Yukarı Çık

TAŞI GEDİĞİNE OTURTALIM

22 Ocak 2019 Salı 16:22:39
1542 kez okundu.

 

 

Araaşı, arabaşı, arapaşı diye bir çorbayı iç anadolu kültüründe çok iyi bilirler. Konya-Yozgat-Karman civarlarının kış soğuklarında vazgeçilmez bu çorbası kendine özgü hamuru ile içilir. Akşam yemeğinden sonra gece yarısına yakın bir vaktin yemeği olduğundan "ara aşı" olarak değerlendirildiğinden ve Türkçe'de iki sesli harf yan yana kullanılmadığından araya giren harflerle ilk satırdaki gibi anılıyor.

Hamuru özel, çorbası hafif acılı, tereyağlı, tavşan ya da horoz etinden yapılan bu çorbaya iç anadolu insanı adeta müştaktır. Cemiyet yemeği olarak da pişirilen bu çorba, kaşıklanmadan önce hamurdan bir parça kesilir, sonra çorba içine bu hamur parçası düşürülmeden, çorbadan da alınarak ağza götürülür, hamur çiğnenmeden yutulur.

Konya’dan Yalova’ya Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği, kısa adıyla Konyalova Derneği de bu kültürü Konyalı Akdağlar Etliekmek Salonu’nda Fikret AKDAĞ sponsorluğunda yaşattı. Dernek hemen hemen her yıl bu mevsimde gerçekleştirdiği bu organizasyonda üyeleri yanında ili yöneten idari amirlerini de cemiyetine davet etmişti.

Organizasyona Valimiz Muammer EROL, İl Sağlık Müdürümüz, İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız, İl Genel Sekreterimiz ve önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit GÜRTUNA katıldı.

Gecede lezzetlerin tadımı, sunumu değil göze çarpan devlet tecrübesi ve temsilindeki güzelliklerdi. Valimiz üç yıl görev yaptığı Konya ilinden gelen Kayseri kökenli bir devlet adamıydı. Tam da devlet adamı. Sıcaklığı ile insanı kendine hayran bırakıyor. Mütevazı hali, kibirsiz tavırları, samimi söylemleri, korumalardan uzak halkla iç içe duruşu, cemiyete katılan herkesi mest etti. Gevşek değil anlayacağınız. Yıllar sonra Yalova'ya VALİ geldi, şükür.

Valimizin hemen yanında ilimize hemen hemen Valimiz kadar yenice gelen İl Sağlık Müdürü ise İstanbul'da il sağlık müdür yardımcılığı tecrübesi ile gelmiş. Dolu biri olduğu net. Kısa sürede hakim olmuş ile. Eski bir sağlık memuru olarak konusuna hakim olduğunu direk hissedebildim. Gevşek değil anlayacağınız. Yıllar sonra Yalova'ya İl Sağlık Müdürü geldi, şükür.

Onun yanında İl Emniyet Müdürümüz. İstanbul tecrübesi yaşadığı görülen diğer il amiri. Sadece tecrübesini değil, kibarlığını da getirmiş İstanbul'un. Derneğe çalışmış da gelmiş belli. Ayrıca kelimeleri özenle seçip, dinleyenlerine yerinde mesajlar vermekte de mahir. İşinin başında, ekibini gözeten, iline hakim bir amir. Gevşek değil anlayacağınız. Yalova'da İl Emniyet Müdürü sağlam, şükür.

İl Jandarma Komutanı da büyükşehir deneyimli. İzmir'den geldi ve insancıl sıcaklığa o da sahip. Halkın içinde ve kibirden eser yok. Gülmesi gerektiği kadar gülümseme, ciddi olması gerektiği kadar ciddi. Gevşek değil anlayacağınız. Yalova'da Jandarma Komutanlığı da sağlam, şükür.

Gecede birçok sağlam bürokrat vardı. Hepsi göz dolduran, hepsi sağlam. Gece yarısına kadar ili konuştuk. Sorunlara çare aradık. Lakin gelip gidip şehrin geleceği, sağlam bir şehremini ile şekilleneceği gerçeğine dayandı çıkarımlarımız.

Yalova'lı bu kadar tecrübeli, bu kadar halkın içinde, bu kadar aksiyoner, bu kadar güven veren bir dönemi yakalamışken;

Gecesini gündüzüne katıp çalışan, cenazede halkın içinde, hüznünde yanında, sevincinde etrafında olan ve olmaya devam edeceği hissini veren bir Valisi olmuşken. Bu Vali'nin sevk ve idaresinde bu kadar büyükşehir tecrübesi olan birim müdürleri amirleri, komutanları varken ne olur şehri gevşek bir Ağustos böceğine (!) emanet edip bir çuval inciri mahvetmeyelim.

Dürüst, çalışkan, sözünü tutacak, devlet adamı, çalmayacak ve çaldırmayacak bir karınca seçelim de Yalova artık kaybetmesin.

Bu şehrin kalesinin en önemli taşı gediğine oturtulmayı bekliyor. Herkes bir ucundan tutsun da şu taşı gediğine oturtalım

Vesselam.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı