Yukarı Çık

SANA GÖRE KİM OLMALI?

13 Kasım 2018 Salı 13:50:26
2137 kez okundu.

 

 

 

Çalıştığım bir yerde üniversite sınavına hazırlanan iki lise öğrencisine aniden sordum. Yalova Belediye Başkanı kim olsun? Şaşıran gençlerin ikisi de "Bilmem" diye cevap verdi. Yaşları itibariyle biri yaklaşan seçimlerde ilk oyunu kullanacak diğeri ise yaşı tutmadığından bir sonraki seçimlerde ancak oy kullanabileceğini belirtti.

Peki. Siz de bir anda öyle bir yetki olsa idi, kimi bu ile Belediye Başkanı yapardınız? diye sorunca ikisi de birbirine bakıp, daha önce böyle bir şeyi hiç düşünmediklerini belirttiler. Bir isim vermeye zorladım. Biri, o anda bir aday bulmuş gibi gözleri parlayarak cevap verdi:

-Bizim okulun müdürü olsun isterdim.

Niye diye sordum.

-Çok disiplinli biri. Diyebildiler. Başka hiçbir özellik sayamadılar. Yeni sorularımı arka arkaya ekledim.

Peki, başkan adayının yetenekli, dürüst, çalışkan, şehri bilen, insanları tanıyan, üniversite mezunu, kolay ulaşılabilen gibi özellikleri olmalı mı? Diye sorunca onayladılar. Peki, başkan bisiklete binebilmeli mi? dedim yine onayladılar, sosyal medyayı etkin kullanmalı mı dedim yine onayladılar. Gençlerin hoşuna giden özellikleri sordukça onay aldım. Peki, müdürünüz bu özelliklere sahip mi? deyince müdürün adaylığı gençlerin gözünde düştü.

Gençlerin geleceği için bu kadar önemli bir seçim yaklaşıyorken, bu kadar ilgisiz olmalarına hayıflandım. Sonra bu soruyu farklı, müşahhas halde, köşeyi okuyanlara sorayım diye düşündüm.

Malum yerel seçimler yaklaşıyor. Aday adaylıkları havada uçuşmaya başladı.

Bir mikrofon uzatılsa size, ya da telefonunuz çalıp karşıdaki yetki sahibi sorsa;

-Belediye Başkanı kim olsun?

Cevabınız ne olurdu diye sorsam. O yetki sahibi, ilk aklınıza gelen isim aday olacak ve seçilip sizi yönetecek dese kimi söylerdiniz ve bu ismi söylemenizde etken ne olurdu?

Telaffuz edeceğiniz ilk ismi eğer beyniniz söylemiş ise, bu isim büyük ihtimalle ilişki hafızanızda daha önce size faydası dokunmuş bir tanıdığınızın ismidir. Kolay ulaşabildiğiniz, sizi bilen, ihtiyacınız olduğunda, rahatlıkla sizin ihtiyaçlarınıza karşılık verecek, şahsi sıkıntılarınıza çıkış kapısı sunabilecek, size minneti en çok olacak isimdir. Beyin menfaat yönetir. Önermeleri geçmiş yaşanmışlıklar ve gelecek planları üzerine üretir. Beyin toplumsal değil bireysel çalışır. Siyaset çoğunlukla beyne ve algıya hitap eder. Algıya yön verir ve lüzumunda ismini söylesin diye beyne hafıza kırıntıları bırakır. İnsan halihazırdaki lezzetleri ilerideki büyük lezzetlere tercih ettiğinden hep çabuk ulaşabileceği ufak menfaatlere göre plan yapar.

Telaffuz edeceğiniz ilk ismi eğer kalbiniz söylemiş ise, büyük ihtimalle o gerçekten en dürüst, en adil, en ideal insandır. Çünkü kalp yaşa göre birçok terazi edinir hayatta. En temiz duyguları en cani insanda bile bulursunuz. Lüzumunda en kötü kalpte bile insanlık bulabilirsiniz. Kalp konuştuğunda verdiği isim menfaatten uzak, toplum yararına ve adaletle hükmedebilecek isimleri arar bulur. Bulduğu isim istişareye ihtiyacı olduğunda kapısını çaldığı, yanında iken hareketlerine dikkat ettiği, en değerli varlıklarını emanet edebileceği has insanlardır.

Yalnız beynin akla getirdiği isim de, tek başına kalbin fısıldadığı isim de bu topluma lider ya da başkan olamaz. Olmamalı.

Zira insan kalbi ile aklını ortak kullandığı ölçüde insan olur.

Akıl menfaat dedikçe kalp toplum menfaati demeli,

Akıl ben tanıyorum dedikçe, kalp toplum tanımalı demeli,

Akıl benim işimi gördü dedikçe, kalp halkın işini görmeli demeli,

Kalp mülayim dedikçe, akıl gerektiğinde kartal olmalı demeli,

Kalp alçakgönüllü dedikçe, akıl pısırık olmayacak demeli,

Kalp doğru dürüst dedikçe, akıl her doğru her yerde söylenmez demeli,

Akıl ile kalp el ele vermeli. Bir yetkili sizi arar da seni yönetecek başkanın bana ismini ver der ise ne olur ilk akla gelen ismi söylemeyin. Akla da sorun kalbe de. Orta noktada buluşurlar ise o ismi rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

Esasen bu ülkede seçim için toplumun önüne konulan sandıklar, yazının başında bahsettiğim YETKİLİ KİŞİLERDİR. Onlara kimi söylerseniz o sizi yönetir. Daha önce birçok kere olduğu gibi, sizler belirlersiniz nasıl yönetileceğinizi. Aklınız, kalbiniz ya da ikisi birlikte.

 “Sana gelen her iyilik Allah’tandır. Başına gelen her fenalık ise senin kendi nefsindendir.”(Nisa, 4/79).

Vesselam.

 

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı