Yukarı Çık
 
'MORAL BOZMAK YOK; DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ'
7 Eylül 2018 Cuma 17:20:01
921 kez okundu.

CHP'li heyet, YTSO Başkanı Tahsin Becan ve yönetimini ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşan Becan, önemli açıklamalarda bulundu

 

 

 

 

YTSO ziyaretinde CHP heyetinde, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Yalova Milletvekili Özcan Özel, CHP PM Üyesi Turan Hançerli ve CHP Yalova İl Başkanı Bahar Doğan yer aldı.

 

Yalova'da ekonomik sıkıntı ile kapanan bir işyerinin olmadığını belirten Becan, "Kepenk kapatacağız diye bir talep şu anda bize olmadı ama inşallah yanılırız. Kasım’da, Aralık’ta bunun yansıması daha fazla olacak. Daha büyük sıkıntılar yaşayacağız gibi görünüyor. İnşallah yanılırız” dedi.

 

.."İnşaatı rolantiye aldık. Odanın 4’te 1 parasını blokaj yapacağız. Üyelerimize 3-5 faydamız olsun diye ama kişi başı maksimum 100 bin ile 200 bin arasında kredi dağıtılacak."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova'da bir dizi ziyaretlerde bulunmak için bir araya gelen CHP’li heyet, YTSO’yu ziyaret etti. Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Yalova Milletvekili Özcan Özel, CHP PM Üyesi Turan Hançerli ve CHP Yalova İl Başkanı Bahar Doğan oluşturulan heyette yer aldılar. Yapılan ziyarette toplantının açılış konuşmasını yapan YTSO Başkanı Tahsin Becan, "Her zaman söylediğimiz şey üretim. Üretime ağırlık vermezsek cari açığı düşürmemiz, ihracatı artırmamız mümkün değil. Biz hayvan yetiştiremez hale gelmişiz. Buğdaya kota koyduk, buğday üretemez hale geldik. Bir İphone üretemiyoruz. Bunu yapamazken basit şeyleri de yapamaz hale geldik. Bunun hepimizin üzerinde bir sorumluluğu var. Köylerde oturanlar şehre geldi veya iş arıyor, hep masa başı iş arıyor. Desek ki tarlada, tersanede iş var, kimsenin beğendiği yok. Belki bizlerin de çocuklarının yetiştirme tarzında yanlışlıklar var. Hepimizin artık 8 saat değil 18 saat çalışmamız lazım. Başka türlü bu açığı kapama imkanımız yok" dedi.

'Türkiye zor bir sürece girdi'

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ziyarette yaptığı konuşmada, şu sözlere yer verdi: "Ülkemiz ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyor. Bizler de bunu özellikle sanayi kentlerinde, ticaret odalarına, sivil toplum örgütlerine anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin geldiği son süreci anlatmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bu süreçten nasıl çıkar, bunu anlatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bu anlatılanları sizlerin de değerlendirerek bugünkü mevcut hükümeti uyarmanız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Türkiye’de 16 yıldır aynı parti iktidar. Bu iktidarın yanlış politikalarından dolayı ülke bu hale geldi. Artık Türkiye’nin yani bir hikâyeye ihtiyacı var. Artık rant, inşaat ekonomisinin ülkeyi kalkındırmadığını, artık üretim, sanayi ve tarımdan yana, teknolojiden yana politikalara ihtiyaç olduğunu anlatmamız gerekiyor. Sizlerin de anlatması gerekiyor. Çünkü ülkemiz zor bir sürece girdi. Özellikle Amerika ile yapılan tartışmalar, dış politikada yapılan yanlışlar ve ekonomik anlamda yapılan tabana değil ranta dayalı politikalardan dolayı Türkiye zor bir sürece girdi. Bu süreçte hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Onun için Genel Başkanımızın önerdiği 12 madde var.”

'Moralimizi bozmayacağız'..

Yalova'da ekonomik sıkıntı ile kapanan bir işyerinin olmadığını söyleyen Becan ise, "Kepenk kapatacağız diye bir talep şu anda bize olmadı ama inşallah yanılırız. Kasım’da, Aralık’ta bunun yansıması daha fazla olacak. Daha büyük sıkıntılar yaşayacağız gibi görünüyor. İnşallah yanılırız. Tabi ki sıkıntı var, güllük gülistanlık değiliz. Üye arkadaşlarımıza da zaman zaman söylüyorum. Bizler işverenler olarak moralimizi bozmamamız lazım. ‘Biz kepenk kapatacağız, vah yandım’ dersek çalışanlarımız ne yapsın. Tam tersine yapıp motive edip daha çok çalışıp biraz daha hepimizin masraflarını kısması lazım. Şimdi kamu araçlarından başlanmış. Geç kalınmış ama bir yerden de başlanmış. Onun için hepimiz giderlerimizi, giderimizi kısacağız. Daha fazla çalışacağız ama zorunda kalmazsak işçi çıkarmak, eleman çıkarmak en son çare olmalı. Çünkü yazık onların da belli maaşı var. Ev bakıyor, kendine bakıyor. Bizler 100 lira kazanıyorsak 50 lira kazanalım, 50 liralık yaşayalım. Sıkıntı yok. Bu başımıza daha önceleri de geldi. Katlanmak zorundayız. Birlik olmak zorundayız. Yoksa kepenk kapat, adam çıkart, moral ve motivasyonumuzu bozarsak hep beraber bu gemide batarız. Tersini yapmak lazım" diye konuştu.

'İnşaatı rolantiye aldık'..

Üyelere kredi için odanın bankadaki parasının bloke edileceğini ifade eden Becan, “Odaların ve borsaların bankada olan kaç parası varsa bunun 4’te 1’ini blokaj edeceğiz. Biliyorsunuz bir ara nefes kredisi vardı. O paranın karşılığında da ya 10 misli veya 15 misli bir krediyi üyelerimize dağıtacağız. O bizim paramız da bankada 18 ay blokajda kalacak. Biz de bunu yapacağız. Biz şu anda yeni bir hizmet binası yapıyorduk. Zaten yeterli para yok, sıkıntıdayız. Buna rağmen inşaatı rolantiye aldık. Odanın 4’te 1 parasını blokaj yapacağız. Üyelerimize 3-5 faydamız olsun diye ama kişi başı maksimum 100 bin ile 200 bin arasında kredi dağıtılacak. Ne kadar destek olabilirsek artık. Kendi kedimize yetmeye çalışacağız, başka çaresi yok.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı