Yukarı Çık
 ARGE bahçesindeki bitkiler arıtma suyu ile sulanacak..
2 Aralık 2016 Cuma 17:39:32
778 kez okundu.
YASKİ’den yeni bir proje daha

 

 

 

YASKİ, atık suyu ileri arıtma sitemiyle arıtarak sulama suyu talep eden kurumlara kullandırmaya talip oldu..

 

 

 

ARGE bahçesinde YASKİ tesisleri için ürettikleri bitkilerin sulamasını arıtma suyu ile yapacaklarını söyleyen YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, “Bahçemizde yetişen bitkilerin sulamasında çok yakında arıtma suyu kullanacağız. Suyumuzu daha idareli kullanmak amacıyla talepte bulunan tüm kurumlara arıtılmış sulama suyu kullandırmaya talibiz” dedi..

 

Haber / Hanife CÖMEZ

 

YASKİ,bir projeyi daha hayata geçiriyor. YASKİ, kendi bünyesinde oluşturduğu ARGE bahçesinde sera kurarak, arıtılmış sularla bitki üretmeye başladı.

YASKİ bünyesinde sera kurulmasını değerlendiren YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, “Bu bitkilerde çok yakında arıtma suyu kullanılacak. Su fakiri olan ülkemizde ve ilimizde içme suyumuzu daha idareli kullanmak amacıyla talepte bulunan tüm kurumlara arıtılmış sulama suyu kullandırmaya talibiz” şeklinde konuştu.

MARKA tarafından kabul gören ve fizibilite çalışmaları başarı ile sonuçlanan projede, atık suyun  kalitesinin makul bir ileri arıtma sistemi kurulduğun da sulama suyu olarak kullanılmaya uygun olduğunun ortaya çıktığını belirten Özsümer,şu açıklamayıyaptı: “İlimizin hızla artan nüfusu dikkate alındığın da içme suyu kaynaklarımızın ve baraj suyumuzun çok dikkatli ve tasarruflu kullanılması gerektiği aşikardır. Bu nedenle en azından gıda ürünlerinin üretildiği alanlar dışında, atık suyumuzun sulama suyu olarak değerlendirilmesi içme suyumuzun korunmasına katkı sağlayacaktır. YASKİ olarak atık suyumuzu ileri arıtma sistemi ile arıtarak talep eden tüm kurumlara uygun maliyetler ile sulama suyu olarak vermeye talibiz.Özellikle tesisimize komşu olan üniversite kampüsü ve süs bitkisi üreticileri, çok uygun maliyetlere bu kaynaktan faydalanabilirler.”

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı