Yukarı Çık

YALOVA EĞİTİMİNİN TEK GÜNDEMİ 'ARA ELEMAN'

13 Ocak 2020 Pazartesi 12:13:21
5720 kez okundu.

 

 

Cennet Yalovamız eğitimde çok başarılı. Birçok ili geride bırakan bir seviyesi var. Ama ülkemizde ekonomimizi yüceltecek bir eğitim başlığı halen yerlerde sürünüyor. Mesleki eğitim. İlimiz de bu durumdan nasibini almış ve bu ölü toprağını üzerinden atmanın önemli bir eşiğinde. Ya şimdi, ya hiç...

2016 Kasım ayında o dönemin Milli Eğitim İl Müdürü Şerafettin TURAN tarafından "Eğitim Profiline Bakış Çalıştayı" düzenlenmişti. Açılış konuşmasında il müdürünün "Bir doktorun hastalıkla mücadele edebilmesi için önce hastalığı teşhis etmesi lazım. Biz de burada Yalova ilinin eğitim alanındaki meselelerini masaya yatıracak ve çözüm arayacağız" dediği ve temel eğitim, orta öğretim, mesleki eğitim, yaygın eğitim ve özel eğitim başlıklarında moderatör hocalar eşliğinde yapılan çalıştayın benim katıldığım kısmının il milli eğitim müdürlüğü temsilcisi o zamanki il milli eğitim müdür yardımcısı, şu anki il müdürümüz Ali TOSUN idi. Çalıştay sonuna doğru görüşler alınırken, söz alıp o zaman özetlemiştim. Üzerinden üç yılı aşkın zaman geçti. Çalıştay sonuç raporuna ulaşamadım ama o günkü söylediklerimi bugün fırsat bulduğum mecralarda yine olabilecek en gür sesle tekrar etmek istiyorum.

Yalovamız ülke genelinde artan işsizlik oranının dalgasını kendi içinde hisseden bir il. Bu 2016 yılındaki çalıştay zamanında da böyle idi. Halen, özellikle genç nüfusta daha yoğun olarak görülür şekilde artıyor. Onlarca tersanede onbinlerce çalışan istihdam edilmiş, çevresel negatiflerinden etkilenen bu cennet il istihdamını kendi menfaatine kullanamamış. Yetişmiş ara elemanı olmadığından, tersaneler bölgesine her gün İstanbul'dan gemiler dolusu çalışan getirip götürüyorlar. Yalova'yı görmeyen fakat ekmeğini Yalova'dan kazanan onbinlerden bahsediyorum. Gemiler bile İstanbullu. Taşeron firmaların çoğunluğu Yalova ile çalışmıyor. Tedarikleri hep il dışından.

Şimdi yedi tane organize sanayi bölgesi geliyor. Türküsü 6-7 yıldır söyleniyor. Sona gelindi. Son zamanlarda çok hızlı ilerleme niyetlerini ortaya koydular. Kısa zamanda yüzlerce işletmenin bu alanlara gelme hazırlıkları sürüyor. 40-50 bin çalışan ihtiyacından bahsediliyor. Bunların en az yarısı iki ya da üç yıl içinde istihdam edilir. Gümbür gümbür gelen bu çalışan ihtiyacını 2016 yılındaki bahsettiğim çalıştayda söylemiştim. Meslek liselerinde, kurulacak OSB'lerin ihtisas alanlarına uygun ara eleman yetiştirilmesine başlanmalıdır demiştim. Çünkü başlayan lise eğitiminin mezun vermesi için dört koca yıla ihtiyaç var demiştim. Yalova Üniversitesi'nde kurulacak bu organize sanayi ihtiyaçlarını karşılayacak bölümlerin açılması gereklidir demiştim. Üniversite eğitimi en az dört yıl sürer, beyaz yakalı çalışan taleplerini karşılamalıyız demiştim. Meslek liselerinde en önemli detay, meslek erbabı ile öğrenciyi buluşturmaktır. Sanayideki ustayı meslek lisesi ile buluşturacak staj ortamı bugünden hazırlanmalı demiştim.

2020'ye girdik. OSB'lerin kurulum faaliyetleri hızlandı. İşsizlik tırmanışta. Ülke olarak üretime açız. Gençlerimiz zahmetsiz, tecrübe gerektirmeyen, fakat yüksek getirili iş aramaktalar. Lütfen birileri şu Yalova'yı sahiplensin. İlimizde binlerce çalışana ihtiyaç olacak. Ama mesleki yeterliliği olan çalışana. Lojistik, metal, tekstil, oto yan sanayi ve bunun gibi birçok alanda ara eleman yetiştirmezsek işverenler ya gemilerle, ya otobüslerle çevre illerden çalışan taşıyacak ve maliyetlerini boş yere artıracak. Yalova gençleri ise ne yazık ki boşlukta çırpınıp duracak.

Ülke olarak harika bir hamle yapıp yerli otomobilin tanıtımını çok da heybetli bir şekilde gururla yaptık. Üretim alanını da Cumhurbaşkanımız Gemlik olarak belirledi. Yarım saat uzaklığa dev bir ülke yatırımı yapılıyor. Elektrikli otomobilde ülke olarak çok iddialıyız. Seri üretime birkaç sene sonra geçilecek. Niye hala seferberlik yok Yalova'da? Niye bu sektör için iki yıl sonra fabrikalara otobüslerle Yalova'dan yetişmiş eleman taşıma ile ilgili bir projenin esamesi okunmuyor?

Belediye üniversitenin safran yerleşkesine geçme derdinde. Elde olan birkaç bin öğrenciyi nasıl kapı dışarı ederiz, konusu o. Ticaret odamız yeni yerine geçse çok mutlu olacak. Rektörlüğümüz deniz manzaralı binasının kayma problemi ile meşgul. Milli eğitim yaptığı çalıştayın raporunu arıyor, hala bulamadı. Yalova gençleri hala hastaneleri, il özel idaresini, TYP'yi tek çalışılabilecek yer olarak görüyorlar.

Yalova'nın bugün itibariyle SU'dan sonra en büyük, en önemli, en acil gündemi MESLEKİ EĞİTİM ile kurulacak OSB'lere ara eleman ve yönetici potansiyelli, mezun olmadan kendini sahada geliştirmesini bilen işgücü yetiştirmesidir. Son üç yıl. Gerisi boş.

Vesselam…

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı