Yukarı Çık

İçimizdeki İnsanlığı Öldüren Önyargılar

6 Haziran 2019 Perşembe 15:05:44
970 kez okundu.

 

 

Nefret suçları dünya çapında her geçen gün biraz daha artıyor. Arttıkça, maruz kaldığımız ya da tanık olduğumuz bu durumlar gün geçtikçe daha da normal geliyor, şaşırmıyoruz. Bu durumu engelleyemeye yönelik somut çalışmalar yapmadığımız gibikendi aramızda ayrışıyoruz, bazı kesimleri ötekileştiriyoruz suçluyoruz ve ne olursa olsun öz-eleştiri yapmadan her zaman kendimizi en haklı ve en doğru düşünen kişi olarak görüyoruz. Peki ya yanılıyorsanız? Ya içinde yaşadığınız toplumdaki şiddet davranışlarını farkında olmadan da olsa besleyen düşüncelere sahipseniz?

Nefret suçlarına sebep olan önyargılarımız..

Nefret suçu, bir kişiye ya da gruba yönelik ırk, dil, din, cinsiyet ve cinsel yönelim gibi konularda sahip olunan önyargıların sonucu işlenen suçlar olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada, önyargılarımız konusunda farkındalık kazanmamız ve önyargılarımızın kendi hayatımızın üzerindeki olumsuz etkileri konusunda daha bilinçli olmamız hayati önem taşımaya başlamıştır.

Çoğu zaman farkında olmasanız da önyargılarınız davranışlarınızın ve düşünce yapılarınız üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. İnsanlar birbirlerine yönelik önyargılı davrandıklarında, belli bir gruba dahil olan herkesi tamamen aynı olarak nitelendirir. Dolayısıyla, önyargılı olmak farklılıkları küçük görüp benzerlikleri abartmak olarak da yorumlanabilir. Böylece, her insanın sahip olduğu eşsiz özelliklerini ve bireyselliklerini görmezden gelmiş oluyoruz. 

Muhtemelen hayatınızda bir kere de olsa, başta hiç sevmediğiniz bir insanı zamanla tanıdıkça aslında sevdiğiniz bir insan olduğunu fark etmişsinizdir. Ya da sizinle aynı dini inanca sahip olmayan birine yönelik önyargılarınız varken, hayatınızın bir anında yolunuz böyle bir insanla kesişmiştir ve birçok ortak yönünüz olduğunu keşfetmişsinizdir. Belki giyim, konuşma veya yaşam tarzı yüzünden yargıladığınız bir insanla sohbet etme şansı bulduğunuzda görüşlerinden oldukça etkilenmişsinizdir. Hayatta bu tarz tesadüfler konusunda şanslıysanız, önyargılarınızı kırmak konusunda bir avantaj kazanmış olabilirsiniz. Ancak, böyle bir fırsat elinize geçmemişse hayatınız boyunca bu yargıların içinde kapana kısılmış şekilde kalabilir ya da daha kötüsü her gün karşımıza çıkan nefret suçlarının ortaya çıkmasına dolaylı olarak da olsa sebebiyet vermiş olabilirsiniz.

Önyargıları nasıl azaltabiliriz?

Önyargılar, belli bir gruba ya da bireye yönelik hissettiğimiz mantıklı bir temele dayanmayan ve genellikle olumsuz düşüncelerdir. Önyargıların, toplumdaki klişeleşmiş inançlar, yetiştirilme tarzı ve kişisel deneyimlerden çıkarılan yanlış sonuç ve genellemeler olarak şekillenmesiyle birlikte, uluslararası ticari ilişkilerin, edebiyat ve sinema gibi geniş kitleleri etkileyen alanların da önemli bir etkisi vardır.

Önyargıların azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması mümkün. İlk adım olarak yapılması gereken kişiler arası empatiyi arttırmaktır. Kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyup, aynı durumda olsanız nasıl tepki vereceğiniz hakkında ciddi bir şekilde düşünmek, bu insanları yargılamadan önce anlayış göstermenizin kapısını biraz daha aralayacaktır. Böylece, karşınızdaki insanı yargılamamakla kalmayıp, daha affedici, daha anlayışlı ve daha huzurlu olmanızmümkün olacaktır.

Çocuklarınızı yetiştirirken, kullandığınız kelimelere dikkat edin. İstemeden de olsa, okuduğunuz kitap, izlediğiniz dizi ya da film ve toplum içindeki hatalı bir davranışınız sonucu çocuğunuza önyargıları aşılıyor olabilirsiniz. Çocuklarınız bir ayna gibi sizden öğrendiklerini yansıtırlar ve nasıl bir insan olarak yetiştikleri geleceğin ne derece aydınlık olacağı konusunda size ipuçları verebilir.

 

Önyargı terimi toplumsal anlamda daha ciddi bir şekilde ele alınıp tüm insan grupları için adil ve eşit muamele gerektiren yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Önyargı karşıtı sosyal normlar kamu desteğiyle topluma aktarılmalı ve farkındalık kazandırılmalıdır. İnsanların kendi inançlarındaki tutarsızlıkların farkına varmaları sağlanmalıdır. Son olarak, birey olarak farklı sosyal gruplarla etkileşimde olmak kendi içinizdeki önyargıları kırabilmeniz için de önemli bir adım olacaktır.

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı