Yukarı Çık

MESLEK SEÇİM KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ-2

4 Eylül 2018 Salı 17:21:18
1566 kez okundu.

 

 

Önceki yazımda başladığım gibi başlıyorum."Tek çaremiz bu başlık". Burada hemen söyleyeyim, önceki yazımda memleketin gençlerinin önündeki en büyük problemi detaylarıyla yazmıştım. Bu yazımda çözüm önerimi detaylandıracağım. Lütfen önceki yazımı yeniden okuyun ki memleket için ne kadar önemli ve çözümlenmesi gereken bir hayat-memat meselesi olduğunu, yeniden detaylandırmak zorunda kalmadan çözümü detaylandırayım. Okudunuz ise başlıyorum:

Meslek Seçim Kurumu Genel Müdürlüğü kurulmalı. Ya Milli Eğitim Bakanlığı'na ya da YÖK'e bağlı çalışmalı. Başkanlığına, ülkenin ilk 100 şirketinin birinde, en az 10 sene CEO'luk yapmış biri getirilmeli. Yaşı en az 40 en fazla 55 olmalı.

Ankara Genel Müdürlüğü teşkilat yapılanmasında iki genel müdür yardımcısı (Sayısal Meslekler, Sözel Meslekler) ve bunlara bağlı ülke genlinde meslek olarak tanımlanmış her branştan bir çalışan. Bu çalışanlar kendi mesleklerini en az 15'er yıl bilfiil yapmış, ekmeğini bu mesleklerden kazanmış kişilerden seçilmeli. Dünyada 45bin Türkiye'de 600 kadar meslek var. 10 senelik mazisi olmayan yüz adedi hariç 500 meslek için 500 erbabı olacak bu genel müdürlük ülkenin en fonksiyonel, en aksiyonel kurumu olmalıdır.

Genel müdürlük çalışanlarının tek görevi mesleklerini anlatmak olmalı, her danışana mesleği ile ilgili tüm detayları belli bir sistematikle vermelidir. Takribi ne kadar kazanır?, Ne kadar çalışır?, Kimlerle çalışır?, Müşterisi kimdir?, Amiri kimdir?, Mesleğin güzellikleri ve zorlukları nedir?, Ne kadarı masa başında, ne kadarı sahada, ne kadarı teoriktir?, Gece nöbeti, yurtdışı zorluğu, seyahat etme zorundalığı, irtibatlı olduğu meslekler, özel şartlar, kullanacağı ekipmanlar, mesleki riskler vb meslek hakkında tüm bilgiye, gerçekten o mesleği 15 yıl yapmış kişiler sahiptir. Ek bir formasyon ile tecrübelerini aktarmayı öğrendikten sonra bu 500 çalışandan biri olarak yarınlarımızı inşa edebilir.

Kendisine mesleğin detaylarını soran, hayatının geri kalanında bu mesleği yapmayı niyet eden bir genç, mesleğin her detayını öğrenerek tercih ederse mutlu bir yaşam sürer, mutlu bir ailesi olur, millete en fazla faydayı üretir, vatanı şahlandırır.

Bu kurumun yerelde il müdürlükleri de olmalı. Belki en çok seçilen mesleklerden 10 tanesi seçilip illerde bu meslek erbaplarına bu görev verilmeli. Lise hayatına başlamadan ortaokul rehber öğretmenleri, bu kurumla birlikte çalışmalı. Çocuklar mezun olmadan il müdürlüklerinde bu on meslek erbabı, her okulda mesleklerini tanıtmalı. Hafif oyun kıvamında, tüm ilin ortaokullarını gezmeli ve mesleklerini, tecrübelerini il müdürlüğü personeli ile aktarmalı. Çocuk liseyi bile rol model bildiği, ya da anlatılınca detayları hoşuna giden mesleğe göre seçmeli. Ülkenin sınav kazanamayanlarından oluşmamalı meslek liseli gençleri. Aksine yetenekli gençler meslek liselerinde hayata hazırlanmalı.

Lise süresince her genç en az yılda bir kez danışanı olmalı yerel kurum meslek temsilcisinin. Sonra kaba hatlarını belirlediği meslek seçimini Ankara Genel Müdürlüğü planlı ziyareti ile ince detaylandırmalı ve bu mesleğin en kompetanlarından dinlemeli ve ona göre seçmeli mesleğini.

Tüm bu süreçler ek detaylarla artırılabilir. Nihai olarak   meslek seçiminde rehberlik hizmetini kurumdan aldığına inanılan genç üç meslek belirlemeli ve üniversite sınavına seçeceği bu üç meslekte ek puan alacağını bilerek girmeli. Sınavı seçtiği mesleğe göre kazanırsa kim durdurabilir bu ülke insanını?

Bu ikinci yazıyı yazdığım günlerde bir arkadaşımın üniversitede %75 burslu okuyan ve 3.sınıftan 4.sınıfa geçen evladını, başka bir ilde, üniversiteye tamamen farklı bir bölümden yeniden başlayacağı haberini aldım. İçim yandı. Hem öğrenci, hem veli, hem önceki bölüm hem de ülkem kaynaklarına acıdım. Çok örnek var.

Diğer tarafta zanaat ehli azalıyor. Tüketim toplumu olduk, usta-çırak ilişkilerinde çırak kıtlığı o kadar çok ki yakında birçok meslek yok olup gidecek. Biz bu meslekleri kaybettiğimizden öz kaynaklarımızı tüketeceğiz.

Ara eleman arayanlar bulamıyor. Endüstri 4.0'ı yakalamak adına beyne ihtiyacımız var. Mesleğine aşık beyinlere. Mesleğe aşk, önce sevmekle olur. Sevmek ise bilmekle. Devletin mesleği bildirmesi bir zorunluluktur. Bunu da kurumsal yapmak adına MESLEK SEÇİM KURUMU bir memleket meselesidir. Umarım kurulur.

Not: "Mesleğini sevmek" ne demektir?, "Mesleğini bilmek" ne demektir anlamak istiyorsanız arama motoruna "antepli mennan usta" yazıp TRT Haber kanalının belgeselini izleyiverin. Benim ilk kurum CEO önerim Mennan Usta.

Vesselam

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı