Yukarı Çık

İŞE GİRİŞ MUAYENESİ NE İÇİN YAPILIR?-2

29 Ekim 2019 Salı 14:32:01
1638 kez okundu.

 

 

Geçen haftadan devam ediyorum. Konumuz 6331 sayılı yasa ve bağlı yönetmeliklerde tanımlanan sağlık gözetimi başlığındaki işe giriş ya da sonrasında yapılan periyodik muayenelerin gerekliliği ve uygulamadaki sahtekarlıkları idi.

Kişinin işe uygunluğu ve çalışabilirliği konusunda kanaatini, sağlık açısından işyeri hekimi ve işyeri hemşiresi, güvenlik açısından ise iş güvenliği uzmanı belirler. Fakat bir işverenin işe aldığı çalışan için "bu kişi bu işe uygun değildir" diyen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yok denecek kadar azdır. Çalışanda bir problem tespit edilse dahi bu konuda uyaran işyeri hekimi işverence maraz çıkaran kiş, uzman ise sıkıntılı firma temsilcisi olarak algılanır. Halbuki böyle bir sıkıntıda tespit en başta işvereni korur. Örnek üzerinde anlatalım.

Bir çalışan düşünün, kalbi ile ilgili rahatsızlıklarını önemsemiyor, daha önce bir kriz geçirmiş. Kamyon şoförünüz olarak işe alır mıydınız? Az gören bir çalışana muhasebe bilgisayarınızı kullansın diye işbaşı yaptırır mıydınız? Psikolojisi bozuk bir öğretmeni özel okulunda işbaşı yaptırmak isteyen bir okul sahibi olur mu dersiniz? Az duyan bir müşteri hizmetleri temsilcisi ile karşılaşmak ister misiniz? Yüksek şekeri olan ya da epilepsi hastası çalışanı kriz geçirdiğinde ne yapacağını bilemeyen işverenler çok zor durumlarda kalabiliyor.

İşte bu sebeplerle işbaşı öncesinde işle ilgili konularda çalışanın sağlığının uygunluğunu gösteren tetkikler yapılmadan işbaşı yaptıran işveren, kanunlar önünde suçludur. Çözüm olarak uyduruk tetkikler yapan OSGB'lerden ucuza aldığı evraklarla uyduruk muayeneleri yaptıran çalışan da, işveren de suçludur.

Zaman içerisinde çalışan sağlığı değişebilir ve işi ya da başka sebepler yüzünden birtakım rahatsızlıklar olabilir. Bu sebeple çok tehlikeli işlerde yılda bir tehlikelilerde 3 yılda bir az tehlikeli işyerlerinde 5 yılda bir kez periyodik muayene yapılması zorunludur. Çalışanın bir şekilde sağlığında çalışmaya devam edemeyecek şekilde değişiklik olduğu anlaşılıyorsa önce işi değiştirilmeli ya da işi bıraktırılmalıdır. Çalışan çalışma hayatında bazen şahsi eksikliklerini işverenden kaçırabilir, söylemeyebilir. Bunun önüne iyi bir hastanede yaptırılan tetkikler ile iyi bir OSGB'de yapılan işe giriş muayeneleri ile geçilir.

Kamu ya da özel sektör hiç fark etmiyor. Bir çalışan ile bin çalışanı olan işveren arasında da fark yok. Tüm çalışanlar mevcut işlerine uygunluğunu gösteren işe giriş muayenesi ve bu uygunluğun devam ettiğini gösteren periyodik muayenelerini yaptırmak zorundadır. Bu zorundalığın ekonomik bedelini işveren ödemek zorundadır. Kayıtları da en az beş yıl saklamalıdır. (bazı işlerde bu süre çok daha uzun)

2020 yılı Temmuz ayına kadar ertelenmiş olarak bilinen bu kanunun hükümlerinin aylık ziyaret hariç hiçbir hükmünde erteleme olmadığını söylemek gerekli.

Senelerdir sahada bulunan, aktif uzmanlık ve koordinatörlük yapan biri olarak net söylemeliyim ki, başa bir kötü durum gelene kadar herkes "bana bir şey olmaz" modunda ise de önemli bir kaza yaşanınca işveren de çalışan da kimseyi tanımıyor. Devlet te...

Vesselam…

 

 

 

 

 

p>

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı