve Fıstıklı’da Balıkçılık Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi destek almaya hak kazandı. Projenin süresi 12 ay olup projeyle üç kooperatife deniz suyundan yaprak buz üreten makineler alınacak, bu makineler çift kabinli soğutuculu konteynerlere monte edilerek balıkçılarımızın önemli bir ihtiyacı karşılanacak. Proje ile ayrıca balıkçı ağların donaması için bir ağ donam makinesi de temin edilecektir. Bu proje ile 6 genç, 2 kadın, toplamda 8 kişiye istihdam sağlanacak.  

25 kişi istihdam edilecek..

2021 SOGEP çağrısında Yalova’dan sunulan ve destek almaya hak kazanan bir diğer proje de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün Engelli ve Yaşlı Bakımı Eğitim Merkezi Projesi oldu. 18 ayda tamamlanmasını öngörülen proje kapsamında, İl Müdürlüğü sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlanan 50 kadının, engelli ve yaşlı bakımıyla ilgili Yalova Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü kadrolarından eğitim alacak ve 25 kişi istihdam edilecek.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı