Yukarı Çık

BU MUDUR YALOVA?

24 Haziran 2019 Pazartesi 12:02:22
2014 kez okundu.

 

 

Mutlu olmayı çabuk eskittik. Sıra umutlu olmaya gelmişti. Sonra "Umuttur Yalova" sloganını gördük meydanlarda. En sonunda "Sevgidir Yalova" ile tanıştık. Sevecek miyiz göreceğiz. Lakin bir ilde iki başkan adayı ile 31 Mart seçimlerini yaşadık. Biri diğerinde üç yüz küsur oyla fark yaparak kazandı belediye başkanlığını. İki aday da seçim kampanyasında Yalova hayallerini anlattı, projelerini sundu. Yusuf Ziya ÖZTABAK Bey'in projelerini onunla beraber benim de dahil olduğum çok güzel bir ekip ile hazırlamıştık. Dört ay süren, gece-gündüz çok yoğun bir çalışma ile, koca koca Yalova paftaları üzerinde geç saatlere kadar kafa patlatıp, Yalova için, çocuklarımız için, "bu ilin ihtiyaçları nedir?, ne olursa harika olur?" diye ter döken harika bir proje ekibiydik.

Öncelikle kamu kurum-kuruluşlarının yöneticilerinden hayallerini topladık. Hem yönetici olarak hem vatandaş olarak kendi konuları ile ilgili "Yalova'da ne olursa iyi olur?" sorusunu cevaplamalarını rica ettik. Onlardan gelen verileri proje havuzunda biriktirdik. Sonra sivil toplum kuruluşlarının kapılarını çaldık. Onlardan da ihtiyaçlarına uygun çözümleri derledik. Medeniyet timsali şehircilik örneklerinden, örnek uygulamaları alıp Yalova ölçeğinde nasıl fayda üretir halde uygulanabilir diye beyin fırtınaları geliştirdik.

Önceki dönem milletvekilleri, valiler ve Yalova'yı yaşamış bürokratlardan ve diğer ekabirinden fikirler aldık. Proje havuzumuz dopdolu hale gelmişti. Sonra içinde biriken projeleri ihtiyaç, süre, maliyet ve fayda analizi ile sıraladık. Yusuf Ziya Bey ile istişare ederek heyecanlarımızı paylaştık. Olası engelleri aşmak için ön görüşmelerde bulunduk. Ankara görüşmeleri ile uygulanabilirlik çalışmalarımızı keskinleştirdik. Nihai pafta üzerinde geç saatlere kadar istişarelerimiz oldu.

Bir akşam başlayan toplantıya geç kalmamak için İsmet Acar Caddesi'ne park edip hızlıca proje çalışmasına katılıp gece geç saatlere kadar Yalova'da otopark sorununa çözüm için alan aramış ve gece 12.00'ye doğru baya bir yorulmuş şekilde çalışmamızı bitirmiştik. Mimar arkadaşım Murat ATAKAN'ı eve bırakma güzelliği yapma teklifim tam da kabul olmuştu ki arabamı park ettiğim yerde bulamayıp çekilmiş olduğunu gördüm. Saat 02.00 sularında arabama ulaşabilmiş bu hatırama ve Yalova'da otopark problemi için proje üretmeye çalışırken aracımın çekilmesi trajikomik durumuna, halen proje ekibi ile çokça gülümseriz.

Engellisinden, yaşlısına, çocuklardan gençlere her kesim için mükemmel bir Yalova hayal eden proje ekibi, başkan adayının liderliğinde oluşturduğu kitapçığı Yalova'ya duyurdu. Her kesimden takdir toplayan, tam da budur dedirten ve kime detaylandırdıysak takdir ve heyecan uyandıran birçok proje öyle çok motive etmişti ki ekibi... Artık Yalova'da her nereye baksak paftadaki ve görsellerdeki projeler canlanıveriyordu gözümüzde. Fatih caddesinden dere ağzına kadar her araç sürüşümde sağ tarafımda görmeyi hayal ettiğimiz mekanları görür gibi oluyordum. Atapark Kent Meydanı, Mola Evleri, Kadın ve Çocuk Evleri, Kütüphane, Kültür Merkezi, Planetaryum, Nikah Sarayı, Düğün Salonu, Spor Kompleksi, Dernekler Merkezi ve Fuar Alanı, Neşe Diyarı...

Halen de öyle. Yalova'nın doğusundan batısına tasarladığımız, Yalova için fayda üretecek, uygulanabilir, estetik, modern, çevreci, sağlıklı, yaşamın içinde her proje sanki bir silüet halinde yapıştı kaldı Yalova sokaklarına. Keşke uygulama fırsatı olsaydı. Nasip. Milletin istediği olur.

Seçim bitti. Bir Yalova vatandaşı olarak nafile beklentim oydu ki; seçilen başkan kendi projeleri ile rakibin projelerini yeni bir havuza doldursun ve içinden Yalova için en hayırlılarından başlayarak uygulamaya başlasın.

Bu beklenti, tahminim üzere ütopik kaldı. Seçimin üzerinden neredeyse ilk 100 gün geçti. Gözle görülen icraat "SEVGİDİR YALOVA". Bu mudur YALOVA?  

Yazımı sonlandırmadan İstanbul seçimlerinin sonucu açıklandı. Yalova'da 2014'te tekrarlanan seçimlerde yaşanılanların İstanbul'da tekrarlanmasına çok da şaşırmadım. Demokrasi gerçeğidir. Kişi rızasıyla zulme giderse merhamet edilmez. Bazen de hayır görünende şer, şer görünende hayr vardır. Rabb'in kader noktasında takdirine zamanında boyun eğmek gerekir.

Allah bu aziz milleti korusun, kollasın, rızasına uygun çekip çevirsin.

 Vesselam.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı