Yukarı Çık

SU HIRSIZLARI!

16 Nisan 2018 Pazartesi 17:46:25
1395 kez okundu.

Teknik Bakış

 

Uğur Daban

 

 

 

Kimse kusura bakmasın, vücudumun %60'ı su iken, çaldığınız her damlasına isyan ederim.

Hırsızsınız. Suyumu, suyumuzu çalıyorsunuz. Geleceğimi, ülkemin yatırımlarını, tarlamdaki mahsulü, çiçeklerin hoş kokusunu ve çileğin rengini çalıyorsunuz.

İller Bankası Bursa Bölge Müdürü açıkladı. Yalova'da kayıp-kaçak oranı %65 seviyesinde imiş. Avrupa'da bu oran %15 ile %20 arasındaymış. Normalde böyle bir açıklama sonrası, cumhuriyet savcılarının göreve çağrılıp, sivil toplum kuruluşlarının ortak açıklama yapması, aktivistlerin meydanlara dökülüp sorumluların yakalanmasını istemesi, siyasilerin belediyenin açıklanan 161milyon borcunu ve dört yıldır çar-çur ettiği 600 milyon lirayı bile bir kenara bırakıp "Bu ne kardeşim? Kimse bunun sorumlusu cezasını çeksin" demesi. Kalbi ve vicdanı olan sorumlu varsa istifa etmesi ve hatta içlerinde Japon hassasiyetinde görev bilinci olan varsa harakiri yapıp topluma bedel ödemesi gerekir. Japon mühendis Ryoıchı Kıshı kendini sorumlu gördüğünden intihar etmişti. Osmangazi Köprüsü’nün halatının kopması bile daha masum bir hata sonucu olmuştur.

Alçaklık bu arkadaş. Sen kim oluyorsun da bu ilin hayat kaynağı olan suyunu özenle koruduğu barajından, göletinden alıp, bu milletin parası ile arıtıp daha sonra bu değerin, bu milli servetin evlere ulaştıramadan %65'ini kaybediyorsun. Milletin emaneti değil mi içeceği su? Ne farkın var FETÖ haininden. Bu milletin çoluk çocuğunu emanet alıp, bu emanetin en güzidelerini millete hizmet etmek yerine milleti öldürmek için salıvermedi mi FETÖ alçağı. Durumda çok bir fark yok ki. 

Bu söylemi senelerdir duyuyorum ve aklım almıyor. "Kayıp-kaçak Yalova'da çok fazla". Eeee? Nedir çözüm? Su söyleşileri, su çalıştayları, su konferansları, eylem planları, bildiriler, tasarruf yöntemleri, çocuklara diş fırçalarken çeşmeyi açık tutmayarak tasarruf edin diyen belediye başkanları gördü bu gözler. Seneler geçti hala aynı söylem. Su kayıp-kaçak oranı %65.

Kim kardeşim bunun sorumlusu izzetsiz kişi? Kim çalıyor benim suyumu? Bu milletin cebinden kim alıyor parasını? Düşünün lütfen.

100 ton su arıtımı için 175 ton su kullanılır. Arıtma için tesisi; enerji, kimyasal ve personel kullanır. Elde edilen arıtılmış 100 ton su içme ve kullanma amacıyla bizlere ulaşmak için yola çıkar. İşte bu yola çıkan 100 ton suyun Yalova'da sadece 35 tonu kullanımımıza hizmet ediyor. Geri kalanı ise kayıp-kaçak olarak salınıveriyor. Büyük çoğunluğu da denizlere ulaşıp içme ve kullanma amaçlı yeniden arıtılamaz bir tuzluluğa erişiyor. Ne oldu peki? Harcanan tüm maliyet toplandı. Elektrik, tesis, kimyasal, personel, makine ekipman vb hepsi hesaplandı ve 100 tona bölünmesi gerekirken 35 tona bölündü. İşte her bir eve ulaşan su faturasında cebimizden çıkan rakam o gölden çekilen 175 ton sudan 100 ton elde edilen arıtılmış suyun maliyeti. Yani eğer aylık su faturamızı örneğin ortalama 50,00 TL civarında ödüyorsak, kayıp kaçak olmasa 17,50 TL ödeyeceğiz. Çünkü maliyeti normalde bu kadar. Bu da şu kadar net ki aylık su kullanımı yaklaşık 50,00 TL olan bir aileden bu işin sorumluları her ay 32,50 TL ÇALIYORLAR. Yılda 390,00 TL tırtıklayan bu hainler seçildikleri dönem hesaplansa dönem boyu her aileden yaklaşık 2.000,00 TL çalıyorlar. Bu sadece suyun maliyetinden çaldıkları. Bir de bu suyun atıksu bedeli tarafı var ki, hırsızlığın boyutunu siz düşünün. Her aile böyle büyük bir hırsızlığı yaşarken hala izzetli bir seçilmiş harakiri yapmıyorsa bu bizim duyarsızlığımızdandır.

Su hayattır. İnsanın %60'ı sudur. Susuz yaşayamazsınız. Suyumuz bol değil, kısıtlı. Yaşamadık mı su kıtlığını? Günlerce kesildi suyumuz.

Bu güzel Yalova'da, tüm ilçelerin denize kıyısı olan bu ilde, jeotermal su kaynaklarının bolca bulunduğu bu memlekette, az biraz yağmur yağsa sokaklarında sel olan bu nadide yerleşimde, beldelerinden birine Subaşı ismi konulan bu yörede, şelaleleri akan, gölünün ismi bile dipsiz olan bu mekanda su nasıl israf edilir. Yüzde 65 nasıl bir hırsızlıktır?

ŞURA Suresi 30. ayet "Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu affeder."

Vesselam

Not: Sıfır atık mı? %65 atık mı? Nerden başlayacağımızı iyi bilelim.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı