Yukarı Çık
 
YALOVA KAĞITHANESİ GÜN SAYIYOR!
6 Eylül 2018 Perşembe 16:48:42
981 kez okundu.

 

 

İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel:

'YALOVA'YA GÜZEL BİR ESER KAZANDIRACAĞIZ'

 

  • Tarihi Yalova Kağıthanesi ihya projesi için Osmanlı arşivleri tarandı. Projeye başlanması için Bursa Müze Müdürlüğü’nün gözetiminde arkeologlardan gelecek olan yüzeysel kazı çalışmasının raporu bekleniyor.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

İl Genel Meclisi’nin gündeminden düşmeyen Elmalık Köyü’nde yeniden ihyası yapılmak istenen Tarihi Yalova Kağıthanesi için Osmanlı arşivleri tarandı. Proje ile birlikte Yalova’nın ilk Türk matbaası olma özelliği taşıyan ve Osmanlı Devleti’nin ilk kâğıt üretim merkezi olan Yalova Kağıthanesi, eski kurulduğu yerinde yeniden canlandırılacak. İl Özel İdaresi, Kağıthane projesi için birçok kurumla işbirliği içerisinde çalışarak, evrak takibi ve zemin yerini belirledi. Projenin başlaması için arkeologlardan gelecek yüzeysel kazı çalışmasının raporu bekleniyor.

‘Yüzeysel kazı yapılacak’..

Proje için raporların eksiksiz olarak tamamlandığını ifade eden İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, “Yalova Kağıthanesi, eski arşivlerde Hacı Beşir Ağa Vakfı’na ait gözüküyor. Buradaki vakfiyelerden İbrahim Müteferrika zamanında orada bir alet, malzeme ya da bir vasiyet olup olmadığını öğrenmek için birçok kurum ile çalıştık. Hem kalıntılar hem de evrak takibi ile zemindeki yeri belirledik. Bütün kayıtları kurula gönderdik. Kuruldaki hocalarımız dosyayı beğendiler. Hiçbir problemin olmadığını söylediler. Orada yüzeysel bir arkeolojik kazı yapmak istediklerini ifade ettiler. Bir akademisyen tarafından da rapora bağlanacak. Daha sonra bu rapordan sonra çalışmaya başlayacağız. Bu projenin başka bir örneği olmadığından kurula konuyla ilişkin olmayan arkeologlar bile katıldılar. Şu an alınan karar Bursa Müze Müdürlüğü’nün gözetiminde yüzey araştırması yapılıp, akademisyen hocamızın imzası ile rapora başlayacağız. Projede hiçbir eksik yok” dedi.

‘Orijinaline uygun olacak’..

Kağıthaneyi orijinaline uygun şekilde yeniden ihya edeceklerini söyleyen Demirel, “Örnek bir proje olduğu için bize teşekkür ettiler. Tarihi eserleri meydana getirmek için uzun yıllar kazılar yapılıyor. Osmanlı arşivinin bütün tapuları tarandı. Hiçbir belgemizin eksiği yok. Yerdeki tespitin biraz daha yapılıp, temellerin ortaya çıkarılması istiyorlar. Hedefimizden şaşmadık. Biz bu arşivleri bilmezken Türkiye’den çalıp, yurtdışında satanlar vardı. Yalova Kağıthanesi filogranlı kağıdını yok fiyata satıyorlar. Yalova’da bu konuda tam bir birliktelik var. Türkiye’deki kâğıt imalatçıları da bu konuda destek veriyor. Türkiye’ye ve Yalova'ya çok güzel bir eser kazandırmanın gayreti içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Haber Portalı