Yukarı Çık

BİRKAÇ DİKKATE DEĞER FİLM 

13 Kasım 2017 Pazartesi 17:22:16
325 kez okundu.

 

 

Film izlemeyi çoğumuz severiz. Son yıllarda fazla fırsat bulamasam da, ben de seviyorum. Çocukluğumun Yalova’sında sayıları neredeyse on’u bulan yazlık sinemalar, birkaç kışlık sinema, bendeki sinema sevgisinin tohumlarını attı sanıyorum. Televizyon ve ardından video dönemi bir süre sinemaların ortadan kalkmasına yol açtı. Ama bu dönemde de evlerimizdeki ekranlarda film izlemeye devam ettik. 

Sonra sinemalar tekrar geri döndü. Onların yanında DVD’ler yaygınlaştı ve derken internet üzerinden film izleme olanağı doğdu. Bu olanak bir yandan büyük kolaylık, öbür yandan ise emek hırsızlığı. Ancak modern yaşamda kavramlar öylesine çapraşıklaştı ki, sinema ve müzik alanındaki emek hırsızlığını çoğumuz görmezden geliyoruz. Konunun bu yanına girersek içinden çıkamayız… 

Bugün Yalova’da Kısa Film Çalışmaları gibi, Film Okumaları Grubu gibi, konuyu izlemekten daha ileriye taşıyan çabaların olması sevindirici. Bu çabalara başka yazılarda değinmek isterim ama bu yazıyı özellikle IMDB puanı yüksek olup, gözümüzden kaçmış olabileceğini düşündüğüm yerli filmlerden bahsetmek için yazıyorum. 

*** 

IMDB, Internet Film Veritabanı kelimesinin (tabii İngilizce olarak) baş harflerinden ismini alan bir film listesi. Filmlere 10 üzerinden puan veriyor ama bu puanlar neredeyse herkes tarafından ciddiye alınıyor. Sitenin böyle bir saygınlığı var. Bu yazıda IMDB puanı yüksek ama pek bilinmediğini düşündüğüm birkaç yerli filmden bahsetmek istiyorum. 

Bunlardan birisi Taksim  Hold’em. IMDB puanı 8,7. Senaryosunu ve yönetmenliğini Michael Önder’in yaptığı 2017 yapımı filmin başrollerinde Kenan Ece, Damla Sönmez ve Nezih Cihan Aksoy yer alıyor. Film Taksim’de bir evde düzenlenen poker partisi üzerinden insanlığa dair bir panorama sunuyor. 

Vicdan Ağacı filminin IMDB puanı 8,6. Vicdan Ağacı, 2015 yapımı, yönetmeni Olgun Özdemir. Filmin başrollerini; Şerafettin Kaya, Turgay Tanülkü, Belgin Oturgan ve Tayfun Sav paylaşmış. Uluslararası Lyon Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü alan Vicdan Ağacı, Romanya'da düzenlenen The  12  Months  Film Festivali’ nde de "En İyi Film" ve "İzleyici Özel  Ödülü"nü almış. Filmin konusu şöyle: Kuşadası, Kirazlı Köyü'nde Menderes ve yatalak abisi Adnan birlikte yaşarlar. Menderes kendini bakıma muhtaç olan abisine adamıştır. Köyün emlakçısı Reşit, Menderes'e evi ve araziyi satıp abisi Adnan’ı huzurevine yerleştirmesini nasihat eder. Adnan bu konuşmayı öğrendiğinde iki kardeş geçmişleriyle yüzleşecektir. İki kardeşin aynı kadına duyduğu derin sevgi ve aralarındaki vicdan muhasebesi kırılma noktası olacaktır. 

IMDB puanı 8.5 olan 2017 yılı yapımı Bir Nefes Yeter’in yönetmenleri Asuman Erdoğan ve Yasemin Erkal Türkmenli. Filmin konusu: Yakışıklı delikanlı Yaman, içten içe mutsuz ve kayıp bir adamdır. Beklemediği bir anda; sıcakkanlı, iyimser, güzeller güzeli Nefes'le tanışır. Güzel kızla yolları göl kıyısında yer alan küçük bir kasabada kesişir. Kimi zaman karanlık gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalan Yaman ve Nefes'in hayatı bir araya geldiklerinde bambaşka bir hal alır. 

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği 2014 yapımı Kış Uykusu filminin puanı 8,2. Oyuncular: Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Nejat İşler. Konusu şöyle: Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya'ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın'ın o günden sonra başlayan kış uykusu, bu gözlerden ırak otelin içerisinde, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak, kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla. Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın'ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder. 

2015 yapımı Antikacı’nın puanı 8,2. Yönetmen Aclan Büyüktürkoğlu. Oyuncular Ertan Güleç, Didem Baylan. Konusu: Ertan, ailesinin içinde yaşanan kıskançlık oyunlarının büyük bir trajediye dönüşmesiyle intihara teşebbüs eder. Komaya girer ve bir ambulans içerisinde hastaneye yetiştirilmektedir. Bu yolculuk esnasında ise bir başka sıra dışı yolculuğa adım atar. Belirli belirsiz gördüğü kişiler, hayal meyal duyduğu sesler ile birlikte bilinçaltında bir yolculuğa çıkar.  

Diğer yüksek puanlı ama gözden kaçmış olabileceğini düşündüğüm yerli filmler şunlar: 

-İtirazım var (2014, IMDB: 8,0) 

-Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013, IMDB: 8,0) 

-Sarmaşık (2015, IMDB: 8,0) 

-Kelebeğin Rüyası (2013, IMDB: 7,9) 

-Yaşamın Kıyısında (2007, IMDB: 7,9) 

-Bir Zamanlar Anadolu'da (2011, IMDB: 7,8) 

*** 

Sürekli fastfood yiyenlerin Hünkar Beğendi’yi beğenememeleri gibi, niteliksiz dizi ve filmlere alışık gözlerimiz de çoğu zaman nitelikli yapımlara uyum sağlayamıyor. Ancak hem kendi yaşam kalitemizin artması, hem de nitelikli yapımların hak ettikleri değeri bulması için, dikkatimizi biraz daha fazla bu tür yapımlara yöneltmemiz gerektiğini düşünüyorum… 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı