Yukarı Çık

BU ŞEHİR HEP Mİ KAYBEDECEK?

13 Eylül 2021 Pazartesi 15:05:17
1130 kez okundu.

 

“Yalova Cennetinin Öz Zebanileri” diye bir yazı yazmıştım. Tarihi 30 Eylül 2019. Yine bir Eylül ayında o zamandan bu zamana hatırda kalan bir metin olarak, bu yazımı çok defa paylaştım insanlarla. Ulaşmak isteyenler www.haberci.com.tr adresinden rahatlıkla bulup okuyabilir. Yalovam hakkındaki birçok söyleşiyi bu yazıya yönlendirerek sonlandırdım. Birçok kere Yalova’mın zebanilerle nasıl bahtının değiştirildiğine şahit oldum. Birçok kez Yalova için düşünen, Yalova için çalışan hizmetperverlerin harcandığına şahit oldum. Birçok projenin sırf bu zebanilerin ayak bağı olmasıyla iptal edilişini gördüm, izledim, üzüldüm. İş bilmezlerin yetkilenmesi ile heder olan sistemlere, menfaatperestlerin sağından solundan asılması ile yırtılan genç heveslere şahit oldum. Bu cennetin zebanilerine nasıl değer verdiğini, o zebanilerin de bu değeri nasıl kötü kullandığını hayretler içinde izledim. “Stockholm sendromu” denen katiline aşık olma durumunun artık Yalova ile zebanileri arasında gerçekleştiğini düşünür oldum.

Her yerde kulakları var. Ufak ufak duyumlarla pisletiyorlar her mecrayı. Dedikodu onların yemi. Bir dadandılar mı, en halis niyeti bile koca bir canavarmış gibi gösterebiliyorlar. Şehrin cahilleri bu zebanilerin yamakları. Zebaniler neyi hedef gösterse, cahiller o hedefe kitlenip yıldırıyorlar tüm iyi niyetleri. Bu zebaniler adeta bu cennet şehrin kanseri. Bir uydurma kelam duysunlar onlar için yeterli. Ondan dağlar, denizler çıkartabilecek hayal dünyaları var. Hasta ruhları var. Ya para, ya makam ya da şehvet için buna kendilerini mecbur hissediyorlar.

Devletten senelerce haksız yere para çalanlar, bunu masum birinin yapmış olduğu şeklindeki iftiraları ile kapatıyorlar örneğin. Ya da şehre fedakarca fikir üretene yaftalıyorlar kendi fikirsiz para tırtıklayışını mesela. Şehir için düşünenleri desteklermiş gibi yapıp onların hata yapmasına fırsat oluşturuyor, sonra doğru tercihlerini yanlışmış gibi gösterip toplumun önüne atıveriyorlar.

Şehrin en güzel yerlerini komik paralarla alıp ya da kiralayıp, alın teri ile yapılan işlere çamur atarak gölgeliyorlar kendi kazanımlarını. İmar oyunları ile kazandıkları kamu mallarını, dürüst insanlar çöküyormuş gibi göstererek halkın oyalanmasını sağlıyorlar.

Şehvet peşinde koşarken metresine devletin işe gelmeden maaş vermesini kabullenip, namuslu insana namussuzluk yaftalama yöntemi ile kapatıyorlar kendi pisliklerini. Şehrin zebanileri hep A sınıfı. Diğerlerinin Z’ye kadar yolu var. Bu sebeple işe gelmelerine gerek yok. Gelseler de ona hizmet etmeli diğer harfler. Özellikle X.

Eğer fayda ürettiği bir kimse ya da mecra varsa onu yüceltiyor. İyi yapan, şehre fayda üreten biri varsa sevmediği, işte yok etmek için tüm varlığı ile çalışıyor bu zebaniler. Bazen dine sığınıyor bazen siyasete. Bazen parayla iş yapıyor, bazen alkolle. Ayıklara anlatanları dinlemiyor, kendisi ayıldığında da anlayamıyor. Şehrin yok olmasına dertlenmiyor ama şehirde diğer varların düşmanlığında en önde koşuyor.

Katkı vermek noktasında sıranın en sonunda. Lakin eğer zebaniysen, katkı vermene gerek yok. Diğer zebaniler seni istediğin noktaya getiriyor. O noktadan sonra bu şehrin zebanilerinin bazen birbirinin hakkına girdiği, tecavüz ettiği oluyor. Ama konu cennette yaşayanlar olunca tek yürek mücadelede çok mahir.

Şehri yönetenler (!) bu zebanilerin oluru ile hareket edebilir. Şehrin Valisi olsan, zebanilerin isteği dışında karar almaya kalkarsan, seni harcamak için kendince yöntemleri var.

Yalova Turizmi, Yalova Eğitimi, Yalova Sanayisi, Yalova Camileri, Yalova Yeşil Alanları, Yalova Denizi Yalova Suyu, Yalova Siyaseti, Yalova Bürokrasisi, Yalova Sporu, Yalova Kültürü, Yalova Sanatı, Yalova Sivil Toplum Kuruluşları, Yalova Sosyal Medyası, Yalova Basını… Ve daha birçok Yalova değeri bu zebanilere kurban edilmiş durumda. İyi ve Yalova için her ne olacak ise önce bunların onayı olmalı diye bugüne kadar çok bedel ödedi bu il.

Ama son haftada çok kıymetli bir büyüğümün tespiti bana çok ümit verdi. Yalova eski ufak Yalova değil. Çok hızlı büyüyor. Cennet ilin yaşayanları çoğaldıkça zebaniler oransal olarak etkilerini kaybedecekler. Yalova hep kaybetmeyecek. Yalova onun cennet olduğunu bilen, feraset ve liyakat sahibi bir idareciye kavuşursa, bu hedef için dua eden sayısı, zebanilerden çok olursa ben Rabb’intevfikinin uzak olduğunu düşünmüyorum.

Yalova hep kaybetmeyecek. Belki bir bardak su ile ben vazgeçeceğim ama bu cennet ilde akıbeti ili seven cennet ehli belirleyecek.

Vesselam.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı