Yukarı Çık
 
Balıkçılar 'Vira Bismillah' dedi.. Tezgahlar şenlendi
9 Eylül 2018 Pazar 15:28:38
877 kez okundu.

 

 

Havaların soğuk gitmesi halinde balıklarda çeşitliliğin arttığını ve fiyatların düştüğünü belirten Yalovalı balıkçılar:

'BU SEZONDAN UMUTLUYUZ'

 

Yakamoz Balıkçılık İşletmecisi Hayrullah Elçin ve Başkent Balıkçılık İşletmecisi Murat Bilim ve Yalova Balıkçı Pazarı'ndaki diğer balıkçılar, yeni sezondan umutlu olduklarını söyledi. Hamsinin fiyatının 10 TL'ye kadar düştüğünü söyleyen Yalovalı balıkçılar, bu sezonun bereketli geçeceğini de dile getirdiler..

 

.."Balık bol olursa hem vatandaş ucuza tüketir hem de balıkçılarımız para kazanmış olur. Yeni sezona yeni umutlarla girdik."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalovalı balıkçılar, 1 Eylül'de başlayan yeni sezonda palamut avcılığında önemli derecede artış yaşanmasını bekliyor. Yeni sezon öncesi, teknelerine bakım yapıp ağlarını onararak hazırlıklarını tamamlayan Yalovalı balıkçılar, 1 Eylül'de 'Vira Bismillah' demişti. Palamudun balıkçılar açısından katma değeri en yüksek balık türleri arasında yer aldığını söyleyen Yalovalı balıkçılar, geçen sezon Türkiye karasularında 7 bin ton palamut avlandığını belirttiler. Lüfer, istavrit, çinekop ve hamsi gibi balık türlerinin de bol olduğunu belirten Yalovalı balıkçılar, "Balık bol olursa hem vatandaş ucuza tüketir hem de balıkçılarımız para kazanmış olur. Yeni sezona yeni umutlarla girdik" ifadelerini kullandılar.

Yasağın kalkmasıyla bazı balıkların fiyatları düştü..

Bugünlerde tezgahlarda bol miktarda hamsi, palamut, çinekop ve levrek bulmanın mümkün olduğunu söyleyen Yalovalı balıkçılar, özellikle yurt dışından yoğun talep geldiğini ifade ettiler.  "Öngörülerimize göre balık fiyatları bu sezon düşük olacak" diyen Yalovalı balıkçılar,  "Alım gücünüz az da olsa, balık fiyatları düşük olacağı için protein ihtiyacını balıktan karşılayabilirsiniz” diye konuştular.  Palamutun mezattan çıkış fiyatının 12, 12,5 TL olduğunu söyleyen Yalovalı balıkçılar, “Barbun fiyatı 130-140 TL iken, 60-70 TL'ye düştü. Tekirin hal çıkış fiyatı 15-20 TL, kefalin kilosu ufakları 10TL iken irileri 30 TL'ye kadar çıkıyor. Besi balıklarından çupranın hal çıkış fiyatı 20 TL. Lidaki halden 16 TL'ye çıkıyor. Perakende satışı ise 25 TL. Tezgahlarda ise beş TL" dediler.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı