Yukarı Çık

KISA HÜZMELİ MAŞA BERBER

2 Aralık 2019 Pazartesi 14:31:25
1222 kez okundu.

 

 

Kasım ayı da geçti gitti. Aralık seneyi uğurlayacak. Geceler uzadıkça uzuyor, gündüzler de kısalıyor haliyle. Çarçabuk batan güneş araçların farlarını kullanma gerekliliğini tüm sürücülere daha erken hatırlatıyor. Görünürlük önemli. Trafik kazalarında görünürlüğü sağlayarak birçok kaza önlenebiliyor. Trafikte seyreden araçlarda görünürlüğü artırmak amaçlı kullanılan ekipmanlar vardır. Arka lambalar, sinyaller, reflektörlü malzemeler gibi ekipmanlar görünürlüğü artırır. Kısa hüzmeli farlar ise yol görüşünü artırmak için kullanılır. Şoföre güvenli sürüş için yolu gösterir. Bunu sağlarken karşıdan gelenler için de görünürlüğü sağlar. Uzun hüzmeli farlar araçlarda karşıdan başka bir araç-yaya gelmediği durumda sürücünün görüşünü kısa süreli artırmalarda kullanılır. Görünürlük ve görüş emniyeti ile ilgili işte bu basit trafik kurallarına genelde tüm sürücüler uyarlar.

Yalova'da görünürlük ve sürüş emniyeti ile ilgili ise çok önemli bir kuralsızlık mevcut. Gereksiz SİS FARI KULLANIMI. Aracında sis farı olan insanlar sanki Karadeniz yükseltilerinde yaşar gibi umarsızca kullanıyor bu farları. Karşıdan geleni mahveden, görüşünü alt-üst eden ve çok tehlikeli durumlar oluşturan bu sürüş kovboyluğu beni çok rahatsız ediyor. Yalova'da sık araç kullananlar eminim bana katılacaktır. Sadece sis farı ile yol almaya çalışanlar bile var. Kısa hüzmeli farlarına farklı renkte lamba ile süs muamelesi yapıp, sis farını yolunu aydınlatmakta kullanan minibüslerin sayısı da azımsanacak miktarda değil. Çoğunlukla hem kısa hüzmeli hem de sis farı açarak seyreden araçları uyarmak için yapmış olduğunuz selektöre bile selektör ile karşılık veren bir zihniyet oluşmuş durumda.

Çözümü basit. 108TL. Ne yazık ki, cezasız, farkındalık oluşturarak bu sürüş emniyetini sağlamak ülkemizde çok mümkün değil. Yasalarımızda 2019 yılı için, gereksiz sis farı kullanmanın cezası 108 TL. Umarım emniyet güçleri bu kuralsızlığa uygulama yaparak zorunlu farkındalık (!) oluştururlar. Toplu taşıma sektöründeki oda başkanları, kendi odalarına tabi olarak çalışan araçların kontrolünü kendileri yapsalar daha güzel olur tabi. Yalovamızda uzayan gece sürelerinde çocuklarımız erkenden servislere binerek okullarına giderken, bizler akşam karanlığında evlerimize dönerken görmemek ya da görememek sebebiyle üzülmek istemeyiz diye bu satırları kaleme aldım.

Diğer başlığım daha önemli esasen. Tilkilerin üfürdüğü müfteri maşalar. Bunlar da çoğaldı Yalovada. Siz farı gibiler. Attıkları iftiralarla milletin gerçekleri görmesini engellemeye çalışıyorlar. Koltuğunu kaybetmiş tilki bürokratlar, süresi dolmuş menfaatperest siyasetçi uşakları, fetö sever mikserler ve aç karnını siyasetten doyurmaya alışık K9 unsurları kendilerine ortak bir maşa buluyorlar. Maşalarına ölmüş Suriyeli üzerine tanımladıkları mobil hat üzerinden sahte hesap açtırıp, fısıldamaları ile sosyal medyadan siyaset yönetmeye çalışıyorlar. Yöntemleri basit. Maşaya fısılda. İki doğruya yirmi iki yalan kat, birkaç da ilginç hayal dünyası ürünü iftira ile süsle. Maşa zaten dükkanda hazır. Akşam başka işi de yok. Bilgisayardan girip yemlendiği her ne varsa akşamları, hafta sonları yüklüyor internete, sonra oluşan ilgiden aldığı haz ile uykusunu alamayınca sabahları dükkanını geç açıyor. Tıraş haber ne bulursa vardır bir hikmeti diyip nete yükleyip haz almaya devam ediyor. Sis farı gibi dedim ya puslu havayı da seviyor. İşi abartıp insanların namusuna da dil uzatmaya kalkınca gereği yapılıyor. Emniyet güçleri basıp alıyor tüm kanıtları. İfadesinde de tüm fısıldayanları ötüyor. Siz farına cezayı emniyet kesecek.  Yalova halkı da, bilerek sis farını yakan şoförlere gereken uyarıyı yapacaktır.

İki uygulama da ibret-i alem olur inşallah.

Vesselam..

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı