Yukarı Çık
 
KÜLTÜR EVİ AÇILDI
14 Eylül 2018 Cuma 11:48:54
450 kez okundu.

 

 

Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz:

'YALOVA BİR KÜLTÜR ŞEHRİ'

 

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Kültür Evi, düzenlenen bir törenle tanıtıldı. Kültür Evi’nin bahçesinde ise Enstitü Müdürlüğü'nde ilk olarak kullanılan tarımsal araç gereçler sergilendi.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, enstitü içerisinde 1940’lı yıllarda faaliyet gösteren binayı ‘Kültür Evi’ olarak restore ettiklerini belirterek basın mensuplarına tanıttı.

'Aslına uygun restore edildi'..

Kültür Evi ile ilgili bilgilendirmede bulunan Boz, binanın aslına uygun olarak restore edildiğini belirtti. Boz, yaptığı konuşmada, şu sözlere yer verdi: "1929 yılında Atatürk’ün bir çınar ağacını denizde seyir halindeyken görüp Yalova’ya çıkmasıyla başlayan bir serüven bu. Köşkün hikâyesini herkes biliyor. Hem burada hem Termal kısmında Millet Arazisi olarak kendi bütçesiyle iki arazi alıyor. Atatürk Yalova’ya ömrü hayatında 29 kez geliyor. Ölünce de bu arazinin millete verilmesi için çalışma yapılıyor. 1940’lı yıllarda Zirai Donatım Kurumu burada kuruldu. Şimdi görülen bu bina, o zamanki resimleri de elimizde mevcut, aslına uygun şekilde restore etmeye çalıştık. Atatürk hayattayken bu bina var mıydı bilemiyoruz."

'Yalova kültür şehri'..

"Buradaki ilk tarımsal faaliyetin başladığı 1940’lı yılların binası bu. Biz de bu binaya ‘Kültür Evi’ adını verdik" diyen Boz, "Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Yaptığımız proje de destek gördü ve ödenek çıktı. 2018 başında başladığımız çalışmayı tamamladık. İçinde bir salon var. Burada bilgilendirme sunumları yapacağız. Dinlenme salonu var. Yapılan faaliyetin sürdürülebilir olması açısından işçilerin de kullanabileceği bir dinlenme yeri olarak düşündük. Bir bölümüyle de tarımsal AR-GE’ye tarihi olarak bir perspektif çizmek istedik. O dönemde tarımsal AR-GE nasıl yapılıyordu bunu sergilemek istedik. Yalova bir kültür şehri. Yalova’da dünyanın en zengin Geofit Aaştırma Merkezi var. Yalova’yı ziyaret edenler; Yürüyen Köşk’ü görüyor. Ardından burayı ziyaret ediyorlar. İnşallah misafirhanemizi de oluşturduktan sonra, misafirlerimizi burada konaklatma konusunda iyi bir şey yapmış olacağız" ifadelerine yer verdi.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı