Yukarı Çık

MİLLET BAHÇESİNE İTİRAZ NİYE?

19 Haziran 2020 Cuma 15:31:25
13787 kez okundu.

 

 

Bir fırtınadır kopuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yalova’da Millet Bahçesi için 113 bin 396 metrekare alanı TOKİ’ye tahsis etti. Öyle bir velvele koparıldı ki, Yürüyen Köşk yeniden yürütülüp Armutlu sırtlarına taşınacak zannettik. Yalan haber ulusal basına öyle pompalandı ki Yalova Valiliği açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada gördük ki Millet Bahçesi’ne tahsis edilen arazi ile yürüyen köşk arası 1300 metre.

Hala kamuoyunda bu yalanlar fırtınası etkin rol oynuyor. Sözde çevreciler, ziraatçiler, siyasiler fikirsiz zikirlerine konu edinip vur ha vur yapılacak Millet Bahçesi’ni karalıyorlar. Aynı zihniyet Yalova’da her zaman icraatın önüne geçmeye hazır beklediğinden, şunu yapacağız dediğimizde “OLMAZ ŞU YATIRIMI İSTEMEZÜK” cümlesine destek bulacak basit bir bahane üretmekte mahir. Yalova Belediye Meclisi’nde en son toplantısında bir belediye meclis üyesinin “borç ödemek için krediyi onaylarız ama diğer yarısı ile yapılacak yatırımı anlamadık” diye kredi limitinin yarısını onaylama konusunda teklif ürettiği bir ildeyiz.

Millet Bahçeleri bu ülke şehir hayatları için önemli bir hamledir ve takdir edilmesi gereken bir uygulamadır. İngiltere'de Hyde Park’ı ve Regent's Park’ı, Brüksel'de Parc de Bruxelles’i, Fransa'da Lüksemburg Bahçeleri’ni hayranlıkla, ballandıra ballandıra anlatanlar Yalova’mıza Millet Bahçesi deyince hopluyorlar.

Bakın bu ilde deprem gerçeği varken, trafik problemi büyüyorken, şehirleşme süreci bu kadar ilerlerken merkeze yakın böyle bir genişlikte alan kalmamışken, şehrin Millet Bahçesi yatırımına karşı çıkmak bu şehre ihanettir. Aileleri ile şehir içinde yeşiller içerisinde vakit geçirmek sadece bu şehrin köy nüfusu ve akrabalarına sunulan bir fırsat olarak kalmamalıdır.

Seçimde Yalova Belediyesi Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya ÖZTABAK Bey’in projelerinde bulunan 1 milyon metrekarelik “YÜRÜYEN KÖŞK ŞEHİR PARKI”nı duyduğumda bir Çevre Mühendisi olarak çok heyecanlanmıştım. İçinde Göz Hakkı Meyve Bahçesi, Gül Bahçesi, Fidanlık, Halk Plajı olan bu projeyi milletin kullanabileceği ve içerisinde Yürüyen Köşk’ün de olduğu alanda bir doğal yaşam alanı oluşturulacağını hayal edip hem kendim hem ailem hem Yalovam için memnun olmuştum. Şimdi Yalovalıya İDO yanından ufacık bir hatla sahilden çitlerin yanından Yürüyen Köşke ulaşmak kaldı. Bu güzel çevre anıtına da gitmek isteyen sadece içerisindeki ufak kafede oturabiliyor. Etrafına 100 kişi gelse ağırlamakta sıkıntı yaşanıyor. Gece saatlerinde merkezden köşke giderken insan ürperiyor.

Bu koca alandaki mahdut ve hapis kalmış Yürüyen Köşk’ü geçtim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın TOKİ’ye tahsis ettiği alan Kiptaş konutları ile hastane köprüsü arasındaki alan.

Bakın konuyu çok uzatmadan birkaç başlıkla izah edeyim.

  • Bu milletin şehir yaşantısında nefes alacağı yeşil alanlar zorunludur. Bu alanlar bu kadar genişlikte ve şehre yakın alternatifi olan başka yerler olmadığından seçilmektedir.
  • Millet Bahçesi projesi için alan TOKİ’ye tahsis edilerek yapılacak yatırımda Yalova bütçesi harcanmayacak anlamı taşımaktadır. Bu da bu devasa yeşil alan için Yalova’nın cebinden para çıkmayacağı bir hizmeti üretecek genel bütçe bağlantısı kuruldu demektir. Bu bağlantıyı kuranlara teşekkür etmek gerekir.
  • Tahsis edilen alanda bulunan bitkiler için araştırma arazilerinde halen kullanılmayan benzer büyüklükte alanlara transfer söz konusudur. Bu da oradaki bitkiler ile yapılan araştırmalara bir akamet oluşturmayacağı anlamını taşır.
  • Tahsis edilen alana BAHÇE yapılacak, betonarme yapılar değil. Örneklerine bakın, görmeden itiraz etmeyin. (Konya Millet Bahçesi şehrin merkezindeki Alaattin Tepesi yanında imrenerek incelediğim bir yerdir.)
  • Şu an halkın kullanamadığı, ayak basamadığı, gezemediği bir alan halkın kullanımına açılacak. Aile ile haftasonu yeşillikler içinde gezip dolaşılabilecek bir alan olmasında ne mahsur olabilir?
  • Ucuna adliye binası, bucağına park alanı, buracığına helikopter pisti ile kırpıla kırpıla kuşa dönecek Atatürk mirasının Millet Bahçesi olarak tescil edilmiş olması bu azalmanın önüne geçecek bir hamle olacaktır.
  • Yalova deprem bölgesinde malum, böyle bir alanın depremde insanları toplaması gibi bir faydası olacak.

Daha birçok maslahat sayabilirim. Bir kova suda fırtına koparan zihniyet bir milyon metrekare Millet Bahçesi için kim bilir neler yapardı… Yalova’da yaşamını sürdüren bir Yalovasever Çevre Mühendisi olarak belki 1 milyon metrekarelik “YÜRÜYEN KÖŞK ŞEHİR PARKI”nı göremedim. Lakin bırakın millete bir bahçe yapılsın.

Vesselam .

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı