Yukarı Çık

SANAT ESERİNİN TAŞIMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

21 Nisan 2021 Çarşamba 14:08:14
836 kez okundu.

 

 

“Sanat eseri algılayan ve algılanan arasındaki estetik ilişkiden doğar.”

Eserde sanatçının algıladığı nesne kendi algıladığı şekilde yansır. Her insanın düşünceleri kendi gibi biriciktir. Her birimizin evreni algılama biçimimiz bambaşkadır. Bu algının en net yansıması olan sanat eseri de bu yüzden biriciktir.

“Sanat eseri kişiseldir. Yani o eseri ortaya koyan kişiden izler taşır.”

Sanatın tanımını yaparken sanatçının duyguları ile harmanlanmış eserin zaruriyetinden bahsetmiştik. Her sanat eseri, onu ortaya koyandan bir parça olduğu için; ona bakmak sanatçıya bakmak, onu okumak, sanatçının duygularını okumaktır. Nesneye onun gözü ile bir daha bakmaktır.

“Sanat eserinin üç özelliği vardır: Sanatçı, sanat eseri ve eseri anlayıp değerlendirecek kişiler.”

Eser üretmek kadar zor ve kişisel bilgi birikimi gerektiren bir diğer alan vardır ki o da eseri incelemek, algılamaktır. Bunun için gördüğünü okumayı, görünen perdenin arkasını kurcalamayı huy edinmiş kişiler lazımdır.

“Sanat eseri estetik duygulara hitap etmelidir.”

İnsanın temel ihtiyaçları, güvenlik,  sevgi, ait olma ve saygı ihtiyacından sonra gelen en önemli ihtiyaçlardan biri estetik ihtiyaçlardır. Daha açık söylemek gerekirse yeme içme gibi yaşamsal ihtiyaçlar karşılandıktan sonra, kişide güvenlik, sevilme ve saygı görme ihtiyaçları doğar. Bunların da karşılanmasıyla estetik arayış başlar. Müzikte, resimde, tiyatroda bir eseri bitirdikten sonra içsel olarak hissettiğimiz duygu bu ihtiyaca ulaşmanın huzurudur. Bahsettiğimiz sıralamalardan dolayı henüz temel ihtiyaçlar seviyesinde kalmış, bunların karşılanmasında güçlük çeken ya da güven ve huzurun sağlanmadığı toplumlarda sanat geri planda kalmıştır.

“Sanat eseri kalıcıdır.”

Kalıcılık eserde aranan temel özelliklerden bir diğeridir. Her sanatçı, sanatseverin hayatına parmak izini bırakır. Kişi o sanat eseri ile hemhal olduktan sonra hayatına bir daha aynı kişi olarak devam edemez. Eserden evrensellik ve dönemini aşmak da beklenir. İnsanlığın ortak duygularının ele alındığı sanat eserinde kalıcılık zaruridir. Sanat eseri sanatçının eline doğar ve ardından her sanatseverin zihninde tekrar doğar. Böylece ölümsüzleşir. Zihinler onu yaşatmayı bıraktığı an ölümsüzlük özelliğini kaybeder.

“Sanat eseri evrenseldir.”

Eser, kültüründen ve yazıldığı dönemden izler taşısa da bahsettiği duygular insanlığın en yalın haline ait duygulardır. Bu yüzden eser, toplumları, devletleri, milletleri, dönemleri aşar.

Fatma BİLGİLİ/Yalova
2021
 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı