Yukarı Çık

İnsan İlyas Salman

8 Mayıs 2018 Salı 16:04:06
390 kez okundu.

 

 

Sinem Tozun 

 

 

Yalova’da ilk defa düzenlenen kitap günlerinin yazarlardan birinin de İlyas Salman olduğunu öğrenince çok sevindim. Röportajım sırasında yıllarca sanatçı olarak tanıdığım İlyas Salman’ın sanatçılığının yanı sıra mütevazi, zeki, yapıcı, kibar, eleştirilere açık, uzlaştırıcı, sevgi dolu bir insan olduğunu gördüm.

Üç buçuk yaşından itibaren algısı açık, farkındalığı yüksek, ne istediğini bilen, bildiklerini kolayca iletebilen, büyürken büyüten insan.

İnsana insan olduğu için değer veren, insanların insanca yaşayabilmeleri için sürekli üreten insan.

Atatürk’ün dediği gibi ‘Efendiler; hepiniz milletvekili, bakan olabilirsiniz hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz fakat sanatçı olamazsınız’. Bunun en iyi örneklerinden biri de bence İlyas Salman. Sanatçı kimliğinde o kadar çok sanat var ki. Tiyatrocu, yönetmen, aktör, yazar, şair. Çok değerli bir insanı anlatmak kolay olmuyor, anlamak için gönül gözüyle bakmanız yeterli diye düşünüyorum.

Tiyatronun günümüzdeki geldiği noktayı sordum. “Tiyatrolar bir pınardı, insanlara tiyatroyu öğretmenin kaynağıydı. Aydınlanmanın, farkındalığın en etkin yollarındandı. Şehir Tiyatroları başvuru kitaplarımızdı” diye yanıtladı.

Siz olsanız size ne sorardınız dedim. O da, “Ne kadar insansın? Çünkü insana benzemekle insan olmak arasında çok fark var. İnsan olmanın iki yolu vardır. Hak yemeyeceksin. Hakkına sahip çıkıp, hakkını koruyacaksın” dedi.

İnsanların uyurgezerliği bırakmaları gerektiğini vurguladı.

Biz politika (açılımı poli çok tika yüzlülük) üzerine konuşmadık. Hayatımızın içinde yaşanan durumu konuştuk. Gençlerin kendilerine dayatılanları değil, olanları sorgulama ve düşüncelerini söyleyebilme cesaretini konuştuk. Harika bir sohbet oldu. İyi ki hayatımızda, değerli vakti ve bilgilerini paylaştığı için teşekkür ediyorum. Yazımı ‘Hasretim Sansürlüdür’ şiir kitabından bir şiiri ile bitirmek istiyorum.

Özeleştiri 

Babama kızdım

Sokağa vurdum kendimi 

Devlete kızdım

İçeri vurdum?

Karıma kızdım, kendime vurdum

İtiraf ediyorum 

En büyük hain benim

Hep kendime vurdum.

İlyas Salman

Görüşmek üzere. Sevgiler…

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı