Yukarı Çık

21. YY. DEVLETİNE DOĞRU..

29 Ocak 2018 Pazartesi 16:11:32
766 kez okundu.

 

Ülkemizde devlet dairelerinin yüzü genellikle soğuktur. Devlet daireleri vatandaşa genellikle, kanunu delme potansiyeli taşıyan kişi gözüyle bakar, yani temkinli bakar. Bir açığını yakalayıp istismar etmesin diye de vatandaşa karşı mesafelidir, yakınına fazla yaklaştırmaz. Kullanılır korkusuyla sempatik bir görünüme girmez, pek şeffaf davranmaz. Bilgi verme konusunda da fazla istekli değildir. Bunun bir nedeni de (güvensizliğe ilave olarak) devlet dairelerinde nedense (?) her zaman, herkesin işinin başından aşıyor olmasıdır. Vatandaşa, bilgi değil de talimat vermenin daha doğru olduğuna inanılır. Zaten fazla bilgi göz çıkarabilir. Buna karşılık Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün; bu şablonun dışına çıkmaya gayret eden, vatandaşla iletişimi artırmaya çalışan, çalışmalarını şeffaf şekilde sergilemeye çaba sarf eden bir yapıda olduğunu gözlemliyorum ve bu çok sevindirici. Buradaki farklılığın hem il müdürü ve personelinden, hem de Sayın Bakan’dan kaynaklandığını sanıyorum. Mesela takip edilmesi için özel bir gayret gösterdikleri internet siteleri var. Bildiğim kadarıyla diğer hiçbir müdürlüğün (yani bakanlığın) böyle bir çabası yok. Bu siteye ilimizle ilgili veriler giriyorlar ve paylaşıma açıyorlar. Halkın her kesimi ile ilişkiyi geliştirmek adına, çocuklara da açık olan ödüllü bir yarışma bile var sitede. Yarışma ve ödüller her ay yenileniyor. İlimize ait site diğer il siteleri ile karşılaştırıldığında, aktif kullanımda 2 yıldır ülke birincisi oluyormuş. Bu da ildeki yönetimin diğer illere nazaran daha enerjik olduğunun bir göstergesi.

İl Müdürlüğünün 24 tane Ar-Ge çalışması var. Bunlardan bazıları şunlar:

- Yalova Yöresel Doku ve Mimari özelliklerinin Belirlenmesi ve Yaygınlaştırılması

- Yapı Denetim Sisteminde Entegre Sigorta Uygulaması

- Binalarda 3-B Sanal Mimari Uygulamaları

- Yavaş Şehir Yalova Uygulaması

- Trafik ve Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsan Sağlığına Etkilerinin Araştırılması

- Tersaneler Bölgesi Faaliyetlerinin Çevresel Etkilerinin İncelenmesi ve Modellenmesi

- Kentsel Dönüşüm Alanlarının Sayısal Haritalarının Oluşturulması ve Dünyadaki Örneklerinin İncelenmesi

- Çevre Eğitiminde Yeni ve Entegre Yaklaşımlar

***

Aynı tekerleğin icadı gibi, devlet de pratik sorunları çözmek için üretilmiş bir icat (aygıt). Aynı tekerlek gibi, devlet de zaman içinde geliştirilerek detaylandırıldı ve gelişim süreci devam ediyor. Ancak bazen devletin, insanların daha iyi yaşayabilmeleri için üretilmiş bir araç olduğunu unutuyoruz ve sanki insanlar devlete katkı koymak için doğuyorlarmış gibi bir yanılsama içine giriyoruz. Bu da devlet kapılarını; soğuk ve esas duruşta beklenerek talepleri yerine getirilecek kurumlar haline getiriyor. Konuyla ilgili dönem dönem geriye gidişler yaşansa bile günümüzde; vatandaşın devlet için değil, devletin vatandaş için var olduğu fikri; hem devlet hem de vatandaş tarafından (en azından zihinlerde) daha bir kabullenilmiş, daha bir içselleştirilmiş halde. Ancak bu yolun henüz başında olduğumuzu, eğer gelinen yolun kat kat fazlasını alabilirsek anlamlı bir noktaya ulaşabileceğimizi unutmamak gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün mevcut yapısıyla, devletin vatandaş için var olduğu gerçeğinin algılanmasına öncülük eden kurumlardan biri olduğunu düşünüyorum. Yaptıkları Ar-GE çalışmalarının da hem nicelik hem de nitelik olarak gelişeceğini, çalışma sonuçlarının vatandaşın kolay anlayabileceği şekilde kamuoyuyla sürekli paylaşılır hale geleceğini umuyorum..

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı