Yukarı Çık

SOSYAL MEDYA TURNUSOLU

10 Aralık 2018 Pazartesi 15:31:44
2044 kez okundu.

 

Farklı birçok amaçla sosyal medyada vakit geçiriyoruz. Bu gerçek, bu asrın inkar edilemez bir gerekliliği. Dijital ortamda yoksanız, çağdaşlık iddianız olamaz. Varlığınızı ancak bayramdan bayrama gördüğünüz akrabalarınız fark edebilir. Hayat varsa bilmek ve bilinmek isteği ile vücut gösterir. Birçok dijital medya imkanı akıllı telefon ve internet ile insanoğluna hizmet ediyor.

Facebook, twitter, instagram ve diğer birçok sosyal medya uygulaması kişiler ve olaylar hakkında bilgi edinmemizi kolaylaştırırken kendimizi bile bize tanıtan bir hal almaya başladı. Alışveriş alışkanlıklarımızı bizden iyi bilen facebook, o aralar ihtiyacımız olan her ne ise, birçok farklı halleri ile gözümüzün önüne getirip, teklifler sunuyor. Twitter'de ilgi duyduğumuz kişilerin söylemlerini en önce görerek aynı fikirlerin sivrilmesini sağlayabiliyor. Mısır'da olan, Fransa'da oluyor olan toplumsal hareketlerin altındaki imza buna ispattır. İnstagram ile modaya yön verildiği artık herkesin malumu. Sosyal medya analistleri, ülkelerin istihbarat örgütleri bu mecralardan edinilen verilerle yol alıyorlar.

Adeta bir turnusol kağıdı gibi, kişilerin gerçek fikirleri, gerçek hisleri, eğilimleri artık hemen hemen gizlenemez bir halde yansıyor sosyal medyaya.

Yerel seçimlerin öncesinde, Yalova'da da bir turnusol kağıdı gibi, sosyal medya, gerçek kimlikleri ifşa ediyor. Bunu iyi okuyabilen, iyi kullanabilen toplumun desteğini nasıl kazanabileceğini de iyi bilen taraf olacaktır. Bir örnek ile açıklayayım.

İki iddia sahibi partinin belediye başkan aday adayı arasında anket yapan yerel bir facebook profili, hitap ettiği kesim ve kişilere "Yalova'nın belediye başkanı kim olsun?" diye sordu. Anketi gören acemi sosyal medya kullanıcılarının, kendilerince ufak bir güvenlik testi sonucunda kimliklerinin gizli kalacağını düşünmeleri sonrasında, oylamaya katılması kişilerin gerçek yüzlerinin ve taraflarını da açık etti.

Anketi cep telefonundan gören bu kullanıcılar, öncelikle verecekleri oyun diğer kullanıcılar tarafından görülüp görülemeyeceğini araştırmak istediler. Oy vermeden önce anketin oy kullanan profil sahiplerini görmeye çalıştılar. Kullanılan oy sayısına tıklayıp, görülüp görülemeyeceğini "kendilerince" araştırdılar. Kimin nereye oy verdiğini göremeyince, anketin güvenilirliği olduğunu varsayıp, içlerindeki asıl sandık başı seçmenini harekete geçirip, bastılar oylarını. Fakat facebook bu konuda içi dışı bir olmayanlardan daha adil davranmaktaydı. Oy kullanımı sonrasında seçmenlerin kime oy verdiğini, oylamaya katılanların sayısının olduğu yere tıklayanlara gösteriyordu. Üstelik görmek isteyenlerin arkadaşları öncelikle gösteriliyordu. Oy kullandıktan sonra, çok da devamı ile ilgilenmeyen muhterisler ise asıl ruh hallerinin ifşasının gizli kaldığını düşünerek, hırsız tavrı ile anket mecrasını hızlıca terk ediveriyordu.

Gerçek dava ehli de, karakter sahibi ya da içi dışı bir olanlar da bu oylamaya katılıp direk tarafını belli ediyor, bu duruşunu normal hayatında da gösterdiğinden, verdiği oy takdir görüyor ve hiçbir cenahtan bakılıp abes karşılanmıyordu.

Bu somut örnekte verdikleri oy ile bulundukları parti farklı olanların karakterlerindeki hezeyanların doktor kontrolünde tedavisi gerekir esasen. Zira bir partide görev alıp, yönetimlerinde bulunup, üyelikten ayrılmadan o partinin karşısındaki partiye oy vermek, en basit tanımıyla partisine ihanettir. Ne yazık ki son dönemlerde kitle partilerinde şahsi menfaatlerini tatmin ettiği ölçüde partili gibi görünen birçok muhteris hain mevcut. Bunların temizlenmesi de zor görünüyor.

-Teşbihte hata olmasın-, peygamberimiz zamanında münafıklar biliniyor fakat ilan edilmiyordu. Tedbir alınıp ona göre davranılıyordu. İşte kitle partilerinin yönetimleri de sosyal medyayı turnusol kağıdı gibi kullanıp kendilerini gizlemeye çalışan muhteris menfaatperestleri iyice tespit etmeli, onların dava adamı söylemlerine kulak asmamalı ve yapılanırken görev vermekten imtina edilmelidir.

Vesselam.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı