Yukarı Çık
 
‘Depremi unutmayalım BİLİNÇLENELİM!’
14 Eylül 2018 Cuma 11:47:02
427 kez okundu.

Karaçam, herkesi mahalle afet gönüllüsü olmaya çağırdı

 

 

  • Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, son zamanlarda dünyada yaşanan depremlere karşı halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

..”Bu bölgede deprem olacak. 20 milyon insan etkilenecek. Türkiye’deki yardım ekipleri İstanbul’a bile yetmeyecek. Yalova’ya belki de hiç arama kurtarmacı gelmeyecek. Yalova’da bizler kendi yağımızla kavrulmak zorundayız”

 

..”Gelin bugün kendinize bir iyilik yapın, depremde daha bilinçli daha çok bilgili olmak için bir adım ileri atlayın. Mahalle afet gönüllüsü olun, doğru bir yol alın.”

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Mahalle Afet Gönülleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, deprem konusunda halkın yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını ifade ederek, deprem ile ilgili bilinçlendirme faaliyetlerinden söz etti. Karaçam, “Dünya son aylarda beşik gibi sallanıyor. Halk deprem konusunda eğitilmelidir. Deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında nelerin yapılacağı konusunda bilgilendirilmelidir. Deprem bölgesinde yaşayan insanlar deprem afet planlamasını yapmalıdır. Deniz kıyısında oturan insanlar deprem sırasında denizde oluşabilecek büyük dalgalara hazırlıklı olmalıdır” dedi.

‘Yalova birçok yıkıcı depremle karşılaştı’..

Yalova’nın birinci deprem kuşağında yer aldığını ifade eden Karaçam, “Yalova ilimiz, bulunduğu deprem bölgesinin sonucu olarak tarih içerisinde birçok yıkıcı felaketle karşı karşıya kalmıştır. Bunlardan en yıkıcı olanları; Marmara Denizi’nde Adalar yakınlarında 10 Eylül 1509 yılında olan 4 binden fazla kişinin öldüğü ve bin evin yıkıldığı 6,9 - 7,4 büyüklüğündeki büyük İstanbul depremi, Marmara Denizi’nin doğusunda 22 Mayıs 1766 yılında Perşembe sabahı olan 6 binden fazla kişinin öldüğü İstanbul depremi, yakın tarihte bu bölgede Adapazarı merkez üssü olmak üzere 1943, 1957, 1967 yıllarında olan şiddetli depremler ve en son olarak 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan ve merkez üssü Gölcük olan 7,4 büyüklüğündeki depremdir. Ülkemizde bu kadar üzüntüye, bu kadar ekonomik yıkıntıya sebep olan bu felaketin etkilerinin azaltılabilmesi, meydana gelen doğrudan ve dolaylı zararların en aza indirilmesi ancak deprem afetine karşı alınacak önlemlerle mümkündür” diye konuştu.

Bu bölgede deprem olacak’..

Deprem öncesi tedbirleri; 1- Hazırlıklı olma, 2- Müdahale ve acil yardım, 3- İyileştirme ve rehabilitasyon, 4- Zarar azaltma olarak sıralayan Başkan Karaçam, “MAG-DER olarak hazırlık aşamasında eğitim kısmını üstlendik. Öğrencilerimize ve halkımıza afet bilinç eğitimleri vermekteyiz. Bu eğitimler yerelden desteklenmeli, daha çok kitlelere ulaşmak için gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Müdahale ve kurtarma;  bu bölgede deprem olacak. 20 milyon insan etkilenecek. Türkiye’deki yardım ekipleri İstanbul’a bile yetmeyecek. Yalova’ya belki de hiç arama kurtarmacı gelmeyecek. Yalova’da bizler kendi yağımızla kavrulmak zorundayız. Kurtarma ekipleri özellikle mahalle bazında örgütlenmiş mahalle afet gönüllüleri ekipman, eğitim aşamalarında desteklenmelidir. Afetlere önceden hazırlıklı olma, afet yönetiminin başarısının en önemli faktörüdür. Hazırlıklı olabilmek için ise karşı karşıya olunan riski hesaplayabilmek, riski yönetebilmek ve karşılaşılacak zararı en az düzeyde tutabilmek gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

‘Depremi unutmayalım’..

Enkaza ilk müdahalenin yerel halk tarafından yapıldığını söyleyen Karaçam, “Doğal afetlerde çok kritik saatler olarak nitelendirilen ilk müdahalenin yerel imkânlar kullanılarak yapıldığı ve en çok hayatın bu zaman zarfında kurtarıldığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Kurtarmaların yüzde 75’i bu zaman diliminde gerçekleştiriliyor. O yüzden afet bölgelerindeki insanların temel afet bilinci eğitimi almış olmalarının büyük önemi var.

Mahalle afet gönüllüleri her üç aşamada hep görevdedir. Deprem öncesi eğitimler vererek halkı afetlere hazırlar. Afet anında arama kurtarma yapar. Afetten sonra da bulunduğu yerde yeniden yapılanmada etkin rol alır. Geçmişteki acıları hatırlayalım. Depremi unutmayalım. Ancak her an depremle yaşamayalım. Yaşamımızı bozmadan deprem öncesi, anı ve sonrasında yapılacakları öğrenelim, öğretelim afet bilinç eğitimlerini alalım. Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği, bir aile ve dostluk paylaşma kurumudur. Eğitimler 36 saat içerisinde ilk yardım, yangın, afet psikolojisi, telsiz, arama kurtarma eğitimlerini kapsamaktadır. Gelin bugün kendinize bir iyilik yapın, depremde daha bilinçli daha çok bilgili olmak için bir adım ileri atlayın. Mahalle afet gönüllüsü olun, doğru bir yol alın” dedi.

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı