Yukarı Çık

KOÇUM BABAM..

12 Ekim 2016 Çarşamba 14:33:53
4797 kez okundu.

 

 

Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan güzel bir proje hazırlamış: “Koçum Babam”. Engelli çocuklarımız pek fazla toplum içinde olmadıklarından sayılarının çok olmadığını zannediyoruz ama öyle değil. Elimde bir rakam yok ama sayıları zannettiğimizin oldukça üzerinde. Onlarla ilgilenen ise esas olarak anneleri. Gündüz işte olan baba, akşam eve geldiğinde, “yorgumun” diyerek televizyon karşısına geçiyor veya kahvehaneye falan gidiyor. Yani bu çocukların yaşamlarında “baba” neredeyse hiç yok. Bunu tesbit eden Arslanhan, babaları biraz olsun işin içine dahil edebilmek için, Türkiye’de bir ilk olan bu projeyi tasarlıyor  ve ağustos ayı başında projeyi başlatıyor. 

Arslanhan, şöyle diyor: “Genel olarak çocukları ile anneleri ilgilendiği için biz bu projede babaları da işe dahil etmek istedik. Burada da babanın ailede yaşam koçu olmasını, çocuğuna bu yönde rehberlik etmesini amaçladık. 50 babamız var, iki grup halinde çalışacağız. Projemizin her ayağını anlatabileceğimiz web sitemiz de hayata geçti. Bu işin takipçisi olmak isteyenler www.kocumbabam.com adresinden projeyi takip edebilirler. Gruplar, psikolog ve özel eğitim uzmanı ile eğitime tabii olacaklar. 10 ay hep beraber olup, Koçum Babam projesi ile babaların bu işte farkındalığını artıracağız”. 

Proje için hazırlanan broşürdeki bir cümle beni oldukça duygulandırdı: “Babam bana bir gün bir balon almıştı. Beni asıl mutlu eden balon aldığı an değil, beni omzuna aldığı andı…” Projeye Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Lale Dondurmacı ve Belediye Başkan Yardımcısı Jülide Güner de destek vermekte…

-----------------------------------------

BÖLGEYE UYGUN AĞAÇ DİKİLMESİ 

Yetkili ağızlardan sık sık duyuyoruz: “biz ağaç kesiyoruz ama şu kadar da ağaç dikiyoruz, diktiğimiz sayı kestiğimiz sayının çok üzerinde”. Her kim ağaç dikiyorsa, çok iyi yapıyor, ağaç dikenlere gerçekten teşekkür borçluyuz. Ancak burada önemli bazı noktalar var. Bir kere kesilen ağaç belli bir yaşa ulaşmış ve uzun ömürlü bir ağaç ise, yerine dikilen fidan kaç yılda o çapa ulaşabilecek, tutacak mı tutmayacak mı sorularının cevapları önemli. Sonra yöre koşullarında yetişip serpilmiş ağacı kesip, herhangi bir cins ağacı bazen ona uygun olmayan arazi şartlarında yetiştirmeye çalışıyoruz, bu durum orta vadede sorunlar yaşanacak anlamına geliyor. 

Temmuz ayı başlarında, Armutlu Ormanlarında selin yarattığı tahribatla ilgili çalışmalar yapanlar bir de bakıyorlar ki, geçen kış yağan kar Armutlu bölgesine dikilen 40 bin çamın yıkılmasına neden olmuş.  Tema Vakfı Yalova Temsilci Yardımcısı Hakim Bozkulak’ın konuyla ilgili olarak basına yansıyan cümleleri şöyle: “Armutlu’da görev yaptığım yıllardan dolayı bölgeyi çok iyi biliyorum. Kardan çok etkilenen ve sahil çamı olarak bilinen yabancı orjinli bu çamlar bölgeye uygun değildir. Buraya yaprağını döken ağaçlar yani meşe, kayın gibi ağaçlar dikilmesinin daha uygun olacağı ortaya çıkmıştır. Bu bölgenin kendine özgü fıstık çamı çeşidi vardır.”

40 bin çamın yıkılması, Armutlu Ormanlarının bazı bölgelerinde seyrekleşmeye yol açmış. Bu seyrekleşme ise önümüzdeki kış, kar ve selin ormanda yaratacağı tahribatın daha fazla olacağı anlamını taşıyor…    

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.