Yukarı Çık

GÜVEN KONTROLE MANİ OLMAMALI

18 Temmuz 2019 Perşembe 13:22:05
1772 kez okundu.

 

Yangın eğitimcisiyim, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı. İş güvenliği konularında bilirkişilik yapıyorum. Ofisimde yılda bir kez, elektriksel güvenlik kontrolünü yetkili firma Eser Mühendislik titizlikle yapıyor. Ofisimde de binada da kaçak akım rölesi mevcut. Normalde bir adet yangın söndürücü cihaz yeterli iken iki adet mevcut. Duman sensörü kurulu. Lakin geçen gün ofisimde çıkan yangın ile ciddi bir kayba uğradım. Nasıl mı oldu anlatayım.

Olaydan bir gün önce yangın söndürücülerimin (piyasanın yangın tüpü diye bildiği cihazlar) bakım firması gelip iki cihazın da bakım zamanının geldiğini belirtip almak istediler. Birinin eğitim cihazı olması sebebiyle kontrol ihtiyacının olmadığını belirtince diğerini teslim evrağı ile alıp bakıma götürdüler. Kapıdan çıkarken yerine koymaları gereken yedek cihazı koymadıklarını fark ettim, fakat eğitim cihazının varlığını düşünerek, bu hatayı görmezden geldim.

Ofisimin güllerinden Nisa Hanım'ın yıllık izinde olması sebebiyle mutfaktaki biriken bardaklar hoş bir görüntü bırakmıyordu. O gün için ofisten en son ayrılan kişi ben olduğumdan sıcak suyla yıkayıverip ofisten çıkmak makul çözümünü üretmek şık olacaktı. Yeni aldığımız çaymatik cihazının prizdeyken suyu sıcak tutma modunda kaldığını unutmuş, bardaklar için ısıttığım sudan sonra enerjisini kapattığımı düşünerek, bir gün sonrası çayı için ısıtıcısına dinlenmesi için çokça su doldurup ofisi öyle terk etmiştim.

Güven kontrole mani değildir. Çaymatiğin susuz çalışma korumasına, ofis kaçak akım rölesine, ofis sigortasına, bina kaçak akım rölesine ve bina sigortasına ve hatta duman sensörüne güvenmek prizde fiş bırakmamak gibi basit bir kontrole mani olmamalıydı. Fakat ben bu kontrolsüz güvenin kurbanı oldum.

Çaymatik uzun süre yavaş enerji ile içindeki suyu kaynatmış, sonra saatlerce su kaynayarak buharlaşmış, sonra en başta susuz çalışma rölesi en sonda bina sigortası çalışmamış ve içten içe tüm mutfak yavaş yavaş yanmıştı. Sabah işe en erken gelen ben, ofis odamdan tüten dumanla şok geçirdim. Kapı önündeki bakıma gönderdiğim yangın söndürücü cihazı hatırlayıp, duman kokusundan elektrik kablo yanığı olduğunu anlayınca itfaiyeyi aramaktan başka yapacak bir şey kalmamıştı.

İtfaiye içeriye oksijen maskesi ile girebildi. Hala içeride enerji vardı. Elektriği kapatmak ve acil durum tahliye kapısını açıp duman tahliyesi yapıldıktan sonra ne büyük bir tehlike atlattığımızı anlayabildik. Su ısıtıcıya su koymasaydım ya da biraz daha az su koysaydım, binada koca bir yangın çıkabilirdi. Biraz daha geç ofise gitseydim de aynı sonuç oluşabilirdi. Daha birçok değişken var konuda. Biri negatif gelişse, daha feci sonuçlar işten bile değildi.

Birçok ders çıkarmıştık olaydan. Esaslılarını yazayım;

  • Yeni bir elektrikli cihaz aldığında güvenlik mekanizmasını test etmeli (susuz çalışma emniyeti var denilen su ısıtıcısının susuz çalıştığında durup durmadığını test etmeden kullanmamalı)
  • Duman dedektörü gibi algılama cihazları olabildiğince kuvvetli sesli alarmlara bağlanmalı, yılda bir kez kontrol edilmeli. (Sesi kendisine yeten alarmlar ancak etrafında birisi olduğunda faydalı oluyor, kimsenin olmadığında sesini duyuramıyor)
  • Kapıyı kapatmadan tüm odaları yeniden gözlemlemeden bulunulan alandan ayrılınmamalı.
  • Yangın söndürücü cihazları bakım için verdiğinizde yerine yedeğini bırakmayan firmalarla çalışmamalı.
  • Kaçak akım röleleri ve sigortaları yılda bir kesinlikle yetkili firmalarla test ettirilmeli, altı ayda bir kere elle sigorta attırılıp test yapılmalı.

Zararım oldu baya ama kârlarım da;

  • Kontrol mekanizmamı geliştirdim.
  • Yangın eğitimlerimde kullanacağım tecrübemi artırdım.
  • Sadece doğal afetler için değil, diğer acil durumlarda da sigorta yapmanın önemini anladım.
  • "Sadaka ömrü uzatır" düsturu daha bir anlaşılır oldu.
  • İş arkadaşlarımla aynı gemide olduğumu yeniden hissettim.

Siz siz olun, güven duyduğunuz şeyleri ve kişileri kontrol etmekten imtina etmeyin.

Vesselam.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı