Yukarı Çık

YALOVA’NIN BEŞ İLÇESİNDE SEÇİM SONUÇLARI

14 Nisan 2019 Pazar 14:45:59
918 kez okundu.

 

Bu hafta, Yalova’nın beş ilçesinde seçim sonuçlarının yorumunu yapacağımı söylemiştim.

Dört ilçemizin belediye başkanlarını çok yakından tanıyorum. Armutlu’yu da şimdi tanımış olduk.

Şüphesiz seçim öncesi propaganda döneminde sayısız algılar, inanılmaz hamleler ve kazanmak için farklı siyasi programlar izledik. Bunların hepsini burada değerlendirmem imkânsız.

Elbette 30 yıldır yerel gazetelerde yazı yazan ve Yalova’nın nabzını tutan biri olarak süreçleri dikkatlice izledim. Birçok notlar aldım. Bu kez edindiğim izlenimleri kamuoyuyla paylaşmadım. İzlenimlerimi ismini veremeyeceğim çok özel kişilerle paylaştım. Onlar da isabetli kararlar verdiğime şahit oldular.

Armutlu hariç diğerlerinde tahminin doğru çıktı.

Altınova’da Dr. Metin Oral, ziyadesiyle hak ettiği başkanlık koltuğuna yeniden oturdu.

Yalova’da olmayan kültür ve turizm hizmetlerini, Metin Oral, Altınova ilçesi için kendine özel bir görev addetti. Yerel hizmetler görevi yanında kültür ve eğitim hizmetleri alanında da başarılı çalışmalar yaptı.

Metin Oral, kâğıt üzerinde Yalova’ya bağlı Altınova’yı gönül olarak da şehre taşımış usta bir siyasetçidir. Her ne kadar seçim öncesi bazı kırılmalar olsa da mütevazı kişiliği, kasabanın dinamiklerini çok iyi tanıma özelliği yarışı önde bitirmesini sağladı.

Sonuçta Metin Oral da Altınova da kazandı.

Dikkatler en çok Çiftlikköy ilçemize çevrilmişti. Usta siyasetçi Metin Dağ’ın kazanacağına birçok siyaset yorumcusu kesin gözle bakıyordu. Lakin Ali Murat Silpagar, CHP ve İYİ Parti’nin ayrı adaylarla karşısına çıkmasını çok iyi değerlendirdi.

Metin Dağ, şahsi kanaatime göre yanlış yaptı. Yerini gençlere bırakacaktı.

Kendindeki gençlerle nedim Güler’i ortak bir paydada buluşturacaktı.

Çok sevilen bir kişilik olmasına rağmen siyasetin algılarını yenemeyen Metin Dağ, Çiftlikköy için elbette önemli bir siyasetçidir.

Bazen koltuğu kazanmak için kendine ait olan koltuktan feragat etmesini bileceksin. Veliahttın olacak.

Ali Murat Silpagar, ikinci dönemini yaşadığı başkanlık koltuğunda ilçeye hizmetler getirirken çevresindeki Çifklikköy’lü hemşerilerinin de sesine kulak vermeli. Her zaman şans, bu kadar yaver gitmez.

Çok yatırım yapmak yetmez. Halkın gönlüne girmeyi de başarmak lazım. Çevreden çıkan seslere kulak vermeli, ekip arkadaşlarını iyi seçmeli, kendisine duyulan güveni daha üst seviyelere taşımalıdır.

Termal’de algılar İYİ Parti’yi destekledi. Lakin arada kendini unutturan bir İsmail Atik vardı. Siyaset oyununu iyi kuran ve tecrübesine tecrübe katan İsmail Atik, kendi isteğiyle bıraktığı koltuğa vefasızlık yapmadı. Sinan Acar’ın hedefe ulaşmasında atılacak her türlü adımı attı. İsmail Atik, birçoğunun yaptığı gibi “Ben yoksam kim olursa olsun” demedi. Siyasetteki bu olumlu duruşuyla İsmail Atik’i tebrik etmek gerekir. Sinan Acar, genç, yetenekli, enerjik ve heyecanlı yapısıyla büyüklerinin tecrübelerinden yararlanarak yoluna devam ederse uzun yıllar Termal’e hizmet eder. Güç zehirlenmesine kapılır, nasihatlerden uzaklaşırsa siyasetin kabul etmediği bir noktaya kendini taşımış olur. Olumsuzluğuna ihtimal vermiyorum ama uyarmadan da edemedim.

Termal’den dördüncü dönem aday olmayan İsmail Atik ise Yalova siyaseti için beklentiler taşımaya devam ediyor. Siyasetin dışında kalma şansı yok. Önümüzdeki günlerde Yalova’da siyaset arenasında yerini alacağından kimse şüphe etmesin. Böyle bir yeteneği ve bu sahada Yalova’da tabanı mevcuttur.

Çınarcık ilçemize gelince…

Birçok kişinin tahmin etmediği bir seçim oldu.

Çınarcık’ta AK Parti’nin adayı Numan Soyer kazandı.

AK Parti, Çınarcık için çıkarabileceği en iyi adayını çıkardı. Numan Soyer, beyefendi kişiliğiyle siyaset öncesi de Çınarcık’ta sevilen ve takdir edilen biridir. Sonuçta Çınarcık, güzel bir siyasetçi kazandı. Kendisinin bu olumlu kişiliğine Yalova Milletvekili ve Ak Parti Gençlik Kolları Genel Merkez Başkanı Ahmet Büyükgümüş de katkı sununca başarı kaçınılmaz oldu.

Avni Kurt, seçimi kaybedeceğine dair en ufak bir endişe taşımıyordu. Kendinden çok emindi. Bu aşırı güven, az bir farkla seçimi kaybetmesine neden oldu.

Bu sonuca İstanbul’dan gelip oy kullanması gereken seçmenlerin gelmemesi de etkili oldu.

Kimisi nasılsa Avni Kurt banko kazanacak diye gelmedi. Bazıları da olumsuz hava şartları nedeniyle deniz taşımacılığındaki aksaklıklara takıldı.

Saydığımız bu şartların bir araya gelmesiyle Çınarcık yeni bir siyasetçisini yani Numan Soyer’i kazandı.

Armutlu ilçemize gelince…

Yanıldığım tek ilçe burası oldu. Mehmet Birkan’ın seçimi alacağına dair inancım tamdı. Seçimden önce kendisiyle görüşmüştüm. Edindiğim izlenime göre seçimi rakiplerinin güçlü olmasından kaybetmedi. Yalova’daki gibi ilçe AK Parti teşkilatının ikileme düşmesinden kaybetti.

Armutlu’da Mehmet Birkan’ın dördüncü dönemini hazmedemeyen ekip arkadaşlarının ikilemlerinin sonucu koltuğu MHP adayına devretti.

Lakin bir neden daha var ki onu da söylemem gerekiyor.

MHP adayı Mustafa Tokat’ın ilçede çok sevilen bir isim olduğu, aldığım duyumlardandır.

İki neden bir araya gelince seçim sonucu da sürpriz gibi bir finalle sonuçlanmış oldu.

Beş ilçemizde seçimleri kazanan adaylarımıza başarılar dileriz.

Yaşadıkları ilçelere hepsinin hizmetleri dokunacak.

Bazen eleştiri alacaklar.

Bazen de tebrik edilecekler.

Onlara söyleyebileceğim en önemli cümlem şu:

“Bazı insanlar tarafından demirden bir çembere alınarak halktan uzaklaşmayınız. Yanınızdakiler zaten sizin yanınızdadır.

Asıl, hitap ettiğiniz çevrenin insanları ne konuşuyorsa o seslere kulak vermeye gayret ediniz.”

Gönüllere hitap etmeyen siyaset, sandıktan iyi sonuçlar çıkarmıyor.

Protokol işlerine ve bürokratik yoğunluğa yorgun düşmeden sokağa inen, halkın içine giren, esnafa uğrayan beş yıl sonra ipi bir kez daha göğüsleme şansına sahiptir.

Siyaset şansı yanınızda olsun.

 

 

 

 

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı