Yukarı Çık

GÖBEK BAĞLARIMIZ

9 Temmuz 2018 Pazartesi 12:54:23
1022 kez okundu.

 

Dr. Vehbi Karakaş isimli yazar kitabında çok hoş bir benzetme yapmış. Anne karnındaki çocuğu dile getirip rahimde gelişen kolu bacağından Yaratan'ına şikayet ettirmiş. Bebek lüzum görmediği organlarının varlığından şikayet edince Yaratan'ın o kolları, bacakları, parmak ve ayakları ve hatta ağız, burun ve diğer organları doğum sonrasında kıymetlenmek üzere verdiğini, onlardan şikayet etmek yerine kıymet vermesi gerektiğini, doğumdan sonra onların varlığının, anne karnında tüm ihtiyaçlarını sağladığı göbek bağının varlığından daha kıymetli olduğunu, doğumdan önce bebeğin anlamadığını belirtmiş. Doğum esnasında kesiliveren o 9 aylık göbek bağı artık anlamsızlaşacak ve asıl o gelişen organlar daha güzel ve ferah belki 90 senelik bir dünya hayatı için kıymetlenecek ve kullandıkça el, ayak gibi her organın çok önemli olduğu görülecek.

Bu örneği dünya hayatının sonrası için de kullanmış yazar. Bu dünyadaki ibadetleri bebeğin anne karnındaki gelişen organlarına benzetmiş. Dünya malını da göbek bağına. İnsanoğlu ahiretten kesin haber almış olmasına rağmen göbek bağı gibi dünya malına çok önem veren ve organlar gibi ahirette ona yardım edecek ibadetlerini önemsemeyen bir varlık. Halbuki sonsuz ferahlıkta bir ahiretin giriş kapısı olan mezarda göbek bağı kesilecek. Hiçbir kazanılmış meta ile bağı kalmayan insan, hayat sermayesinde biriktirdikleri ile ahiret yaşamına varacak. İbadet ile rıza gelişimini tamamlamış insanoğlu rahat bir kabir hayatı geçirecekken, organları hükmünde ibadetlerini eksik bırakanlar o andan sonra ahiret hayatına uyum sağlayamayacaklar. Çok hoş bir benzetme. Teknik bakış köşesinde üzerinde durmaya değer. Zira her teknik başlığın bir göbek bağı var. Hadi düşünelim;

Siyasetin göbek bağı makam. Organları hizmet değil mi? Asıl amaç millete hizmet etme mezrası olması gereken siyaset ile makam elde edemeyenler prematüre bir yıkım yaşamadı mı? Bakın 50 küsur aday adayına. Çoğu prematüre olmadı mı? Aday belirlendikten sonra geriye kalanlar hizmete talip olduklarını kısmen ispatladılar. Ben yoksam çalışamaya gerek yok diyenler adapte olamadılar yeni dünyalarına. Hafızalarda gelişmeyen akciğerlerinin nefessizliği, kısa kalan heveslerinin hamlığı tüm teşkilatlarda aynı intibayı oluşturmadı mı? Diğer taraftan ümidi az da olsa canhıraş koşturanlar hafızlarda rızayı almadılar mı? Gönüllerde edindikleri makam ile hoş sedalar edilmiyor mu arkalarından? Göbek bağı makam olmayanlar, hizmet odaklı gelişimlerini tamamladılar.

Ticaretin göbek bağı para. Organları helal kazanç değil mi? Asıl amaç helal kazanmak olması gereken ticarete haram karıştıranlar iflah oluyor mu? O kazandıklarını sandıkları mal mülk içerisinde çok parası olmayan fakat huzur dolu bir vatandaştan daha mutsuz değiller mi? Bakmayın zahiren son model arabalarda, tripleks villalarda yaşadıklarına. Helal lokma girince ticarete, villa mahpushane, araba tekerlekli sandalye gibi oluyor. Kalbi hala olan birine sorun gerçeği anlatacaktır. Hele bir de parasını almaya kalkın bakın nasıl nefessiz kalıyorlar. Bir zekat deyin kaçacak delik arıyorlar. Kurban yaklaşıyor malum, tatile üç kurban parası harcayan, sıfır araba alanlara bakın bu kurbanda borçları sebebiyle kurbandan muaf tutacaklar mı kendilerini diye? Haram girmeyen ticaretler, iktisat ve şükür ile organlarını tamamladılar.

Ailenin göbek bağı lüks. Organları sevgi, saygı, sadakat ve iktisat değil mi? Asıl amaç huzurla yaşamak olması gerekirken lüks için tırmalayan hane bireyleri mutlu mu? Cep telefonunu üst modele taşıyamayan genç, mobilyasının modası geçtiğinden misafirlerinden utanan ev hanımı, arabasının modelsizliği sebebiyle konusu açılınca köşe bucak kaçan ev reisi, reklamlarda gördüğü oyuncağı alamayan çocuk hep gelişmeyen organlar gibi değiller mi? Bir hırka, bir sedir ile hayatını geçiren peygamberin ümmetleri evleri 2 oda 1 salon demekten utanır olmuşlar.

Daha birçok göbek bağı sayabilirim size. Hepsinin ömrü kısa. Makamlar geçici, çok para sıkıntı, lüks sınırsız.

Herkes şu dünyada yeni dünyasına hazırlayan şeylere vermeli önemi. Zira ahirette seni kurtaracak bir eser oluşturamamışsan, fani eserlerin kıymeti yok ki. İster vekil ol, ister müdür, ister zengin ol ister milyarder, ister şatoda yaşa ister yalıda. Rıza'ya, hizmete talip değilsen, helale, huzura müştak değilsen, iktifaya, kanaate aşina değilsen göbek bağını illa ki kesecek bir ebe var arkadaş. Yeni hayat seni göbek bağlarınla değil, Rıza'ya talip duaların ve ibadetlerinle kabul edecek. Hem de sonsuza dek.

Vesselam.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı