Yukarı Çık

YALOVA’NIN BABA-OĞUL İKİ KAHRAMAN ŞEHİDİ

6 Eylül 2020 Pazar 12:54:12
2356 kez okundu.

 

Bu yazımda size baba-oğul Yalova’nın iki gönüllü kahramanından bahsedeceğim.

Gerçek kahramanlar çoğu zaman unutulur.

Lakin devletin bütün arşivlerini taradım.

Hakkı verilmesi gereken baba-oğul iki büyük kahraman şehidi Yalova kamuoyunun bilgisine sunmak istedim.

Daha önce Rahmetli Selçuk Ergin’in katkılarıyla sade bir şehitlik halinde düzenlenen iki kahramanın bulunduğu alan çok güzel bir kitabeyle yeniden düzenlenmelidir.

Onlar, Yalova, daha doğrusu aziz vatanımızın toprakları için vuruşarak şehit düştüler.

Bizim mutluluğumuz için hayatlarını ortaya koyan kahraman insanları hatırlamamak büyük vefasızlık olur.

Şimdi bu iki kahraman şehidimizle ilgili bilgi vereyim.

Yalova’nın Burhaniye köyünden Yeşil İmam yani Hacı Mehmet Bahaeddin Efendi ile Oğlu Teğmen Abdülkadir.

Her ikisi de Kurtuluş Savaşı şehididir.

1921 yılında Teğmen Abdülkadir şehit düştü.

Bir yıl sonra Büyük Taarruz’da babası Yeşil İmam şehit düştü.

Yunan işgaline ve başkaldıran Ermeni ve Rum azınlıklara karşı vatan topraklarını savundular.

Ayrı yerlerde ve farklı zamanlarda şehit düşmelerine rağmen şimdi yan yana iki mezarda medfunlar. Tabi ki yeşil İmam’ın naaşı bulunamamıştır.

TEĞMEN ABDÜLKADİR EFENDİ

Karamürsel Askerlik Şubesine bağlı, Hacı Mehmet Bahaeddin (Yeşil İmam) oğlu, 1308 doğumlu, teğmen rütbesindeki Abdülkadir Efendi, 01.01.1921 tarihinde Dumantepe mevkiini savunurken şehit düştü. Şehitlik madalyası, 525 sayılı kanunun 2. Maddesi gereğince 5 Şubat 1928 tarihinde kızı Halime Aytuna (Deniz) ya intikal etti.

Şehit olduğu tarih, belgede öyle yazıyor.

Harp Okulu mezunuydu ve Mondros Ateşkesinin imzalanmasından sonra Osmanlı Ordusu’nun dağıtılması nedeniyle köyüne döndü. Burhaniye köyde bir direniş birliği kurdu. 

Teğmen Abdülkadir Efendi, Yunanlıların Yalova’yı işgalinde Dumantepe mevkiinde mevzilenerek şehit düşünceye kadar kahramanca çarpıştı.

Kocaeli Grup Komutanlığı, Teğmen Abdülkadir’e Dumantepe mevkiini tutmasını ve direnişe geçmesini söyledi. Eğer bu tepeyi tutamaz iseniz diğer tepede direnişe devam ediniz dendi. Abdülkadir Efendi de “Ben subay olarak yetiştirildim. İkinci bir tepeye geçmem. Şehit olurum. Mevzilendiğim tepeyi asla bırakmam.” karşılığını verdi.

Teğmen Abdülkadir, kendisine verilen bu görevi Dumantepe mevkiinde şehit düşünceye kadar başarılı bir şekilde yerine getirdi.

İki kişi kalana kadar çarpıştılar. Yanında sadece Ali Aksoy kalmıştı. Silahında kalan son ve tek kurşunu atamadan şehit düştü. Yunan askerleri cansız bedenini ele geçirince başını kesip Gemlik’teki tabur komutanına götürdü. Daha sonra başsız bedeni oradan alınarak bugünkü kabrine getirildi. Cenaze namazını babası Yeşil İmam kıldırdı.

YEŞİL İMAM

Yeşil İmam da ilerleyen yaşına rağmen Büyük Taarruz’da Milli Kuvvetlere katılarak şehit düştü.

Bir yıl önce şehit düşen oğlu Abdülkadir’i ve başına gelenleri unutamamıştı.

Büyük Taarruz harekâtıyla birlikte 1922 yılında geri kaçmaya başlayan düşman kuvvetlerini takip eden birlikler, Orhangazi’de Fındıklı bölgesinde şiddetli çatışma içine girdi. Yeşil İmam’la birlikte birçok kahraman bu mevkide şehit oldu. Düşman geri çekildiğinden şehit naaşlarını bir mağara önüne koydular ve geri dönüşte almayı planlayarak takip harekâtına devam ettiler. Fakat dönüşte Yeşil İmam’ın cesedini bulamadılar.

Yeşil İmam, medrese tahsili görmüş, âlim bir kişiydi. Yüzlerce kitabı vardı. Anadolu’daki tarikatlar silsilesinin önemli isimlerindendi. Ondan el almaya gelirlerdi.

Yeşil İmam’a ait yaklaşık beş el yazması dini bilgiler içeren kitap elime geçti. En güzelini ve kapsamlısını torunlarından birine hediye ettim.

Elimde bir tane daha var. Eğer güzel bir şehitlik yapılırsa orada sergilenmek üzere bu kitabı da hediye edebilirim.

1929 yılında Yeşil İmam hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanaklarından bir örnek paylaşayım:

 

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İCRA VEKİLLERİ HEYETİ RİYASETİ

Kalem-i Mahsusa Müdüriyeti

Tezkire

6/177

MÜDAFAY-İ MİLLİYE VEKÂLETİ

Kuvve-i ilmiyesi ile gönüllü olarak mücâ hede-i milliyedeifây-ı hizmetle ihraz-ı rütbe-i seniyyeyired eden Yalova kazasına bağlı Burhaniye kazasından Yeşil İmam namıyla ma’ruf Muhammed Bahaiddin Efendi’nin köyde bıraktığı ailesine hudamât-i vataniyye tertibinden maaş tahsisine dair Teşrinissani 1938 tarih ve ordu daire 22097 numaralı tezkirey-i âliyeleri merbutu ile İcra Vekilleri heyetinin 21.01.1929 tarihli içtimaında ledi-t tezkir keyfiyetin bir daha tedkik ve ne dereceye kadar mümkün olacağını tespit ve icab ederse kanun hediyesi şeklinde teklif edilmek üzere iadesi tensib edilmiştir efendim.

Türkiye Büyük Millet Meclisi

İcra Vekilleri Heyeti Reisi”

(Devlet Arşivleri Başkanlığı 30-10-132-932-29)

Bu belgeye Osmanlı arşivlerinde rastladım. Sonucunun gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit edemedim. Lakin TBMM Yeşil İmam hakkında bir tezkire çıkarmış ve kahramanlığını tescil etmiştir.

Baba oğul iki şehidimizin ruhları şâd olsun.

Şehitlerimize minnettarız.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı