Yukarı Çık

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ KAÇ LİRA KAZANIR

5 Nisan 2021 Pazartesi 12:58:00
2720 kez okundu.

 

 

Siyaset ile meşgul olanlar da, uzaktan izleyenler de bu sorunun cevabını tam bilmediğinden çoğunlukla kendi hissiyatları ile hareket eder, o hissiyatların içerisinde “ben olsam şu kadardan aşağıya kazanmadan böyle bir görevi almam” terazisi ile kendince bir gelir tanımlar. O andan itibaren gerçek ne olursa olsun, artık o makamdaki o rakamı kazanıyordur varsayar kişi.

Genelde en kolay öğrenme yöntemi olan “muhatabına sorma” kolaylığını tercih etmeyen varsayımcının hayalleri umman olduğundan, bir bardak suyu görünce mevcudu inkar etmesi de normaldir.  Bu sebeple yazının sonunda varılan değer belki halen, bazı zan sahiplerinin kafasında bellediğini yıkamayabilir.

Belediye meclis üyesi, eğer başka bir görev ve sorumluluğu yok ise ayda bir kez toplanan mecliste bileşimin olduğu her gün için 2021 rakamıyla 181,99 TL huzur hakkı alır. Aynı gün başka bir görevle toplansa dahi ek bir para almaz, alamaz. Belediye meclis toplantıları gelen konuların miktarına göre ya bir gün ya da iki gün sürer. Yılda 15 ile 20 birleşim arasında toplandığı düşünülebilir. Geçen yıl meclis bileşim sayımız 15 idi.

Eğer meclis üyelerinden kurulan komisyonlara üye ise, o komisyonlara sevk edilen konular o ayki mecliste ne kadar ise ve komisyon ne sıklıkta toplanma ihtiyacı hisseder ise her toplantı için aynı miktar huzur hakkı alır. Yalova Belediyesinde İmar, Plan Bütçe, Ulaşım ve İsim komisyonu olmak üzere dört adet komisyon var. Ben Plan Bütçe Komisyon Başkanlığı yürütüyorum. 2020 yılında 5 kez toplandık. Bundan ayrı olarak plan bütçe görüşmelerinde 13 kez toplandık ama yasa gereği yalnızca 5 gün huzur hakkına esas alındı. Toplamda huzur hakkı hesabına esas 10 toplantımız oldu. Bunun 1 adedi meclis gününe denk geldiğinden para hesabına esas sayı 9 olarak alındı. Ayrıca YASKİ meclisi üyesi olduğumdan yılda 4 toplantı da orada gerçekleştirdik. YASKİ’de iki yıldır hiçbir komisyonda görev almadığımdan ek bir toplantı ve çalışma yapıp bir huzur hakkı oluşumu olmadı.

Gerçekleşenden hesaplarsak; 15 belediye meclisi, 9 Plan Bütçe Komisyonu, 4 YASKİ meclisi. Toplamda 28 gün üzerinden 2020 yılı için 5095,72 TL tutuyor. Bu huzur hakkı ödemesi için yıl içerisinde meclis çalışmalarına yukarda yazdığım gibi toplamda 37 günümü tahsis etmişim. Bu günlerin öncesinde yaptığım çalışmalar, grup toplantıları, istişareler, saha çalışmaları vb mesai süreçleri hariç. Normal mesai günlerimde hizmet verdiğim firmalarımdanbir tam günlük mesaime yaklaşık 1.000TL+KDV fatura kesiyorum. Sadece meclislere katılmak yüzünden veremediğim hizmetlerin 2020 karşılığı 37.000,00 TL’den az değil. Bu basit hesapla meclis üyesi olmanın cebime etkisi, eğer huzur hakkını kendim için harcasa idim, 31.904,28 TL zarar şeklinde olacaktı. Huzur hakkı getirilerini seçildiğim günden itibaren şahsi cüzdanıma sokmama kararım sebebiyle 2020 yılı için firmamda siyaset yapmam sebebiyle eksik kazandığım rakam 30 ila 40 bin TL arası. (Hesaplamaların hepsi yaklaşık değerler)

Tabi her meclis üyesi için farklı hesaplamalar yapılabilir. Başkan Yardımcılığı, Başkan Vekilliği, Encümen Üyeliği, Yeşil Körfez Su Birliği Meclis Üyeliği, YAKAB, YATUB, Belediyeler Birliği Üyeliği, Katip Üyelik, Personel AŞ, Yabeltaş, Yalova AŞ başkanlık ve Yönetim Kurulu Üyeliği, yılda 45 gün toplanan denetim komisyonu üyeliği ve bunun gibi şimdi aklıma gelmeyen farklı veya toplantı sıklığı fazla olan maddi getirileri mevcut pozisyonlar da bir belediye meclisi üyesine ek maddi getiri ve iş yükü katabilir. Bunlar bende olmadığından getirilerinin miktarından çokda haberdar değilim.

Hal böyle iken ey belediye meclis üyelerinin kazançlarını merak eden, heves eden siyaset ehli ya da siyasetten uzak dursa da dilini rakamlardan uzak tutamayanlar. Eğer millet adına hareket etmekten, doğruları söylemekten, yanlışları eliyle, diliyle düzeltmekten çekinmeyen bir meclis üyesi isen huzur hakkı meclis üyesinin annesinin ak sütü gibi helal bir paradır. Normal hayatta ekmek teknesi olan standart bir çalışan o toplantılara harcadığı zamanı ve emeği limon satmaya harcasa huzur hakkından fazla para kazanır zaten. Siyaseti ekmek kapısı olarak düşünürse o zaman her göreve benim olsun, her getirisi güzel noktada ben olayım kaygısı ile insan, girmediği komisyon toplantısının parasında bile gözü olan bir canavara dönüşebilir. Bir kuruş şahsın değil milletin olduğundan burada olmasa ahirette ağızdan burundan gelecek bir paraya asla talip değilim, olmadım, inşallah da olmayacağım.

Siyaset halka hizmet etme mecrasıdır. Bu hizmete mukabil hizmetçinin dünyevi tahsilat peşinde koşması, mükemmel bir ziyafette az sonra gelecek leziz ana yemeği beklemeden önce gelen salata ile karnını doyurması gibi bir durumdur.

Biz ücreti Hak’tan bekleyen bir davanın hizmetçileriyiz. İnşallah mükâfatımızı da ahirette bekleriz.

Vesselam.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı