Yukarı Çık

KAFKAS KARTALI ŞEYH ŞAMİL

9 Şubat 2020 Pazar 13:12:01
1601 kez okundu.

 

Şehy Şamil’in vefatının senesi olması dolayısıyla aramızdan ayrılışının 149. yılında arşivlerde rastladığım bir hatırasını yayınlamak istedim.

                Meseleyi Eyüp Sultan hazretlerinin türbedarı anlatıyor. Sebilürreşad dergisine bir mektup göndermiş. Ve mektup Ahmet Fevzi imzasıyla yayınlanmış. Şeyh Şamil’in oğlu Mehmet’le ilgili bir hatıradır.

                Ruhları şad olsun.

 

ŞEYH ŞAMİL MERHUMA DAİR

Gazalarını yayınlamakta olduğumuz Şeyh Şamil merhuma dair Ebu Eyyübü- l Ensari (radiyallahuanh) hazretlerinin türbedarı Ahmet Zeyr Efendi tarafından gönderilen bir belgeyi yayınlamak istiyoruz

Gazi Şeyh Şamil’e ait bilgiler içeren bu evrakı memnuniyetle yayınlıyoruz:

SEBİLÜRREŞAD CERİDEY-İ İSLAMİYESİNE

Şeyh Şamil merhum Mediney-i Münevvere’ye azimet etmek üzere Dersadet’e gelerek bir sene kadar burada ikamet eylemiş ve Sultan Abdüllaziz’in fevkalade iltifatına mazhar olmuştur.

Oğullarından Gazi Mehmet Bey,1875 tarihinde Rusya’dan Dersaadet’e geldiler. 93 muharebesinde Gazi Muhammed Bey’in uhdesine feriklik rütbesiyle Anadolu Orduy-u Hümayunu Süvari Kumandanlığı tevcih buyruldu. Savaştan sonra Dersaadet’e avdet buyurdular. Fakat Hakan’ın evhamı üzerine sözü geçen alayın bir gece dağıtılması hasebiyle Mehmet Paşa, Bağdat’a memuriyet görevine padişah emriyle tayin edildi. Bu iradeyi kendisine bildiren zata:

“Bağdat’a gidemem. Zira bu gece rüyamda pederim merhumu elinde bir yeşil örtü olduğu halde gördüm. Buyurdular ki yakında Mediney-i Münevvere’ye geleceksin” demesi üzerine Mediney-i Münevvere’ye varması hakkında ikinci bir padişah emri gönderildi. Bunun üzerine Medine’ye gittiler. Yirmi sene sonra o kutsal mahalde vefat ederek ebedi âleme göç ettiler ve pederleri cennetmekân Şeyh Şamil merhumun yanına defn olundular.

(Ebu Eyyübü-l Ensari hazretlerinin türbedarı)

Yazan: Ahmet Fevzi

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı