Yukarı Çık

Klinik psikolog çöpçatanlık hizmeti verebilir mi?

24 Haziran 2020 Çarşamba 17:03:00
7852 kez okundu.

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde bir sosyal medya aracında karşıma; bir klinik psikolog ve stil danışmanları tarafından insanların birbirleriyle evlilik amacıyla eşleştirildiği bir platform çıktı. Bu platformda belirtildiğine göre stil danışmanları ve klinik psikolog çeşitli seanslar uygulayarak insanların kişilik ve karakter analizlerini yapıyor ve elde ettikleri sonuçlara göre bu kişileri uygun gördükleri (!) kişilerle eşleştiriyorlar.

Psikologların meslek yasasının olmayışının olumsuz sonuçlarını, işinin ehli olmayan, uygun eğitimi almadan insanların hayatlarıyla oynayan kişilerin ortaya çıkışıyla sıklıkla görüyoruz. Ancak, klinik psikolog unvanını alarak insanlara hayal satan, meslek etiğini hiçe sayan ve psikoloji bilimini bu derece değersizleştiren sözüm ona ‘eğitimli’ bir güruh da mevcut ne yazık ki.

İlişki danışmanlığının oldukça yanlış anlaşıldığı ve yanlış anlatıldığı böyle kuruluşlara umutlarını ve hayallerini bağlayan insanlar da az değil. Bu yüzden, ilişki danışmanlığı ve aile-çift terapisi nedir ne değildir şeklindeki bilgilendirmeler; bu alanda çalışan işinin ehli, meslek ahlakına sahip tüm psikologlar için daha da önemli hale gelmektedir.

İlişki danışmanlığı nedir?

İlişki danışmanlığı aile ve çift terapisi olarak iki ayrı şekilde uygulanabilir. Bu alanda eğitim alan psikologlar, danışanlarının bireysel, ilişkisel ve sosyal sorunlarını ele almak üzere eğitilirler.

Çift terapilerinde, ilişkilerdeki dengenin sağlanması, sorunların çözülebilmesi için ilişkilere etki eden yaşamın zorluklarına ve bireylerin problemlerine odaklanılır. Terapistiniz, ilişkinizin güçlü yönlerini vurgulamaya ve geliştirmeye yardımcı olacak, ayrıca herhangi bir ağrı noktasını belirleyip çözecektir. Çift terapilerinde, terapistler ilk olarak çiftleri birlikte alarak görüşmelere başlar, bu görüşmeler ilişki konusunda bilgi toplama amaçlı olup sonraki seanslar da çiftleri zaman zaman ayrı zaman zaman birlikte alarak uygun terapi araçlarını kullanır.

Aile terapileri ise, aile üyelerinin iletişimi geliştirmelerine ve çatışmaları çözmelerine yardımcı olabilecek bir tür psikolojik danışmadır. Çift terapilerinde olduğu gibi aile terapilerinde de ilk seansa bütün aile alınır. Seans boyunca terapist aileyi terapiye getiren problemler hakkında bilgi edinir, aile dinamiklerini gözlemler. Aile terapisinin amacı, aile üyelerinin belirli davranışlarının diğerlerini nasıl etkilediğini belirlemelerine, birbirleriyle yeni ve daha sağlıklı ilişkiler kurmalarına, çatışmaları çözüme kavuşturmalarına ve tüm aile üyeleri arasındaki iletişim hatlarının açılmasına yardımcı olmaktır.

Klinik psikologların çalışma alanları nelerdir?

Klinik psikologların mesleki uygulamalarına çöpçatanlık dahil değildir. Danışanların hayatlarına müdahale edip onlar adına kararlar almak ya da seçimler yapmak yerine onların tercihlerine saygı gösterip, yargılamadan uzak objektif bir şekilde kendi yollarını çizebilmeleri ve hayat planlamalarını yapabilmeleri konusunda destek olurlar.

Daha genel bir tanımla; klinik psikologlar, insanların yaşamlarındaki duygusal, zihinsel ve davranışsal sorunlar üzerine çalışırlar. Gözlem, mülakat ve çeşitli testlerden yardım alarak mevcut ya da potansiyel problemleri teşhis ederler (Bu testler uygun eş adayı belirlemek için kullanılmaz). Terapi planları ve terapötik süreçler geliştirip uygularlar. Danışanların yaşamlarındaki hedefleri tanımlamasına, kişisel, sosyal, eğitimsel ve mesleki gelişim ve uyum sağlama süreçlerinde eylem planlamaları yapmaları konusunda yardımcı olurlar. Düzenli seanslarla danışanların gelişim süreçlerini takip ederler.

 

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı