Yukarı Çık

EVLİLİKLERDEKİ YAYGIN SORUNLAR VE ÖNERİLER

14 Mayıs 2019 Salı 16:51:54
467 kez okundu.

 

 

Çoğu kültürde toplumun yapısını oluşturan temel öğelerden biri ailedir. Her geçen gün dünyanın her yerinde, insanlar evlenip, bir aile kurmak için adımlar atmaktadır. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanabilen evlilik çatışmaları her ailede sıklıkla rastlanabilen bir durumdur. Bu çatışmaların zaman içinde, bireylerde çeşitli olumsuz duyguların gelişmesinde tetikleyici özelliğe sahip olmasının yanı sıra evliliklerin de bitmesine neden olabilmektedir. Ancak sanıldığının aksine bu problemlerin çoğu zaman çeşitli çözümleri bulunmaktadır.

İlk olarak, evlilik problemlerine neden olan en büyük sorunların başında iletişim problemleri gelmektedir. Çiftler, kendilerini ifade edemedikleri zaman ya da farkında olmadan hatalı davranış şekilleri sergileyebilmektedirler. Örneğin, konuşma sırasında telefonla, televizyonla ya da başka şeylerle ilgilenmek, ses tonunu yükselterek konuşmak, ‘sen hep…’Yada‘sen hiç …’ gibi yargılayıcı bir üslupla iletişim kurmak gibi.. 

İletişim problemlerini çözebilmek için:

 • Herhangi bir teknolojik eşya ya da dikkat dağıtıcı bir unsur olmadan bireylerin birbirlerini tam anlamıyla dinliyor olması gerekmektedir.
 • Ses tonunu kontrol edemeyen bireyler, ses tonlarını kontrol etmek zorunda oldukları toplumsal alanlarda konuşmayı deneyebilirler. (Kütüphane, restoran...vb)
 • Konuşurken kullanılan beden dili çok önemlidir. Özellikle göz temasını kaybetmeden, söylenenleri gerçekten dinlediğini gösteren bir duruşla konuşulmalıdır.

Evlilik problemlerinin yaşanmasında önemli bir yere sahip olan diğer bir konu ise cinselliktir. Çiftlerin duygusal anlamda uyum içinde olmalarına rağmen evlilikteki cinsel problemler evlilikte bazı çatışmalara neden olabilmektedir.  Bu sorunların çözülmesi için atılması gereken ilk adım problemin üstünü örtmek yerine, problemin varlığını kabul etmektir. Çiftlerin önyargılarından arınıp birbirlerini dinleyip anlamaya çalışmaları, sorunların kaynağını anlayabilmeleri için önemlidir. Bunun yanı sıra monotonluk cinsel hayatın ve bununla birlikte evlilik hayatının kötüye gitmesine sebep olan önemli bir tetikleyicidir. Bu sebepten dolayı,  çiftlerin birbirlerine zaman ayırmaları, baş başa planlar yapmaları ve hayatlarını daha renkli bir hale getirmek için girişimci olmaları gereklidir.

Evlilikte sorunlara neden olan bir diğer faktör ise maddi problemlerdir. Genelde evliliğe hazırlık sürecinde başlayan bu süreç zamanla çiftler için önemli bir sorun haline gelebilmektedir. Bu problemlerin çözülebilmesi için yapılması gerekenler;

 • Finansal durumunuz ile ilgili dürüst olmak ve bu finansal duruma uygun bir şekilde yaşamak
 • Çiftlerin birbirlerinden herhangi bir gelirlerini ve ya borçlarını saklamamaları
 • Mevcut durumla ilgili suçlayıcı bir üslup kullanmamaları
 • Birikimlerinizin bulunduğu ortak bir hesap açmaları
 • Bireysel ihtiyaçlar için harcanabilecek aylık uygun bir miktar belirlemeleri gerekmektedir.

Karşılıklı güven duygusu, ilişkilerin sağlıklı olarak kurulmasının anahtar özelliklerinden biridir.  Bu yüzden çiftlerin birbirine güvenmesinin yanı sıra güven duygusunu oluşturmaları da aynı derecede önemlidir.  Bunu yapabilmek için de, tutarlı davranmak, yalan söylememek, tartışma sırasında bile adil olabilmek, olumsuz duyguları yansıtmamaya çalışmak ve karşı tarafa her konuda saygılı olmak gerekmektedir.

Son olarak çiftlerin birbirleriyle zaman zaman anlaşmazlıklar yaşamaları kaçınılmazdır. Ancak bu çatışmaların sağlıklı bir şekilde yapılması ve ileriki dönemler için bir problem teşkil etmemesi için çiftlerin dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar;

 • Çiftler kendilerine karşı dürüst olmalıdır. Tartışma sürecinde bireyler problem çözmeye yönelik mi yoksa problemi devam ettirmeye yönelik mi davrandığı ile ilgili iyi bir yargılama yapmalıdır.
 • Hatalı olunan konularda özür dilemekten kaçınmamalıdırlar.
 • Geçmişteki mutsuz anıları sürekli gündeme getirmek ve suçlayıcı olmak, ilişkinin geleceğinde de aynı durumların yaşanmasına neden olmaktadır.

İlişkilerde unutulmaması gereken en önemli konu; hiç kimse başkasının davranışlarını ve duygularını kontrol edemez. Eğer çiftler ilişkilerinin daha mutlu daha sağlıklı bir şekilde yaşanmasını istiyorlarsa değişime kendilerinden başlamaları gerekmektedirler.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı