Yukarı Çık

FOTO

24 Temmuz 2018 Salı 14:52:13
2316 kez okundu.

 

 

Uğur DABAN

 

Yaşı 45 ve üzeri olanların "evlilerse" düğün albümleri dijital değil vektörel (negatiften banyolama yöntemi ile basılan tipte) fotoğraflardan oluşturulmuştur. 30 ila 45 arası ise bu albümleri dijital ortamda çekilen fakat düşük çözünürlüklü fotoğraflardan bastırarak albümler yapmışlardır. 30 ve altı için ise dijital resim teknolojisi nimetinden faydalanmış ve yüzlerce resimden en güzellerini seçip, üzerinde işlemler yapıp albümleştirme şansı olmuştur. Yıllara göre bu teknoloji gelişimi fotoğraflarda değeri her geçen gün azaltmış olması gerçeğini de beraberinde getirmiştir.

Babamın evlenirken çektirdiği siyah beyaz tek fotoğrafı 1963 tarihli, 55 senedir de yatak odasının en güzide yerinde asılı. Çerçevesi resim kadar eski ve ailenin her bireyinin hatırladığı bir değere sahip. Takip eden yıllara ait de tüm arşiv tek albüme sığmakta. Çocukluk çağımda hatırladığım kadarıyla her yıl en az birkaç kez o albüm özenle açılır, teker teker fotoğraflar tahlil edilir, üzerinde konuşulur ve anılar pekiştirilir. Albüm kapağı kapatılırken sonu dua ve şükür ile biten cümleler kurulurdu. Her fotoğrafın kıymeti, anısı, öncesi ve sonrası vardı. Yakın misafirlere bu albüm de açılırdı. Dayımın çok kullandığı antika fotoğraf makinesini inceleme benim için izne tabi idi mesela.

Ablamın pozlu fotoğraf makinesi  bir film ile 30 civarı fotoğraf çekebiliyordu. Her poza özenle hazırlanıyor, hatasız bir an yakalamak için emek harcıyorduk. Geri sayım anı heyecanı çok fazla idi. Üç, iki, bir ve deklanşör sesi ile heyecan azalıyordu. 30 civarı çekilen resimler fotoğrafçıda tab ettirildikten sonra hangilerinin "yanmadan" çıkarılabildiğine göre çekilen resmin netice bulacağı da çok bilinmez inşallah güzel çıkar temennisi edilirdi. Zamanla o kadar değişti ki fotoğraf teknolojisi...

Artık cep telefonlarımızla çok yüksek çözünürlüklü, harika görüntüler kaydedebiliyoruz. Anlık fotoğraflamalar ve video çekimlerini yaşlı-çocuk herkes gerçekleştirebiliyor. Lakin çekilen resimlerin akıbeti ve kıymeti meçhul, ömürleri çok kısa.

O kadar çok resim ve video çekip o kadar çok anı biriktiriyoruz ki, çoğu zaman fotoğrafı ya da videoyu çekerken gözlerimizle görme zevkini kaçırıyoruz güzel anları. Kaydetme dürtüsü o kadar fazla ki anı yaşama dürtüsünün önüne geçiyor. İnsan güzele aşık. Sonsuz olsun istediğinden cebini (!) doldurmak istiyor. Doldurduklarının yitirdiği kıymeti de görünce hayıflanıp keşke dolduracağıma o an daha fazla yaşayarak tat alsaydım diyor.

Çocuklarımızın doğumu, düğün videomuz, beş sene önceki tatil kayıtları, mezuniyet resimleri, doğum günü kutlamaları, ünlü biriyle geçirdiğimiz vakit, memleket ziyaretleri, bayram çekimleri, leziz yemek kayıtları, geleneksel ya da çok beğendiğimiz kıyafetli hallerimiz, şölen ya da kutlama anları... Söyleyin en son bu kayıtların hangisini sevdiklerinizle oturup izlediniz? Oysa kaydın amacı sonradan izlemek değil miydi?

Sürekli çekip durduğumuz fotoğraflar, kayda aldığımız görüntüler bitmesini ya da unutulmasını istemediğimiz anlar ise ve o anıları kaydetmek, kaydedilenleri istiflemek, saklamak, yedeklemek gibi bir sürü meşakkati de varsa ve şimdiye kadar onlardan yalnızca çok az bir kısmını üzerinden bir yıl geçince halen önemsiyorsak ve diğer kısımları yeniden izleyecek görüntüleyecek bir zaman tahsis etmemişsek, kaydetmenin zahmeti boşa değil mi? O anı daha zahmetsiz yaşamak için uğraşmak daha mantıklı değil mi?

Boş verin artık çekip durmayı, kaydettiklerinizi yükleyip durmayı, istifleyip arşivlemeyi... Anı doya doya yaşayın. Poz verirken güzel olmak için gösterdiğiniz gayreti hayatta hep güzel olmak için gösterin. Fotoğraf çekinirken gülümsemek yerine hep gülümseyebilecek bir yol bulun. Zayıf görünmek için göbeği içeri çekmek yerine kilo verin. Üstünüzü başınızı poz için değil, hep düzgün tutun. Cep telefonunu kamera olarak değil sevdiklerinizi aramak için kullanın. Özelinizi özel, huzurunuzu huzurlu, mutluluğunuzu mutlu tutmanın yolu kıymeti yüksek tutup anı daha iyi yaşamak ile sanki.

Ailenizle oturup bakmayacağınız anı üretmeye ne gerek?

Vesselam.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı