Yukarı Çık

CİRİT

9 Eylül 2019 Pazartesi 17:06:33
1933 kez okundu.

 

 

Tarih boyunca atalarımıza yoldaş olmuş en önemli hayvan olan at ile yapılan, güç, cesaret, hız ve çeviklik gerektiren bir savaş oyunu, bir atasporu. İki canlının bir olup meziyetlerini gösterebildiği bir doğada var olma mücadele simülasyonu. Erzurum başta olmak üzere Sivas, Erzincan, Uşak, Kars, Manisa, Balıkesir illerimizde ilgiyle, özveri ile devam ettirilen bu atlı spor 6,7 ve 8 Eylül tarihlerinde Yalova'da yapıldı.

Kendi arasında dört gruba ayrılan takımlardan C grubu, grup içi mücadeleleri Yalovamız'da gerçekleştirildi. Birbirinden heybetli, özenle süslenmiş atlar, Anadolu bağrından kopup geldiği her halinden belli olan yiğit gençlerin altında meydanda salındılar.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'nun Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olarak organize ettiği C grubu müsabakalar, federasyon yönetim kurulundan bir samimi Yalovasever'in gayreti ile Yalovamız'da yapıldı. Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz el verdi, Çiftlikköy Belediyesi yer verdi ve bu organizasyon gerçekleşti.

Cirit atları ve sporcular, takımların illerinden, kimisi dört-beş saat kimisi, onaltı saat yol kat ederek ilimize geldiler. Bu mahir gençler, maşallah nidaları ile at koşturdular. Yarısı kulüp teknik ekibi ve güvenlik gücü mensubu, samimi bir avuç insan alkışladı onları.

Hiçbir sporcuda kibir yoktu. Hiçbir at huysuzluk etmedi. Müsabakalar efendilik ve yiğitlik ile gerçekleşti. Tam üç gün süren bu kıymetli kültür ve spor etkinliğinde tek eksik vardı. Yalovalılar'ın ilgisi.

Ne yazık ki bu yağız gençleri, bu anadolu delikanlılarını, bu asil atları, bu fedakar teknik ekibi, bu nadide savaş oyununu, bu efendi sporu kimse izlemeye gelmedi.

Hiçbir talebi reddetmeyen, yerel şiveleri ile sempatik, kuvvetli binekleri ile gurur tablosu çizen bu yağız delikanlılar, bu ile sadece yarışmaya gelmediği açıktı. Sohbet ettiğinizde samimi anlatımları, at bakımındaki zorluklara rağmen sevgilerinin izahını, binekleri üzerinde resim çekinmek isteyen çocukları ve hatta büyükleri reddetmeyişleri bu yiğitlerin Yalova'ya sadece yarışmaya gelmediklerini ispatlıyordu. Ama ne yazık ki kimse bu niyetlerini hoş kabul ile buyur etmeye izlemeye dahi gelmemişti.

Bir yarışma ünlüsü, bir yerel sanatçı, bir sunucuya duyulan ilginin çeyreği yoktu. Bir matineye, bir konsere, bir yemek davetine gösterilen ilginin binde biri, tanıtımın onda biri bile yoktu. Çiftlikköy Sultaniye'de etkinlik alanını gösteren bir levhacık bile göremedim. Sosyal medyada ucundan yayınlanan bir duyuruyu ya da bir anons arabasının, cızırtılı sesini dekode edebilecek mahareti olmayanın haberdar olmasının mümkün olmadığı bir etkinlikti. Yalovamız'da cirit spor kulübü yok belki ama Yalova sevgisi ile bu maçların burada oynanmasını organize edebilecek samimi Yalova sever insanımız var.

Böyle olmamalıydı. Bu reklamsızlık, ilgisizlik, özensizlik ata sporumuza yakışmıyor. Üç beş plastik sandalye, çaysız çorbasız, uyduruk bir alanda gelişigüzel emniyet şeritleri ile iki çadır kurarak, onlarca sporcudan ve heybetli attan beklenen performans da, ilin tanıtımı da, ilçenin tanıtımı da, bu sporun özendirilmesi de mümkün değil. Daha çok saygı duyulmalıydı. Güzel duyurulmalı, insanlar haberdar edilmeliydi. Kızımla çektiğimiz birkaç fotoğraf ile sosyal medyada duyup gelmediğine hayıflanan birçok arkadaşım oldu. Ayıp oldu.

Atlı cirit sporunda başka spor dallarında olmayan, eksi ve artı puan verilmesi ve rakibin yakalayıp bağışlanması (affedilmesi) gibi, kurallar mevcuttur. Bu hali ile cirit, sporla erdemin bütünleştiği asil bir yapıya sahiptir

Madem ki ciritte bağışlama var, umarız bu ilgisizliğimiz sebebiyle atalarımız bizi bağışlar.

Vesselam.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı