Yukarı Çık

ÜÇ OKSİJEN

28 Mart 2020 Cumartesi 14:15:48
798 kez okundu.

 

2012'de başlayan Ar-Ge çalışmalarına ortaklarım Tutgut ve Fatih ile yön vermiş ve sağlık alanında önemli bir açığı görerek, giderimi için aylarca kafa patlatmıştık. Sonra cihazımızı tasarlayıp, hayata geçirmiş, çalıştırmış ve neticelerini gururla müşehade etmiştik. Hiç bir sarf kullanmadan çok kuvvetli bir dezenfektan üretmiştik ve bu dezenfektan ile tüm hastane kaynaklı sıvı tıbbi atıkların içeriğinde bulunan mikrobiyolojik tüm yapıyı zararsız hale getiriyor ve evsel atık olarak topluma zarar vermeyecek formda kanalizasyon sistemine gitmesini sağlayabiliyorduk. Bu süper bir başarıydı lakin cihazı üretmek, ihtiyacı karşılayacak bandı sağlamak ve seri üretmek için bir kapital gerekiyordu. Yoktu. Ürettiğimiz cihazları çok önemli resmi ve özel kurumlarda denemiştik, sorunsuz çalışıyor ve güven veriyordu. Projemizi uluslararası bir çevre kuruluşu olan Energy Globe Foundation'un yarışmasına göndermiştik. 2013 yılı için Türkiye birincisi olmuştu. Ödülü Avusturya Dış Ticaret Müsteşarlığında düzenlenen törenle almıştık. Yalova için de büyük bir başarıydı. Dönemin milletvekiline bu başarıdan bahsetmiştik, önemsenmedi. Kendi içimizde kutladık. Sonrası çok daha acı, detaylar sıkar okurları, geçtim.

COVID19 ülkemize musallat olunca, kendim, ailem, işyerim, evim nasıl dezenfekte edilebilir? Nasıl güvenli hale getirebilirim diye düşünürken cihazımızdaki dezenfeksiyon modülü ve o modül için aylarca yaptığımız literatür çalışması geldi aklıma. Kayıtlarımı çıkarıp yeniden üretmek için girişime başladım. 3-4 günde toparladım cihazı.

Önce evim, işyerim, araçlarım, arkadaşlarımın araçları derken ihtiyaç duyanlara da bu hizmeti vermek adına sistem kurdum. Genç meslektaşım Sinan PATIL'a ait oto yıkama istasyonunda araçlar için ayrı bir alan oluşturup onunla uygulama sürecini planladık.

Özetle söyleyeyim. Cihazım havadaki iki oksijen atomundan oluşan oksijen molekülüne bir oksiyen atomu daha bağlayıp sıvı klordan (çamaşır suyu) yaklaşık 3000 kat kuvvetli ozon gazını üretiyor. Kapalı alanlarda havada belli miktarda ozon konsantrasyonu tüm mikrobiyolojik yapıyı çökertiyor, protein yapısını parçalıyor. Sonrasında da en geç yarım saat içerisinde yeniden doğal oksijen formuna dönüşüyor. Bu sebeple tam dezenfeksiyon ne ise, cihaz onu gerçekleştirmiş oluyor.

Birkaç teknik detay vereyim de psikolojiniz için yapılan sıvı fısfıslar ile gerçek dezenfeksiyon arasındaki farkı tartabilin.

  • Dezenfeksiyon işlemi anlıktır. Hiçbir dezenfeksiyon yapıldığı an sonrasını taahhüt edemez. Edenler sizi kandırıyor. Eğer kalıcılık olabilse idi evdeki çamaşır suyu her sifondan sonra yeniden piyasaya çıkıp yeni kirlilikleri temizlerdi. (!)
  • Beyaz tulum giyip, maske ve gözlük takan her sprey sahibi dezenfeksiyon yapıyor diye düşünmeyin. Spreylediği sıvının ne olduğunu sorun. Sonra da kullandığı bu kıyafeti, kendisini "neden korumak için" giydiğini. Eğer virüsten korumak için giymişse, spreylediği sıvıya güvenmiyor, sıvıdan koruyor ise sıvı insana zarar veriyor demektir. İki durum da feci.
  • Eğer şüpheli bir kirlenmeniz yoksa, yani dışarıdan bir kirlilik dahil olmamışsa evinizin temizliği ve dezenfeksiyonu kalıcı olur. Boşuna şüphe oluşturup, kendinize eziyet etmeyin.

Milli bir mücadele mevcut. Olabildiğince evde kalarak bu mücadeleye destek verilmeli. Zor günler yaşıyoruz ve yaşayacağız belki. Herkes kendini korumalı, bulunduğu alanı temizlemeli, temiz tutmalı. Millet olarak gerektiğinde sokağa çıkmayı başarmıştık. Evde kalmayı da başarabiliriz.

Vesselam.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı