Yukarı Çık

TEKNİK BAKIŞ

8 Şubat 2018 Perşembe 11:54:56
2374 kez okundu.

Uğur DABAN

MERHABA

Yine bir besmele ve merhaba ile başlıyorum yeni köşeye, 2014 yılında da haftalık bir gazetede böyle başlamıştım. Bana göre uzun sayılabilecek bir süre yazdım. İnsanın teknik detayını bildiğinden içini sıkan, gerçek yüzünü gördüğünden haykırma dürtüsünü bastıramadığı zamanlarda bir köşede kimin okuduğunu bilmeden anlatmanın hazzını ilk yaşadığım mecra olan önceki gazetede bu tadı aldım. Yazmayı bir sebeple bıraktığımdan beri biriken kelimeleri nasıl değerlendirmeliyim diye bir süre düşünedurdum. Yeniden yazabileceğim mecra, öncekinden fazlaya ulaşmalı, öncekinden daha saygın olmalı ve öncekinden daha gazete, daha köşe olmalıydı. Birikenleri yazdığımda yerini bulmalı, bir şeyler katıyorsa orada kalmalı ve yeniden birikip yeni mecra arayışına mahal bırakmamalıydı.

İşte tam da bu sebeplerle biraz da kendimle restleştim. "Ya Haberci'de yaz, ya da ne gerek..." diyerek bu ihtimale besmele çektik bugün.

Toplumla, Yalova halkı ile bilip gördüklerini paylaşmak, fayda vermek ve sosyal medya dışında da kitlelere ulaşabilmek fikri ile başlayan bu yolculuğumuzda bizlere eşlik edecek 55 yıllık Yalova günlük gazetesi Haberci bize yolbaşılığı edecek.

Niçin köşe ismi "Teknik Bakış" diyenlere, bir mühendis olarak en iyi aktaracağım konu teknik konular olacaktır diye cevap vermem doğal olacaktır diye düşünüyorum.

Susuzluk, ağaçlar, trafik, turizm, çevre, imar, emlak, din, internet, iş güvenliği, sağlık, siyaset, ticaret, sanayi, istihdam, tersane, ulaşım... o kadar çok konu var ki konuşulup paylaşılması gereken...

Bu efsunlu kelimeler özellikle ilimizde teknik bilgi eksikliği ile oluşan kargaşa ortamında salvolarla, yanlış yönlendirilmelerle vatandaşlara bir sürü soru işareti içerisinde şaşkınlık hediye etmektedir.

Gençler teknik yeterlilik kazanıncaya kadar eksik bilgileri kulaktan dolma hipotezlerle süslemekte ve doğru çözüm üretebilmenin ilk aşaması olan doğru bilgiye ulaşmak yolunu karıştırdığından, oluşturduğu fikir ona yön verememektedir.

Bilinen darb-ı mesel ile söylemek gerekirse "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" özellikle genç nesilin ufkunu karartmaktadır.

Yıllardır mühendislik alanında biriktirdiğimiz bilgi ve tecrübelerimize, uzmanlıklarımıza ve de detaylarını araştırdığımız karmaşık başlıklara denk konularda gündeme değer katabilmek, teknik bilgi gerektiren konularda okuyuculara çıkış yolu gösterebilmek adına bu köşede kelimeler bulacaksınız.

Mühendislik eğitiminin ilk derslerinden biri olan "Engineering Orientiation" (Mühendislik Uyumu) dersini veren Prof. Dr. Ömer CEBECİ'nin (TÜBİTAK Eski Başkan Yardımcısı) ilginç örneğinin Yalova'ya uyarlanmış halinden yola çıkarak bu ilk yazımı bitireyim.

Yalova'dan İstanbul'a gitmek isteyen bir kişinin ihtimal dahilindeki yolları sıralandırılsa;

-Helikopter, Feribot, Deniz Otobüsü, Karayolu, Otomobil, Motor, Bisiklet, Yaya, Yüzerek Geçmek, vb

Bu yollardan hangisini seçeceği konusunda ona yön verecek parametreler (değişkenler) ise şunlardır.

-Amaç nedir? Aciliyeti nedir?

-Bu transfer için süre sınırı var mıdır? Bu sürenin kıymeti ne kadardır?

-Bütçe sınırı nedir?

Bazen hız, -helikopter ile gidecek bütçenin varlığında- çok kıymetli, bazen yüzerek geçmeyi deneyecek kadar çaresiz, bazen de feribotla geçecek kadar normal sebeplere haiz olabiliriz.

İşte mühendislik ve teknik anlayış, değişkenleri en verimli seviyede tutarak doğru seçimi yapmamıza ruhsat verir.

Biz de bu köşede mühendislik nazarı ile optimizasyon yapma gayreti içerisinde siz okurlara yol asistanı olmak için niyetlendik.

Hayır olur inşallah...

Vesselam.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı