Yukarı Çık

ÜÇ GÜN

28 Mart 2019 Perşembe 15:26:11
2450 kez okundu.

 

 

Bir hengameden daha, inşallah hafta sonu kurtuluyoruz. Seçim var. Mahallemize muhtar, ilimize meclis üyeleri, Yalova'ya şehremini seçeceğiz. Seçim kampanyalarında sona yaklaşan adaylar ve partiler birkaç gün içerisinde kampanyalarını sonlandırıp sözü seçmene bırakacaklar. Teknik bakış köşesinden bu konuyu işleyeceğimi zannetmeyin. Başlıktaki üç gün seçime kalan süre değil.

Üç gün. Evet, sadece üç gün. Beklenen akıbete üç gün var. Bugün ilk gün diye beklerken yazının yayınlanması için geçecek süre sonrasında yazımı ikinci günde okuyacaksınız. Aynı böyle değil mi hayat da. Çocukluk ve gençlik ilk gün gibi hızlı geçmiyor mu? Hafta sonunu iple çeken çalışanlar ilk günün keyfine varamadan bittiğine her hafta şahit olmuyor mu? Yetişkinlik ne kadar sürüyor peki? Ömür takriben en çok 80 yıl desek 50'li yıllar ikinci günün sonu. Ömrün son demleri, yani üçüncü gününü ilk iki günkü kadar rahat geçirebilen kaç insan var? Topu topu 3 gün ömür. Bir günün 24 saati gibi 24 yılda biten bir gün.

Biz böldük günü saatlere. 24 saate bir gün dedik. Hadi 24 yıla bölelim, kim üç günlük ömrünün kaçıncı gününde kendi hesaplasın.

Aynı yorgun bir gecede yatağa yatmış da sabah uyanmışken zamanın ne de çabuk geçtiğini düşünür gibi ömür akıp geçiyor. Rüya gibi yaşadıklarımız. Bir kısmı kalıyor akılda, birçoğu silinip gidiyor.

Gündem, yani rüyanın aktif kısmında önümüze konulan her ne ise çok da kıymet vermemek gerekli. Seçime de üç gün var. Halk yaşadığı ili beş yıl boyunca yönetecek kişileri seçecek. Onlar da bu vebali omuzlayıp hizmete çalışacaklar. Sonra yeniden talepler alınacak bir beş yıl daha...

Bugün yazılan bir kural değil ki bu. Birçok belediye başkanı, meclis üyeleri ve muhtarlar seçilmiş ülkede. Her beş yılda bir hafızası var. Üstelik sorsanız ilde yaşayan nüfusun çoğuna bir önceki başkandan berisini hatırlayan sayı oranı o kadar azdır ki... Hele 2 ya da 3 dönem önceki kimdi deseniz bilen sayılıdır. İsimleri hatırlayanlar bir yorum yap desek ya iyiydi, ya da kötüydü derler. Yani halk nazarında arası yoktur. Ya iyisinizdir, ya kötüsünüzdür. Burada başkan ve diğer seçilmişler için iyiliği ya da kötülüğü belirleyen şey bıraktığı eserlerdir. Vatandaşa fayda üreten bir eser bırakmış ise toplumda bir hoş seda oluşturur. İşte esasen ikinci günün kârı oluşmuşsa bu hoş sedadır. Eminim sonsuz hayata kalacak şey seçilenin ikinci gününde "iyi adamdı" söylemini üretecek kul sayısıdır. İşte bu pencereden bakınca eğer isminin bile hafızalarda 5-10 yıldan uzun kalmayacağı bir konum için kimsenin dimağına "kötü adamdı" cümlesi bırakmamak gerek. Eğer böyle negatif bir cümle ile anılacak ise Rabb kimseye nasip etmesin hiçbir seçilmişliği, vebali.

Güzel bir ailem, iki çocuğum ve sevdiğim bir ilim var. Elhamdülillah ömrün neredeyse ikinci gününü bitirmek üzereyim.

Ömür üç gün. Perşembe yazdım yazıları. Gazete yayınlar ikinci günde. Cuma mübarek gün. Cumartesi seçim yasakları başlar. Pazar günü ise geriye hoş seda bırakacak yöneticiler bırakması ümidi, duası, niyazıyla...

Vesselam.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı