Yukarı Çık

YALOVA CENNETİNİN ÖZ ZEBANİLERİ

30 Eylül 2019 Pazartesi 16:07:29
1117 kez okundu.

 

Her şey zıddı ile bilinebilir. Sıcak olmadan soğuk tanımsız kalır. Gündüzü gece olmasa anlayamayız. İyilik kötülüğün varlığında vardır. Yakınlık uzaklar ile bilinir olur. İnsanoğlunun teraziye ihtiyacı vardır hep. Terazinin bir kesesinin içerisindekini tartabilmek için diğer kefeye miktarını bildiğimiz nesne koyarak ölçeriz.

İşte bu sırra binaen cennet ve cehennem vardır. Türkiye için de dünyanın cennet ülkelerinden biri diyebiliriz. Yalova'da bu ülkenin cennet köşelerinden bir köşe. Fakat bu cennet kusursuz bir cennet değil. İçinde zebanilerin olduğu ve içindekilerin sürekli tetikte olmak zorunda olduğu bir cennet. Dikkati bir dağılırsa hemen cehennemi yaşatmaya hazır bu zebaniler. Görevleri bu dünya cennetinin cehennemi olup kıymetini artırmak ve içindekileri gerçek cennet için sabır ile sınayıp talim yaptırmak.

Deprem bu cennet köşenin zebanisi gibi duruyor her yerinde. Ha şimdi ha bugün ha yarın beklenip duruyor buralarda deprem. Ne evler hazır ne yaşayanlar hazır depreme. Ama bu cennet Yalova depremsellik gerçeğini en çok barındıran bölgede yer alıyor. 5,7 büyüklüğündeki geçen gün yaşanan Silivri depreminde yine tehdit etti hepimizi. Geleceğini biliyoruz. Hazırlığında eksikliğimiz çok, onu da biliyoruz.

Başka da bir çok zebanisi var bu ilin. İstanbul'u var, Bursa'sı var, Kocaeli'si var. Bazen abi şefkatinde, bazen de zebani acımasızlığında. Evet kolay ulaşılabilir büyük abi iller. Her birine bir saat kadar yakınlığın birçok avantajı var. Sağlık, spor, eğitim ve daha birçok alanda bu büyük illerin varlığı Yalova cennetinde yaşayanlara çok fırsat sunuyor. Fakat bu abiler zebani formuna geçiverdiğinde, kilitlenmiş trafiği, yangınının kimyasal dumanı, gürültüsü, hava kirliliği, kalabalığı ve daha birçok sıkıntılı hali bu cennet ile yansıyıveriyor.

Başka bir zebanisi idarecileri. Hizmet üretmeyenler, vizyonsuz yaklaşımlar, pratik çözüm üretemeyen amirler, iş yapmayan görevliler ve benzerleri. En sevmediğin kişiyi günde iki kez gördüğün, bir ucundan bir ucuna yarım saatte yürüdüğün bu cennet Yalova'da çözüm üreten, pratik zekalı, vizyoner insanlar bu şehrin idaresine destek olmaya çalışırken, zebani gibi üzerine çöken basiretsiz menfaatperestlerin baskısıyla çekilmek zorunda kalıyor.

Evet birçok zebani dolaşıyor bu cennette. Birkaçını saydım ama en tehlikelileri bu şehrin ÖZ ZEBANİLERİ. Kim mi bunlar? Kendilerinden başka merkez kabul etmeyen, menfaat olduğunda ortaya çıkan, siyaseten beş hamle sonrasını bugünden düşünen, plan kurma alışkanlıkları yüzünden kafasını dinç tutan, bedeni "tilki bedeni gibi" av peşinde koşmaktan yıpranmış, bu cennet Yalova'da hep "ileri gelen" olması gerektiğine inanmış, birkaç göbekle göbekten bağlı, "gelme" düşmanı, şehrin balını kaymağını yiyen, idareci belirleyip, sevmediğini çabucak yok edebilecek bağlantıları olan, para konusunda zerre sıkıntısı olmayan, beyin eksikliğini maddi gücüyle etrafına topladığı kurnaz tiplerden tamamlayan, adam kullanmayı sevip, yaralı parmağa üflemeyecek tipler bunlar.

Varlar. Yalova'dalar. Bu cennet ilde yaşayanlara dünyada bedel ödetiyor, her güzelin kusru var diye bu memlekete kusur oluyorlar. Bu şehrin zebanileri varlar ama onlardan daha kötüsü ÖZ ZEBANİLERİ. Dikkat edin. Bu dünyada cenneti yaşamak istiyorsanız Yalova güzel şehir, lakin ÖZ ZEBANİLERİ'nden uzak durun.

Vesselam.

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı