Yukarı Çık

YÜK OLMA, YÜK AL

24 Nisan 2018 Salı 14:03:52
1499 kez okundu.

Uğur Daban

 

 

 

Önemli detay: Bu yazı 23.04.2018 Pazartesi saat 00.03'te kaleme alınmaya başladığında henüz milletvekilliği aday adaylığını açıklayan Yalova hududunda kimse bulunmamakta idi.

Cahil cehlinden haberdar olmayınca kendini allame-i cihan sayar. Bir meyve varsa o yemeli, bir mükafat varsa ona tahsis edilmeli, bir getiri varsa o cep açmalı. Çünkü şu dünyada kıymet verilmesi gereken biri varsa o tam kendisidir.

Yalova ilini TBMM'nde temsil edecek vekil sayısı anayasa değişikliği referandumu sonucu, ikiden üçe çıktı malum. Çıktı çıkmasına ama kör cahilin iştahı da üç katına çıktı yazık. Evinde çocuğunun vekili olamamış, eşinden bile güvenoyu alamamış, apartmanında yaşayanların elini sıkmamış, mahallesinde muhtarını bilmeyen, ilinin nüfusundan bihaber, her şeyi cebindeki para sanan cahilin çokluğu seçimin öne alınması ile astronomik vekil aday adayı enflasyonu doğuracak hissine gark etti beni. Umarım yanılıyorumdur.

Bu hisle düşündüm. Nedir cazip kılan vekaleti?

1-Maaşı mı? Ayda 15-20 bin maaş aralığı var. Klasik bir pratisyen hekim bu civarda kazanıyor devlette zaten. Özelde bir kadın doğum uzmanı 30 binTL civarında maaşla çalışıyor mesela.

2-İtibar mı? Aleyna TİLKİ gelsin şu Yalova'ya, bir de klasik bir milletvekili. Görelim itibar kimde var? Ya da Esra CEYHAN ile yarışabiliyorsa yarışsın itibarda.

3-Hizmet aşkı mı? Vallahi çok azında görülen bu aşk ile büyülenip de niyetine alan varsa beri gelsin.

4-Temsil ettiği iline olan saygısı mı? Kaç tane sokağa tüküren ile konuşup, kaç izmarit toplamış bu şehrin caddelerinden? Şehir saygısızların çöplüğü olmuş, geçtik bunu da...

5-İrtibatları mı? Parti kimliği olmasa kimse kimseyi yakasına çiçek diye takmaz. Bu şehrin en eski milletvekili 2018'de zor çıktı hapisten.

6-Etiket mi? Diğer tüm etiketleri bir kenara VEKİL kelimesi bile korkunç gelmiyor mu? Bir insanın bile vekili olmak için kurban boğazlayan, bıçağı vurmadan önce üç kere soruyor. Rabb'ın affetmeyeceği iki şeyden biri olan kul hakkı yemenin en kolay olduğu makam vekalet makamı ise bu etiket ile cehenneme bilet alınıyor olması kuvvetle muhtemel değil mi?

7-Çevre mi? Sadece vekil sıfatı yüzünden senin tanımak zorunda kaldığın ve seni vekil sıfatın sebebiyle tanımak zorunda kalanlar hakiki çevre midir, yoksa riya kaynağı tiksinç yüzler mi?

Daha birçok soru yazarım. Bu vekalete talip olmanın cazibesi olduğunu düşündüğüm başlıklardan en kuvvetlileri bunlar. Bakıyorum bunlar bile kabul edilebilir değil. Nedir o zaman bu talebin altında yatan? Sadece tahminim şudur.

Ene (Nefis), bilinme ihtiyacı, hubb-u cah (Koltuk Sevdası), aşırı özgüven. Bunlar bir araya gelince vekalet için talebin oluşması anlaşılabiliyor. Halbuki kabul edilebilir olanı yalnızca "bilinme ihtiyacı". Diğerleri şeytandan.

Gönlümdeki adayı da açıklayım. İsmen değil özelliklerini açıklayayım. İsim nasıl olsa konulur.

 1. Göreve talip olmayacak, istişari bir yerel heyet görev verecek.
 2. Yetkin ve dolu olacak, akademik kariyeri ilkokulda sonlanmış olmayacak.
 3. Şehri bilecek, yaşıyor olacak, yaşamayı planlamış olacak.
 4. Seçildiği andan itibaren siyaseti toplum mühendisliği için değil, toplum muavinliği için kullanabilecek.
 5. Eş, dost, aile menfaatlerine değil ilin menfaatlerine kendini adayacak.
 6. İli ve doğruları adına gerektiğinde liderinin hatasını lisan-ı uygun ile söyleyebilecek yüreğe haiz olacak.
 7. Şehirde yürüyecek, bisiklete binecek, dolmuşta, otobüste görülebilecek.
 8. Kötü alışkanlıkları olmayacak. (içki, kumar ve hatta sigara)
 9. Şaibeli bir mal varlığı olmayacak, bıraktığında başladığından fazla mülkü olmayacak.
 10. Kendisine iletilen her meramı oğlunun, kızının talebini dinlermiş gibi dinleyip, bizatihi çözüm üretmeye gayret edecek, çözemese bile geri dönüş yapabilecek.
 11. Adam akıllı bir danışman ile kolaylaştıracak, zorlaştırmayacak.

İlk aklıma gelenleri yazıverdim. Saat 12.30, bitireyim ki olur ya birisi adaylığını açıklayıverir de sözü üstüne alıverir.

Milletin 600 vekile ihtiyacı var. Milletin yükünü alacak vekillere. Millete yük olacaklara değil!

Vesselam

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı