Yukarı Çık

ATIK HALI GERİ DÖNÜŞÜMÜ

5 Kasım 2018 Pazartesi 16:52:52
1139 kez okundu.

 

Geçen hafta gazetemiz muhabirlerinden Zeynep Hanım'ın manşet haberine konu olan, bizim de yaklaşık bir yıldır, Umut Mühendislik Çevre Mühendisimiz Fatma IŞIK ERDOĞAN'ın danışmanlığında gözbebeğimiz tadında hizmet ürettiğimiz müşterimiz, HAGELSON bu haftaki teknik bakış köşemin konuğu olmayı hak ediyor.

Zeynep Hanım'ın yaptığı haber sonrasında İHA ve TRT muhabirleri de firma ile görüşüp, çekimler yapıp bu gurur tablosunu ülke gündemine taşıdılar. TRT cumartesi öğlen canlı yayın yapmak üzere tüm hazırlıklarını tamam etmişti ki, Cumhurbaşkanımızın canlı konuşması sebebiyle yayın akışı değiştiğinden iptal oldu. Cumartesi akşam TRT Ana Haber'de yayınlandı. Takvim, Milliyet ve daha birçok basın unsuru haberi takipçilerine geçti. Bu kadar önemli ve özel olan neydi? Canlı yayın bile yapılmak istemesi nedendi, akla yaklaştırmak ve gururu paylaşmak için burada da yazmak gerekir.

Yalova Üniversitesi 2009 yılında kuruldu malum. Birçok sebeple kurulumunu, fiziki alt yapısını tamamlayamadı. Hala eksikliklerle boğuşuyor. Bu seneki akademik yıl açılışında da milletvekillerinin bu gecikmeler konusuydu. Üniversitenin Mühendislik Fakültesi beş mühendislik alanında açılmıştı. Bunlardan en yüksek puanla öğrenci alan bölümlerinden biri Polimer Mühendisliği idi. Hala tam anlaşılamadığından ya da Yalova Üniversitesi'nin eksiklik ve bahtsızlıklarından olsa gerek bölüm kapanmak üzere. HAGELSON konusu ise tüm bu olumsuz hallerin üzerini kapatıyor. Zira bu bölümler sadece HAGELSON oluşturacak iki beyini, Soner ALAYURT ve Gülşah KARAYAVRU'yu meyve verecek bile olsa kurulması için yeterli bir sebepti. Nasıl mı? Şöyle ki;

Dünyanın en eski halıları Türkler tarafından dokunmuştur. Bizler halıyı hep yün biliriz. Oysa ki günümüz teknolojisinde yeni tür halıların -ne yazık ki- hemen hemen hepsi plastik türevlerinden imal ediliyor. Halılar için kullanılan plastiklerin hammaddeleri ise tamamen ithal. Üstelik çoğu ABD gibi ülkelerin tekelinde. Halı konusunda üretimde çok yüksek seviye ve kültüre sahip ülkemizde ise kullanılan ve ömrünü tamamlayan tüm halılar, evsel atıklarla birlikte düzenli depolama alanlarında yer kaplıyor. Organik içeriği olmaması ve plastik içeriği sebebiyle düzenli depolama alanlarında yok olma süresi çok uzun. Yaklaşık 1000 yıl süren bu doğa düşmanı malzemeler ülkenin ekonomisini de baltalıyor, doğayı da mahvediyor.

Soner ve Gülşah bu sorunu teknik bir bakış ile ele almışlar. Tam iki yıl araştırma yapmış, nasıl ekonomiye kazandırırız diye proje üretmişler. Yaptıkları proje o kadar çok birincilik ve hibe desteği almış ki hiç sermaye katmadan tesisi kurmuşlar. Tesisteki en kritik makine tamamen kendi tasarımları. Ürettikleri ve atık halıdan çıkardıkları ürüne büyük otomotiv markalarından tutun da plastik üretim yapan bilinirliği çok yüksek birçok firma talip ve alım garantisi veriyor.

Umut Mühendislik olarak danışmanlığımızda Çevre Lisansı alıp faaliyetlerini ülkenin ilk LİSANSLI HALI GERİ DÖNÜŞÜM tesisi sıfatı ile gerçekleştirmeye başladılar. Ülkede yılda 400 bin ton atık halı oluşuyor. Atık halı sahipleri bertaraf için ellerinde bulunan halıları kendileri tesise getirip teslim ediyorlar. Halılar düzenli depoları doldurmuyor. Çöp kamyonları halılar yüzünden tıkanmıyor, belediyeler evsel atıklarla birlikte almak zorunda kalmıyor. İki zeki genç problemi gördüler, çözümlerini ürettiler ve çözümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na onaylattılar.

Müjdeyi de biz verdik, veriyoruz. SIFIR ATIK bu ülkenin önemli bir hedef projesi ise, enerji tasarrufu bu ülkenin en önemli konularından biri ise, SIFIR ATIK'a en büyük destek Yalova'dan geldi demektir. Evsel atıktan KOMPOST üreten TUMUBLER cihazı UMUT MÜHENDİSLİK'ten, ATIK HALI GERİ DÖNÜŞÜMÜ, HAGELSON'dan ülkeye armağan olsun. Buradan söylüyoruz.

En iyi SIFIR ATIK uygulama örnekleri olarak, YALOVA'mıza ödül bekliyoruz.

Vesselam.      

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı